Facebook Twitter Mail RSS kanál
Dnes je sobota 24. 8. 2019

Přeskočit navigaci

Nacházíte se zde: Zpravodajství » Články » VZP dostala od ÚOHS pokutu 100.000Kč za výběr mobilního operátora

VZP dostala od ÚOHS pokutu 100.000Kč za výběr mobilního operátora

VZP dostala od ÚOHS pokutu 100.000Kč za výběr mobilního operátora

20.5.2010 14:23, Zdroj: ČTK

Všeobecná zdravotní pojišťovna (VZP) dostala od Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) pokutu 100.000 korun. Důvodem je porušení zákona v tendru za téměř 11 milionů korun, v němž VZP hledala telekomunikačního operátora. Pojišťovna neoprávněně zvýhodnila jednoho z uchazečů o zakázku, řekl dnes ČTK předseda úřadu Petr Rafaj. Pokuta není zatím pravomocná a VZP se proti ní může odvolat právě k Rafajovi.

VZP vypsala tendr, v němž jako jednu z podmínek uvedla, že vítězný uchazeč bude povinen doplatit stávajícímu poskytovateli mobilních a telekomunikačních služeb částku 5,2 milionu korun. Tato částka byla smluvní pokutou vyplývající z nedodržení původní dvouleté smlouvy VZP s dosavadním operátorem. Tím byl T-Mobile, který zvítězil i v novém tendru a VZP s ním již podepsala smlouvu.

"Přenesením povinnosti uhradit pětimilionovou sankci na uchazeče o zakázku, zadavatel výrazně zvýhodnil dosavadního poskytovatele poptávaných služeb," míní Rafaj. "T-Mobile by uhrazoval vzniklý závazek v podstatě sám sobě a nemusel jej tedy ve své nabídce zohledňovat," dodal.

Obě konkurenční společnosti, Telefónica O2 a Vodafone, VZP naopak požadavkem znevýhodnila. Oba tito operátoři totiž museli kvůli dotyčné podmínce započítat sankci do nabídkové ceny. Celková výše jejich nabídek mohla být v opačném případě výrazně nižší, míní Rafaj.

"Jedná se o porušení zákona, který zvýhodňování uchazečů prostřednictvím technických podmínek zakazuje," podotkl Rafaj. Vzhledem k tomu, že VZP již s T-Mobilem uzavřel smlouvu, úřad nemohl výběr vítěze či celý tendr zrušit, a udělil proto pokutu.

Obdobný problém s tendrem na výběr telekomunikačního operátora měl nedávno i Národní památkový ústav. Také NPÚ v zakázce za 12 milionů korun požadoval, aby se uchazeči v nabídce zavázali zaplatit dosavadnímu mobilnímu operátorovi, jehož služby NPÚ využíval, částku 3,31 milionu korun.

Částka měla být zaplacena za dotované telefony, které dosavadní mobilní operátor poskytnul ke smlouvám, jejichž délka trvání ale nebyla kvůli novému tendru ústavem dodržena. V tomto případě NPÚ nestihl podepsat smlouvu s vítězem, kterým byla Telefónica O2, a proto ÚOHS tendr zrušil. Pokutu ale památkářům neudělil.

Jiná média

Hodnocení článku:

Známkování jako ve škole:

Zatím nehodnoceno.


Komentáře čtenářů

Ještě zde nejsou žádné příspěvky.


Přidat příspěvek

Není povoleno vkládání HTML.

* Údaje označené hvězdičkou a tučně jsou povinné.

Zaokrouhlete a sečtěte (17.3 + 9.1) *

Zpět na přehled