Facebook Twitter Mail RSS kanál
Dnes je pondělí 19. 8. 2019

Přeskočit navigaci

Nacházíte se zde: Zpravodajství » Články » Za obchody s padělky obrazů uložil soud v Plzni peněžité tresty

Za obchody s padělky obrazů uložil soud v Plzni peněžité tresty

Za obchody s padělky obrazů uložil soud v Plzni peněžité tresty

19.3.2019 11:27, Zdroj: ČTK

Plzeň - Krajský soud v Plzni dnes uložil peněžité tresty šesti lidem, kteří obchodovali s padělky děl známých světových malířů. Musejí zaplatit státu statisíce korun, od 210.000 do 560.000 korun. Pokud by nezaplatili do termínu stanoveného soudem, hrozilo by jim vězení od osmi měsíců do jednoho roku. Všem bylo navíc uloženo za trestný čin podvodu propadnutí věci, tedy desítek obrazů, které jsou dnes v depozitu státního Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových v Praze. Uvedl to předseda senátu Tomáš Bouček.

Poškozených v případu bylo více než deset, díla se snažili obžalovaní prodat i do zahraničí. Mezi poškozenými, většinou manažery a majiteli firem, byl i bývalý komunistický europoslanec Miloslav Ransdorf, který zemřel v lednu 2016. "Původ obrazů nebyl takový, který prezentovali v dokladech, jež předkládali k obrazům. Posléze se ukázalo, že jde o falzifikáty," uvedl Bouček. Fakt, že je nabízeli na trhu, byl podle něj dostatečně prokázán a ani obžalovaní to nepopírají.

Případ se táhne přesně pět let, soud ho začal projednávat 19. března 2014. Vystupovalo v něm několik desítek svědků, někteří ze zahraničí, bylo nutné přehrát desítky hodin záznamů odposlechů telefonických hovorů a čtení textových zpráv a vyslechnout znalce.

Obžalovanými byli Pavel Kovářík, Lenka Sýkorová, Miroslav Simon, Petr Sýkora, Miloslav Jadrný a Jiří Kreuzer. Činnost gangu skončila poté, co v září 2010 prodali za 14,8 milionu korun padělek policistovi nasazenému na případ. Šlo o obraz od Maurice de Vlamincka Loďka na říčce. U soudu dnes byli přítomni Kreuzer, Sýkorová a Jadrný.

Podle obžaloby si obchodníci se starožitnostmi Kreuzer, bývalý plzeňský policistou, a Kovářík obstarali před rokem 2004 sbírku 300 obrazů, o nichž věděli, že jde o napodobeniny stylu například malířů Maxe Pechsteina, Vasilije Kandinského, Maxe Ernsta, Henriho Matisse, Pabla Picassa. V roce 2004 se rozhodli, že je začnou prodávat jako originály. Na trh začali obrazy uvádět v roce 2005. Uváděli, že sbírku získali v roce 1993 z pozůstalosti šlechtického rodu Slivarich von Heldenburg. Autorkou některých padělků byla podle obžaloby malířka Lenka Sýkorová z Blovic. "Tvořila výtvarná díla napodobenin za použití upravených barev a pomůcek," uvádí obžaloba. Podle soudu věděla, že budou vydávána za pravá. Navodit dojem stáří obrazů pomáhal Kovářík, díla upravoval v peci ve svém domě.

Když potenciální kupci dali najevo pochybnosti o pravosti děl, přestali s nimi obžalovaní komunikovat. Přesto prodali desítky padělků, mnohdy za za velmi nízké ceny, které neodpovídaly hodnotám originálů.

Při jednom z prvních obchodů prodali za čtyři miliony 30 padělků muži, jemuž sdělili, že díla může prodat nejméně za 35,8 milionu korun.

Znalci národní galerie potvrdili, že jde o falza. Obžalovaní, kteří stále věřili, že jde o originály, opakovaně prezentovali své znalecké posudky, z nichž některé označil Bouček za pochybné.

"Netvrdíme, že páchali trestnou činnost v úmyslu přímém, ale nepřímý úmysl u nich byl prokázán," uvedl Bouček. Podle něj měl soud dost důkazů, aby mohl obžalované uznat vinnými. Trest odnětí svobody, včetně podmíněného, by podle Boučka nesplnil účel "s ohledem na značný časový odstup od spáchání trestného činu" a kvůli tomu, že obžalovaní od té doby žijí spořádaným životem. "Peněžité tresty reagovaly na škodu, kterou způsobily, i na jejich majetkové poměry," řekl. Rozhodl o navrácení zajištěných obrazů poškozeným, neb je nabyly ve víře, že jde o díla pravá.

Kreuzer, který v minulosti čelil obvinění ze zneužití pravomoci v případu Jiřího Kajínka, se jako jediný proti rozsudku odvolal, ostatní obžalovaní včetně státní zástupkyně si nechali lhůtu na rozmyšlenou.

Hodnocení článku:

Známkování jako ve škole:

Zatím nehodnoceno.


Komentáře čtenářů

Ještě zde nejsou žádné příspěvky.


Přidat příspěvek

Není povoleno vkládání HTML.

* Údaje označené hvězdičkou a tučně jsou povinné.

Zaokrouhlete a sečtěte (44.5 + 11.6) *

Zpět na přehled