Facebook Twitter Mail RSS kanál
Dnes je středa 17. 7. 2019

Přeskočit navigaci

Nacházíte se zde: Zpravodajství » Články » Z Horních Počernic stahuje firma elektrokola kvůli vandalismu

Z Horních Počernic stahuje firma elektrokola kvůli vandalismu

Z Horních Počernic stahuje firma elektrokola kvůli vandalismu

25.4.2019 11:52, Zdroj: ČTK

Praha - Společnost Homeport stahuje kvůli vandalismu sdílená elektrokola z Horních Počernic. Ve dvou případech byla kola Freebike odcizena, ve dvou zničena. Situaci řeší provozovatel kol s policií. Na facebooku o tom informovala městská část a na dotaz ČTK to potvrdil Ondřej Kolek ze společnosti Homeport. Celkem 500 sdílených elektrokol je v Praze 1 až 8 a Horních Počernicích od 1. dubna.

"Na kolech bude možné do Horních Počernic dojet a kola zde vrátit, nebude již ale možné si zde kola půjčit. Důvodem je vysoká míra vandalismu," uvedla radnice. Podle vyjádření zaslaného městské části společnost v budoucnu zkusí kola do Počernic vrátit.

"I když se momentálně koná vyšetřování a některá elektrokola už byla nalezena, raději zatím přesuneme elektrokola do jiných zón ve městě," uvedl Kolek. V jiných městských částech společnost podle Kolka zaznamenala také vandalismus, ale v přiměřené míře. Odcizené kolo je podle Kolka zloději k ničemu, protože se do elektroniky a systému nedostane.

Cena elektrokola se pohybuje mezi 70.000 a 90.000 korunami, pachatel se tak dopouští trestného činu a hrozí mu vězení.

Sdílené bicykly provozuje v Praze například firma Rekola, která má růžová kola a chystá i sdílení elektrokol. V Praze 7 funguje služba čínské firmy ofo, která půjčuje žlutá kola. Praha v minulosti připravovala veřejnou zakázku za 100 milionů na provoz vlastního systému sdílení kol, magistrát ho však nakonec zrušil. Nyní Praha svůj systém nechystá.

Od konce loňského září v Praze funguje i služba sdílených elektrických koloběžek od americké firmy Lime. Služba čelí kritice za to, že uživatelé koloběžek často jezdí po chodníku, což podle českých zákonů nesmí, a nechávají je stát na místech, kde překážejí.

Hodnocení článku:

Známkování jako ve škole:

Známka: 5, počet hlasů: 1.


Komentáře čtenářů

Ještě zde nejsou žádné příspěvky.


Přidat příspěvek

Není povoleno vkládání HTML.

* Údaje označené hvězdičkou a tučně jsou povinné.

Zaokrouhlete a sečtěte (22.1 + 33.8) *

Zpět na přehled