Facebook Twitter Mail RSS kanál
Dnes je neděle 25. 8. 2019

Přeskočit navigaci

Nacházíte se zde: Zpravodajství » Články » Za zneužití pravomoci a přijetí úplatku dostal celník podmínku

Za zneužití pravomoci a přijetí úplatku dostal celník podmínku

Za zneužití pravomoci a přijetí úplatku dostal celník podmínku

16.5.2019 13:09, Zdroj: ČTK

Plzeň - Podmíněný trest potvrdil dnes Krajský soud v Plzni pro třiačtyřicetiletého celníka, který se zpovídal ze zneužití pravomoci úřední osoby a z přijetí úplatku. Podle spisu v září 2014 při kontrole na tehdy zpoplatněném dálničním obchvatu Plzně na čerpací stanici u Šlovic přistihl jako velitel dvoučlenné hlídky španělského řidiče bez dálniční známky. Cizinec si známku hned koupil, celník po něm chtěl ještě pokutu 5000 korun. Cizinec měl jen 3000 korun a cizí měnu. Celník mu podle verdiktu řekl, že pokud trvá na potvrzení, je pokuta 5000 Kč, bez dokladu o zaplacení pokuty stačí 2000 korun. Peníze si pak nechal pro sebe.

Trest tři roky vězení se zkušební dobou na 15 měsíců udělil celníkovi letos v únoru Okresní soud Plzeň-jih. Proti verdiktu se odvolal obžalovaný celník i státní zástupkyně, které trest připadal nepřiměřeně mírný. Požadovala podmínku s delší zkušební dobou a peněžitý postih. Odvolací krajský soud se ale dnes s vyměřenou výší trestu ztotožnil a návrh žalobkyně zamítl. Celníkovi hrozilo až desetileté vězení. Obhajoba naopak požadovala zproštění obžaloby nebo vrácení věci okresnímu soudu. Podle obhájce odsouzení znamená pro obžalovaného konec jeho dvacetileté praxe celníka a odchod do civilu.

Krajský soud se dnes případem zabýval potřetí. Okresní soud v minulosti celníka dvakrát zprostil obžaloby, žalobce se vždy odvolal a krajský soud věc vrátil okresnímu soudu. Dnešní rozsudek je pravomocný, lze už jen podat dovolání.

Obžalovaný celník přijetí úplatku popřel. U soudu se hájil tím, že na konkrétní danou situaci si už nepamatuje. Španělský řidič, jehož okresní soud v minulosti vyslechl prostřednictvím videohovoru, si zapsal značku služebního vozu a celou věc popsal. V okamžiku, kdy prý celníkovi předával 2000 korun, byl druhý člen hlídky vzdálený asi 25 metrů.

Hodnocení článku:

Známkování jako ve škole:

Zatím nehodnoceno.


Komentáře čtenářů

Ještě zde nejsou žádné příspěvky.


Přidat příspěvek

Není povoleno vkládání HTML.

* Údaje označené hvězdičkou a tučně jsou povinné.

Zaokrouhlete a sečtěte (31.1 + 1.1) *

Zpět na přehled