Facebook Twitter Mail RSS kanál
Dnes je neděle 25. 8. 2019

Přeskočit navigaci

Nacházíte se zde: Zpravodajství » Články » Výrobce domácích spotřebičů Gorenje dostal pokutu za kartel

Výrobce domácích spotřebičů Gorenje dostal pokutu za kartel

Výrobce domácích spotřebičů Gorenje dostal pokutu za kartel

8.1.2016 10:17, Zdroj: ČTK

Brno - Výrobce domácích spotřebičů Gorenje dostal od Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) pokutu za kartel. Zaplatit má téměř 14 milionů korun, pokuta je pravomocná. ČTK to dnes řekl předseda úřadu Petr Rafaj. Firma provinění uznala, a ÚOHS jí tak pokutu snížil o pětinu.

Antimonopolní úřad uvedl, že firma porušila jak český zákon o ochraně hospodářské soutěže, tak unijní pravidla. Od února 2012 uzavírala se svými odběrateli zejména prostřednictvím e-mailů dohody o navýšení cen spotřebičů svých značek Gorenje a Mora na úroveň minimálních cen, které sama určila.

Toto provinění, kdy výrobce určuje ceny prodejcům, ÚOHS označuje za vertikální kartel. Zakázané dohody se týkaly trhů varných spotřebičů, odsavačů par, mikrovlnných trub, myček a chladniček, mrazniček, praček a sušiček, malých domácích spotřebičů a topidel.

"Uzavřením dohod došlo ke sjednocování cenové hladiny jednotlivých modelů spotřebičů v rámci značek Mora a Gorenje u prodejců," uvedl Rafaj. Prodejci výrobky nabízeli za minimální maloobchodní ceny, které Gorenje stanovila.

"Dohody o určení cen pro další prodej spadají jak na národní, tak unijní úrovni mezi tzv. dohody s tvrdým jádrem, které představují závažné formy zakázaných dohod. Vertikální dohody o cenách mají ze své podstaty přinejmenším potenciální negativní dopad na hospodářskou soutěž na trhu," uvedl Rafaj.

Tyto dohody směřují ke stanovení ceny zboží pro jeho další prodej a eliminují tím konkurenční vztah na navazujícím stupni distribuce.

Hodnocení článku:

Známkování jako ve škole:

Zatím nehodnoceno.


Komentáře čtenářů

Ještě zde nejsou žádné příspěvky.


Přidat příspěvek

Není povoleno vkládání HTML.

* Údaje označené hvězdičkou a tučně jsou povinné.

Zaokrouhlete a sečtěte (9.2 + 34.6) *

Zpět na přehled