Facebook Twitter Mail RSS kanál
Dnes je pátek 19. 10. 2018

Přeskočit navigaci

Nacházíte se zde: Zpravodajství » Články » Výrobce obrněnce Puma slibuje českých firmám zakázky za 35 mld.Kč

Výrobce obrněnce Puma slibuje českých firmám zakázky za 35 mld.Kč

Výrobce obrněnce Puma slibuje českých firmám zakázky za 35 mld.Kč

14.11.2017 13:36, Zdroj: ČTK

Praha - Kdyby česká armáda v rámci plánovaného přezbrojení zařadila do své výzbroje bojová vozidla pěchoty (BVP) Puma, mohlo by to přinést českým firmám během tří let zakázky v hodnotě 35 miliard korun. Tuzemské podniky by se mohly podílet na vývoji i výrobě. Uvedla to německá zbojovka PSM, která vozidla vyrábí. Kontrakt by podle ní znamenal i přísun technologického know-how, stejně jako podíl na dodávkách do ostatních zemí EU na desítky let. Dnešního setkání s německou zbrojovkou se v Praze se zúčastnilo více než 30 českých firem.

Česká armáda chce v příštích letech vyměnit zastaralou techniku 7. mechanizované brigády. Půjde o jednu z největších novodobých zakázek ministerstva obrany. Podle koncepce přezbrojení bude potřeba zakoupit 210 nových vozidel asi za 50 miliard korun. Ministerstvo obrany vypíše na dodávku soutěž.

O transportérech Puma se mluví jako o jednom z favoritů tendru. Jejich nevýhodou je vyšší cena, za výhodu naopak odborníci označují kvalitu strojů. Armáda již zkoušela i vozidla dalších výrobců - švédsko-britské vozidlo CV90 od firmy BAE Systems, ASCOD od General Dynamics European Land Systems, která české armádě dodala pandury, a Lynx KF31 od společnosti Rheinmetall. Pumy vyrábí konsorcium PSM, což je společný podnik koncernů Krauss-Maffei Wegmann a Rheinmetall Landsysteme.

Představa německé strany je, že by se české firmy podílely více než z poloviny nejen na subdodávkách, ale i na následném servisu vozidel. Další příležitosti představují pro české firmy podle konsorcia i dodávky mimo potřeby české armády, například pro ostatní země NATO a EU.

"Stejně jako je ČR centrem evropského automobilového průmyslu, mohlo by se v dohledné době stát i průmyslovým centrem evropského obranného průmyslu. Velmi oceňujeme špičkovou kvalitu českých firem a uvažujeme o tom, že do ČR přesuneme část výrobních i vývojových kapacit," uvedl šéf obchodu a marketingu ze společnosti PSM Mathias Kraus.

Participace českého průmyslu se podle něj netýká pouze projektu Puma, ale poskytuje i možnost uplatnění v širším portfoliu zbraňových platforem využívaných německou armádou i armádami dalších zemí jako jsou například tanky Leopard-2 či houfnice PzH-2000.

K ochraně bojových vozidel pěchoty používá firma pancířové systémy, které kombinují různé technologie, jako např. vícevrstvé pancíře, tzv. AMAP, nebo explozivní reaktivní pancíře (ERA). "S těmito pasivními a aktivními pancířovými systémy dosahujeme nejvyšších úrovní ochrany našich vojáků proti zbraním středního kalibru, protitankovým řízeným střelám, protitankovým minám a IED. Uvažujeme o distribuci této technologie do ČR," dodal Kraus.

Puma je komplexní a systémové řešení pro mechanizované jednotky. Zahrnuje logistiku, podpůrné vybavení, zbraňové systémy, elektronické systémy, výcvikové programy, simulátory i podpůrné programy výrobce po celou dobu provozu vozidel. Zároveň se nejedná pouze o bojové vozidlo pěchoty, ale o komplexní integrovaný bojový systém společně s tanky a bitevními vrtulníky. Vývoj vozidla začal v roce 2002, první prototyp vznikl v roce 2005 a roku 2015 jej zařadil do výzbroje německý Bundeswehr. Ochranné systémy zahrnují odolnost proti protitankovým minám, ochranu proti střelám typu RPG v rozsahu 360 stupňů, stejně jako vlastní inteligentní systém chránící vozidlo před řízenými protitankovými střelami.

Hodnocení článku:

Známkování jako ve škole:

Zatím nehodnoceno.


Komentáře čtenářů

Ještě zde nejsou žádné příspěvky.


Přidat příspěvek

Není povoleno vkládání HTML.

* Údaje označené hvězdičkou a tučně jsou povinné.

Zaokrouhlete a sečtěte (5.9 + 41.7) *

Zpět na přehled