Facebook Twitter Mail RSS kanál
Dnes je středa 19. 6. 2019

Přeskočit navigaci

Nacházíte se zde: Zpravodajství » Články » Za týden startují nové maturity,studenti se bojí chyb v hodnocení

Za týden startují nové maturity,studenti se bojí chyb v hodnocení

Za týden startují nové maturity,studenti se bojí chyb v hodnocení

28.4.2011 07:01, Zdroj: ČTK

Za pět dní startují jednotné maturity, celý květen budou studenti skládat ústní zkoušky a až poté dělat testy a psát písemky. Zkoušku dospělosti budou moci středoškoláci nově dělat jen ze tří předmětů, kromě klasického maturitního vysvědčení dostanou také protokol s výsledky v procentech. Při generálce se ale vyskytlo mnoho chyb ve zpracování a vyhodnocení výsledků, někteří studenti se proto obávají, aby problémy nenastaly i nyní.

Maturity se připravují 14 let, přišly celkem na 680 milionů korun. V prvním roce se jich zúčastní až 102.000 studentů. Ministr školství Josef Dobeš (VV) spojil s jejich zdárným spuštěním svůj mandát.

Ústní zkoušky se budou u státních maturit skládat jen z češtiny a cizího jazyka. Pokud si student zvolil místo cizího jazyka matematiku, čeká ho jen písemný test v červnu. Termíny ústních zkoušek si může každá z 1262 středních škol určit sama, v daný den učitelé dostanou přístup k pracovním listům s otázkami pro studenty.

Studenti se však bojí, že se při elektronickém zpracování objeví množství chyb. "Jakým způsobem je vyřešen problém, který nastal u maturitní generálky, tedy špatné vyhodnocení maturitních testů? Spoustě žáků přišly výsledky, že se maturity buď nezúčastnili, nebo že byli vyhozeni," ptala se v poradně na webu CERMAT například jedna ze studentek.

Po celý květen budou školy zároveň pořádat vlastní maturity z odborných předmětů. Ačkoliv se jednotná zkouška skládá ze dvou předmětů a klasická školní maturita také minimálně ze dvou, studentům se tyto předměty mohou překrývat, a fakticky jim tak k získání maturitního vysvědčení stačí znalosti jen tří předmětů. "Já neznám školu, kde by to tak měli," řekl ale ČTK mluvčí centra pro přípravu maturit CERMAT Petr Habáň s tím, že ředitel školy může určit, že předměty se nesmí překrývat.

U říjnové generálky maturit propadla třetina studentů. Většina maturantů si proto zvolila lehčí verzi zkoušek, 14 procent středoškoláků si pak zapsalo těžší verzi jako nepovinnou. Ministerstvo jim totiž slíbilo, že v případě, že by v náročnějším testu skončili s nedostatečnou, neobjeví se tento výsledek na maturitním vysvědčení.

Při změně maturitní vyhlášky však tento bod vypadl, a některým studentům tak pětky pokazí maturitní vysvědčení. "Nicméně smysl konání nepovinné zkoušky to nemění. Její výsledek se do průměru nepočítá a neúspěchem u nepovinné zkoušky neohrožujete úspěšné složení maturity," uklidňuje šéf CERMAT Pavel Zelený. Po vykonání jednotných maturit dostanou studenti protokol, kde budou jejich výsledky v procentech. Na maturitním vysvědčení pak najdou známkové hodnocení všech předmětů.

Od roku 1998 přišla příprava nových maturit na 680 milionů korun, z toho téměř 250 milionů šlo z evropských fondů. Nedávný audit ale ukázal nesrovnalosti při zadávání veřejných zakázek a v hospodaření centra pro přípravu maturit CERMAT, věc nyní prošetří antimonopolní úřad. Spuštění státních maturit v okolních zemích provázely skandály s únikem testů. Ministr Dobeš ale se zdárným rozjezdem zkoušek spojil své setrvání ve funkci.

Hodnocení článku:

Známkování jako ve škole:

Známka: 1, počet hlasů: 2.


Komentáře čtenářů

Ještě zde nejsou žádné příspěvky.


Přidat příspěvek

Není povoleno vkládání HTML.

* Údaje označené hvězdičkou a tučně jsou povinné.

Zaokrouhlete a sečtěte (42.0 + 38.4) *

Zpět na přehled