Facebook Twitter Mail RSS kanál
Dnes je sobota 25. 5. 2019

Přeskočit navigaci

Nacházíte se zde: Zpravodajství » Články » Z 952 maturantů, kteří se odvolali proti testům, uspěla desítka

Z 952 maturantů, kteří se odvolali proti testům, uspěla desítka

Z 952 maturantů, kteří se odvolali proti testům, uspěla desítka

11.7.2011 16:37, Zdroj: ČTK

 Z 952 maturantů, kteří se odvolali proti výsledku jednotných testů, jich uspěla desítka. Z celkových 99.000 studentů, kteří si letos prvně zkusili státní maturity, jich tak bude na podzim opakovat 23.653. Na dnešní tiskové konferenci to uvedl ministr školství Josef Dobeš (VV). Chce také, aby současná podoba maturit zůstala zachována další dva roky, v úterý a středu o tom bude jednat sněmovna. Dílčí změny, například posunutí písemných zkoušek před ústní, by měla do příštího roku upravit vyhláška.


"Změnilo se hodnocení 26 žákům," řekl šéf centra pro přípravu maturit Cermat Pavel Zelený. Pěti studentům se díky přezkoumání výsledku testů změnilo hodnocení z nedostatečné na dostatečnou, ostatní si zlepšili známku. Naproti tomu z 200 studentů, kteří poslali odvolací formulář zveřejněný na webu Eduin kritiky maturit, si při přezkoumání výsledků pět maturantů pohoršilo. Na 600 studentů se také odvolalo proti výsledkům písemné a ústní části maturit, tato odvolání ale posuzují kraje, které na to mají 30 dní.


Předseda Asociace krajů Michal Hašek (ČSSD) se také minulý týden nechal slyšet, že je letošní státní maturity stály 44,5 milionu korun, ministerstvo však školám poslalo na pokrytí nákladů na maturitní administrativu jen 12 milionů. "Nevidím důvod, proč posílat další peníze," ohradil se ale dnes Dobeš s tím, že už předtím vyčlenili na odměny maturitním komisařům a hodnotitelům 60 milionů.


Opravné kolo maturit se bude v září konat na 230 spádových školách. Výsledky by měli mít studenti do 26. září, aby pak ještě stihli začátek akademického roku na vysokých školách. Do příštího roku chce ministerstvo připravit vyhlášku, která by průběh maturit zkrátila, nově by také testy a písemky měly předcházet ústnímu zkoušení.


Jinak chce ale Dobeš nechat současnou podobu maturit beze změny po další dva roky, tento krok ještě projedná sněmovna. Původně totiž měl napřesrok k češtině přibýt povinně ještě cizí jazyk, jako třetí předmět by měli studenti na výběr mezi matematikou, společenskovědním základem a informatikou. Tato změna by prý ale podle úředníků přinesla více byrokracie.


Další tři roky pak podle Dobeše musí maturitní testy do jednotlivých škol rozvážet najatá auta. Nelze totiž vypovědět smlouvy s firmami. Elektronická podoba maturit, kdy by studenti vyplňovali testy na počítačích, se tak prý spustí až v roce 2015.

 
Státní maturity se připravovaly 14 let, přišly celkem na 680 milionů korun.
 

Hodnocení článku:

Známkování jako ve škole:

Známka: 5, počet hlasů: 1.


Komentáře čtenářů

Ještě zde nejsou žádné příspěvky.


Přidat příspěvek

Není povoleno vkládání HTML.

* Údaje označené hvězdičkou a tučně jsou povinné.

Zaokrouhlete a sečtěte (5.9 + 5.9) *

Zpět na přehled