Facebook Twitter Mail RSS kanál
Dnes je sobota 25. 5. 2019

Přeskočit navigaci

Nacházíte se zde: Zpravodajství » Články » Vyjádření zástupkyně ke kauze VV je nestandardní

Vyjádření zástupkyně ke kauze VV je nestandardní

Vyjádření zástupkyně ke kauze VV je nestandardní

6.6.2011 13:05, Zdroj: ČTK

Policejní prezident Petr Lessy považuje to, že se obvodní státní zástupkyně pro Prahu 5 Hana Vrbová vyjádřila v médiích k vyšetřování kauzy údajné korupce ve Věcech veřejných (VV), za nestandardní. Lessy to řekl v rozhovoru pro dnešní Lidové noviny (LN) s tím, že podle jeho informací Vrbová není ani specialistkou na vyšetřování korupce. Proti těmto tvrzením policejního prezidenta se ale ohradila městská státní zástupkyně v Praze Jana Hercegová. "Jsou neopodstatněná," sdělila dnes ČTK. 
   

 Vrbová v květnu v Hospodářských novinách (HN) připustila, že postup policie při vyšetřování případu obálek s penězi rozdávaných bývalým ministrem dopravy Vítem Bártou (VV) byl nelogický. "Není běžné komentovat v médiích vyšetřování už v takto rané fázi," reagoval na to dnes v LN Lessy. 
   

 Na kauzu, v níž si Bárta údajně kupoval loajalitu poslanců VV Kristýny Kočí a Jaroslava Škárky, vedení protikorupčního útvaru zprvu místo svých detektivů nasadilo experty na daňové úniky. "Vyjádřila jsem nad tím údiv, připadalo mi to nelogické," řekla HN Vrbová. Po jejím zásahu vznikl zvláštní tým, který už kauzu vyšetřuje jako možnou korupci. 
    

Tím, že se Vrbová k případu vyjádřila, splnila podle Hercegová ale svou povinnost, kterou jí ukládá trestní řád. Za nepravdivé pak označila Lessyho tvrzení, že Vrbová nemá příslušnou specializaci k případu. Vrbová je specialistkou na korupci "fakticky od samého počátku, kdy tato specializace byla zavedena interním předpisem Nejvyššího státního zastupitelství," sdělila Hercegová. 
   

 A doplnila, že pokud má policejní prezident pochybnosti o nestranném postupu Vrbové nebo informace, které svědčí o její údajné podjatosti v případu, nic mu nebrání v tom, aby je uplatnil v souladu s trestním řádem, případně i zákonem o státním zastupitelství. Lessy se totiž podivil i nad tím, že případ dozoruje právě manželka bývalého ředitele protikorupční policie Libora Vrby, který podle něj "asi nepatří zrovna mezi přední fanoušky současného vedení policie". 
   

 Protikorupční policie zahájila trestní řízení v kauze údajného uplácení poslanců VV 11. dubna. Trestní oznámení na Bártu podali bývalí poslanci Škárka a Kočí o pět dní dříve. 
    

Případem se na základě podnětu bývalých náměstků šéfa Útvaru odhalování korupce a finanční kriminality (ÚOKFK) Zdeňka Tomici a Tomáše Krůla už zabývala policejní inspekce. Dospěla však k závěru, že detektivové z protikorupční policie se při vyšetřování uvedené kauzy nedopustili trestného činu. Kauzu dostalo státní zastupitelství, které má posoudit, zda kriminalisté prověřování protahovali. Policejní prezidium má pak rozhodnout, zda se policisté nedopustili přestupku. 
  

  Někdejší náměstci ředitele protikorupční policie podle dřívějších informací HN tvrdí, že vedení útvaru záměrně brzdilo vyšetřování. Detektivové podle nich například začali případ vyšetřovat až po týdnu.
 

Hodnocení článku:

Známkování jako ve škole:

Zatím nehodnoceno.


Komentáře čtenářů

Ještě zde nejsou žádné příspěvky.


Přidat příspěvek

Není povoleno vkládání HTML.

* Údaje označené hvězdičkou a tučně jsou povinné.

Zaokrouhlete a sečtěte (25.5 + 23.6) *

Zpět na přehled