Facebook Twitter Mail RSS kanál
Dnes je středa 19. 6. 2019

Přeskočit navigaci

Nacházíte se zde: Zpravodajství » Články » Vysoké školy asi získají možnost ovlivňovat obsah státní maturity

Vysoké školy asi získají možnost ovlivňovat obsah státní maturity

Vysoké školy asi získají možnost ovlivňovat obsah státní maturity

31.1.2012 14:38, Zdroj: ČTK

Vysoké školy by mohly získat konkrétnější možnosti, jak ovlivňovat obsah státní maturity, aby její výsledky mohly využít pro přijímací řízení. Počítá s tím projekt PROLOG, tedy program logického propojení maturitní zkoušky s terciárním sektorem vzdělávání, který dnes jeho aktéři představili v Senátu. Program měl podporu zástupců ministerstva školství. Jeho financování ale ještě není zajištěno.

Cílem projektu je uplatnit požadavky vysokých škol na úroveň vzdělávání na středních školách a na obsah maturitní zkoušky, uvedl při představení programu prorektor Vysokého učení technického v Brně Miloslav Švec. Projekt by měl podle něj analyzovat také využitelnost maturity pro potřeby vysokých škol nebo otázku propojení databází týkajících se maturity.

Projekt počítá se vznikem oborových garantů, kteří budou odpovídat za formu a obsah testů v rámci společné části státní maturity. "Chceme maturitě dát přidanou hodnotu, aby její výsledky mohly využívat vysoké školy," uvedla děkanka Pedagogické fakulty Západočeské univerzity Jana Coufalová. Podotkla, že vysoké školy nebyly oficiálně přizvány ani k formování státní maturitní zkoušky, ani k přípravě středoškolských rámcových vzdělávacích programů.

Ministerstvo školství podle vrchního ředitele sekce vzdělávání Martina Krejzy stojí o to, aby výsledky maturit byly jednoznačně zapracovány do přijímacích zkoušek. Zájem na tom mají podle něj hlavně technické, přírodovědecké a pedagogické fakulty.

Děkan Pedagogické fakulty Ostravské univerzity Josef Malach uvedl, že pro vysoké školy jsou předpokladem akceptace výsledků maturity například nezávislé hodnocení výsledků maturitní zkoušky, sladění termínu maturit a přijímacích řízení nebo snadná dostupnost dat z databází týkajících se maturity, což naráží na ochranu osobních údajů.

Expert na informační systémy Petr Hujňák uvedl, že propojení registrů středoškolských studentů, výsledků maturit a vysokých škol by bylo možné, pokud bude zdůvodněn jeho účel a délka použití, například pro přijímací řízení. Pro propojení by byly nutné buď jednotlivé žádosti Úřadu pro ochranu osobních údajů, nebo novela zákona o vysokých školách.
 

Hodnocení článku:

Známkování jako ve škole:

Zatím nehodnoceno.


Komentáře čtenářů

Ještě zde nejsou žádné příspěvky.


Přidat příspěvek

Není povoleno vkládání HTML.

* Údaje označené hvězdičkou a tučně jsou povinné.

Zaokrouhlete a sečtěte (19.2 + 28.8) *

Zpět na přehled