Facebook Twitter Mail RSS kanál
Dnes je středa 24. 7. 2019

Přeskočit navigaci

Nacházíte se zde: Zpravodajství » Články » Za korupci poslal soud exhejtmana Ratha na 8,5 roku do vězení

Za korupci poslal soud exhejtmana Ratha na 8,5 roku do vězení

Za korupci poslal soud exhejtmana Ratha na 8,5 roku do vězení

27.6.2018 16:44, Zdroj: ČTK

Praha - Za korupci v souvislosti se zakázkami Středočeského kraje má jít bývalý hejtman David Rath na 8,5 roku do vězení. O rok nižší trest dostala někdejší ředitelka kladenské nemocnice Kateřina Kottová a její manžel Petr, kteří podle spisu machinace s tendry organizovali. Rozhodl o tom dnes Krajský soud v Praze, který se kauzou zabývá od roku 2013 a verdikt vynesl podruhé. Původní rozsudek v roce 2016 kvůli použití odposlechů zrušil vrchní soud. Loni však Nejvyšší soud rozhodl, že odposlechy lze použít jako důkaz. Případ bude muset řešit vrchní soud znovu. Rath, Kottovi i další obžalovaní s rozsudkem nesouhlasí.

Soud o vině Ratha a dalších deseti obžalovaných neměl pochybnosti. Za klíčový důkaz označil výpověď podnikatelky Ivany Salačové, která se ke korupci přiznala a popsala, jak systém ovlivňování zakázek vypadal. Za spolupráci s policií Salačová získala status spolupracující obviněné a soud dnes její významnou roli v případu odměnil tříletým podmíněným trestem.

Podle předsedy trestního senátu Roberta Pacovského její výpověď doplnily například odposlechy pořízené policií, které jsou při pětiletém trvání soudního procesu terčem kritiky advokátů a důvodem, proč byl původní odsuzující rozsudek zrušen odvolacím soudem. Pacovský odkázal na loňské usnesení Nejvyššího soudu, podle něhož odposlechy byly pořízeny zákonně a lze je v procesu použít. Zdůraznil také, že soud rozhodoval na základě odposlechů, kterým bylo zřetelně rozumět.

Rozsudek si nepřišel vyslechnout nikdo z obžalovaných. Rath uspořádal tiskovou konferenci před Pražským hradem v době, kdy soudce vysvětloval důvody, které senát vedly k vynesenému rozsudku. Bývalý vrcholný politik sociální demokracie oznámil, že podal odvolání proti rozsudku již v úterý. Tvrdí, že předem věděl, jak soudní jednání dopadne. Podle právníků oslovených ČTK však není možné odvolání proti rozsudku, který ještě nebyl vynesen.

Rath na setkání zkritizoval také justici, která podle něj plní zadání některých politiků. Kauzu považuje za politický proces, jehož cílem bylo odstranit nepohodlného politika. Pacovský však v úvodu zdůvodnění rozsudku kategoricky odmítl, že by soud čelil nějakým vnějším tlakům. Zdůraznil, že verdikt je rozhodnutím nezávislého senátu.

Soud uložil velmi podobné tresty jako navrhoval státní zástupce Petr Jirát, který však byl nespokojen s tím, že soud nenařídil propadnutí veškerého majetku Ratha a Kottových. Soud to zdůvodnil tím, že by šlo o příliš přísný trest, jelikož obžalovaní nezískali veškerý majetek trestnou činností. Nařídil zabavení peněz, které u nich policie zajistila při domovních prohlídkách v Hostivici a Rudné na počátku kauzy v roce 2012. U Ratha šlo o 22 milionů korun, u manželů Kottových zhruba o 17 milionů korun a akcie. Soudce uvedl, že tyto částky převýšily výši úplatků, kvůli nimž byli souzeni.

Případ se týká tendrů na rekonstrukci zámku Buštěhrad na Kladensku, budovy gymnázia v Hostivici, nákupu vybavení do kladenského domova pro seniory nebo kolínské, mladoboleslavské či kladenské nemocnice. Za zajištění vítězství v tendru podle obžaloby brali Kottovi s Rathem úplatky, o které se dělili. Převzít podle spisu stihli 38 milionů, pak je zatkla policie.

V případu figuruje také podnikatelka Lucia Novanská, jejíž firma tendry pro kraj organizovala. Soud jí potrestal pěti roky vězení. Potrestáni byli také manažeři stavebních a zdravotnických firem, které zakázky získávaly. Stavbaři Pavel Drážďanský a Tomáš Mladý z Konstruktiva Branko dostali pět let vězení, manažery zdravotnických firem Puro-Klima a Hospimed Martina Jireše a Jindřicha Řeháka potrestal soud 5,5 lety vězení. Tříleté podmínky vyměřil soud Janu Hájkovi ze zdravotnické firmy B-Braun a Václavovi Kovandovi ze stavební firmy Pohl.

 

Hodnocení článku:

Známkování jako ve škole:

Zatím nehodnoceno.


Komentáře čtenářů

Ještě zde nejsou žádné příspěvky.


Přidat příspěvek

Není povoleno vkládání HTML.

* Údaje označené hvězdičkou a tučně jsou povinné.

Zaokrouhlete a sečtěte (29.8 + 40.4) *

Zpět na přehled