Facebook Twitter Mail RSS kanál
Dnes je pátek 24. 5. 2019

Přeskočit navigaci

Nacházíte se zde: Zpravodajství » Články » Za sedm měsíců bude generálka maturit, zjistí připravenost škol

Za sedm měsíců bude generálka maturit, zjistí připravenost škol

Za sedm měsíců bude generálka maturit, zjistí připravenost škol

18.3.2010 12:03, Zdroj: ČTK

Za sedm měsíců se uskuteční generálka státních maturit, má prověřit připravenost škol. Testování se uskuteční od 11. do 14. října. Žáci a učitelé si tak vyzkoušejí, jak se bude na jaře 2011 nově skládat zkouška dospělosti na 1320 středních školách v Česku. Podrobnosti o chystané generálce dnes zveřejnilo ministerstvo školství, podle kterého jsou přípravy v plném proudu a žádné vážné problémy nehrozí. Někteří sociální demokraté se ale v posledních měsících začali vyjadřovat pro další odklad jednotných zkoušek.

"Maturita má dvě části - školní, ta je plně v režii školy a nebude se příliš lišit od stávající podoby maturit. Proto je důležité vyzkoušet si druhou část, společnou," sdělila ministryně školství Miroslava Kopicová. Podle ní by měla zkouška prověřit jak logistiku, kdy se testy budou rozvážet do jednotlivých škol v zapečetěných schránkách, tak i připravenost učitelů. V současnosti kantoři absolvují školení na zadavatele a hodnotitele žákovských prací.

Proti systému školení pedagogů a jejich odměňování za přípravu maturit se však postavily stovky kantorů. Petici podepsalo více než 130 škol, v případných protestech chtějí učitele podpořit i odbory. Přípravu státních maturit kritizují také někteří členové ČSSD, například středočeský hejtman David Rath označil zkoušky za "nebývalý byznys" a "něco jako opencard ve školství".

Střední školy se generálky účastnit nemusí. "Ale očekáváme, že naprosto drtivá většina středních škol se do ní přihlásí. Ředitel, který by tak neučinil, by své žáky výrazně znevýhodnil oproti ostatním," upozornila Kopicová. Pokud se škola do pokusného testování přihlásí, je účast na generálce pro maturanty dané školy povinná.

Studenti budou při generálce psát testy z češtiny, u druhého předmětu si mohou zvolit mezi cizím jazykem a matematikou. Z českého a cizího jazyka pak budou navíc psát písemnou práci, ústní část zkoušek se při generálce prověřovat nebude. Nepovinně může žák dělat ještě třetí zkoušku. "Pro každou ze zkoušek volí mezi základní a vyšší úrovní," uvedl mluvčí centra pro přípravu maturit Cermat Petr Habáň. Výsledky se ředitelé dozví 3. listopadu.

Státní maturity měli původně skládat studenti poprvé v roce 2008. Kvůli nespokojenosti studentů a celkové nepřipravenosti byly ale odloženy až na školní rok 2010/2011. Příprava zkoušek stála od roku 2000 celkem 342 milionů korun. Do roku 2011 pak spolkne dalších 285 milionů, jen generálka bude stát 140 milionů. Roční provoz přijde na čtvrt miliardy. Na přípravu maturit může ministerstvo do roku 2013 čerpat až 405 milionů korun z evropských fondů. V prvním roce konání se nových zkoušek zúčastní 107.000 studentů.

Hodnocení článku:

Známkování jako ve škole:

Zatím nehodnoceno.


Komentáře čtenářů

Ještě zde nejsou žádné příspěvky.


Přidat příspěvek

Není povoleno vkládání HTML.

* Údaje označené hvězdičkou a tučně jsou povinné.

Zaokrouhlete a sečtěte (37.4 + 11.8) *

Zpět na přehled