Facebook Twitter Mail RSS kanál
Dnes je pátek 24. 5. 2019

Přeskočit navigaci

Nacházíte se zde: Zpravodajství » Články » Výbor Ratha vyslechl a sněmovně doporučil, aby stíhání potvrdila

Výbor Ratha vyslechl a sněmovně doporučil, aby stíhání potvrdila

Výbor Ratha vyslechl a sněmovně doporučil, aby stíhání potvrdila

22.5.2012 20:15, Zdroj: ČTK

Praha - Poslanci z mandátového a imunitního výboru dnes sněmovně jednomyslně doporučili, aby na své červnové schůzi umožnila další trestní stíhání Davida Ratha. S Rathem se osobně sešli a vyslechli jeho postoj k případu, v němž od minulého týdne čelí policejnímu obvinění z přijetí úplatku. Dolní komora počátkem příštího měsíce Rathovo stíhání zřejmě potvrdí, aspoň se tak dosud vyjadřovali politici napříč stranami.

Za někdejším středočeským hejtmanem, bývalým členem ČSSD a stále poslancem se dnes členové výboru ze sněmovny vydali do jedné z budov ministerstva vnitra v pražském Břevnově. Ratha do hlavního města z litoměřické vazební věznice přivezla ráno eskorta, odpoledne ho zase odvezla. Že se zasedání výboru s Rathem odehraje mimo sněmovnu, se čekalo. Řada zákonodárců totiž mínila, že kdyby měl v doprovodu policie přijít do parlamentu, působilo by to problémy.

Rathovo slyšení v břevnovském reprezentačním zařízení Spiritka trvalo zhruba dvě hodiny a podle přímých účastníků jednání částečně zopakoval to, co uváděl dosud - že nevěděl, že v krabici, s níž ho zadržela policie, jsou miliony korun a že se stal obětí léčky. "Tvrdí, že to je osobní msta, že to byla uměle nalíčená past," uvedl člen výboru Radek John (VV). V přepisech odposlechů, které poslanci četli, se podle něj Rath "rochní nad rozdělováním milionů". Ostatní poslanci z výboru byli zdrženlivější a odposlechy označili jen za indicie. Shodli se na tom, že Ratha sice vazba a stíhání poznamenaly, ale je podle nich silný a nepůsobí dojmem psychicky zlomeného člověka.

Rath se již dříve vzdal členství v ČSSD i působení ve středočeském zastupitelstvu a vedení hejtmanství. Mandát poslance ale má a dnes prý uvedl, že se ho teď ani nevzdá, takže o přípustnosti jeho dalšího trestního stíhání poslanci rozhodovat podle ústavy musí. Rath chce navíc podle členů výboru před sněmovnou promluvit.

Spolu s ním policie stíhá dalších sedm lidí kvůli údajným machinacím s veřejnými zakázkami ve středních Čechách. Všichni jsou ve vazbě, proti čemuž podali stížnost. Rath se s ní obrátil i na Ústavní soud. Ratha kriminalisté viní z přijetí sedmimilionového úplatku, prý souvisel s opravou zámku v Buštěhradu. V médiích se dnes objevila zpráva, že před jednáním výboru policie doplnila spis, na jehož základě žádá o potvrzení Rathova stíhání, o další trestné činy a odposlech rozhovoru o předání peněz. Policie podle těchto informací rozšířila obvinění o zmanipulování dotací pro kladenskou a příbramskou nemocnici a pro Hostivici. "Nic takového výbor nedostal," řekl ale ČTK jeho člen Jan Vidím (ODS).

Mezi obviněnými jsou například ředitelka kladenské nemocnice Kateřina Pancová a exposlanec Petr Kott, jimž podle dnešních informací serveru Lidovky.cz nechalo státní zastupitelství obstavit nemovitosti.

Pokud jde o Ratha, ne zcela jasné zůstává, kdo aktuálně tvoří jeho tým obhájců a kdo do něj přibude. Od počátku mezi advokáty figuruje Adam Černý specializovaný na obchodní a insolvenční právo. V pondělí se v okruhu lidí kolem Rathovy rodiny objevil advokát František Šejnost. Podle původních informací ho jako zmocněnce najala Rathova manželka, která ale dnes odpoledne uvedla, že s ním nespolupracovala a nespolupracuje a že některá Šejnostova vyjádření ve sdělovacích prostředcích byla nepravdivá. Šejnost v reakci na prohlášení Rathové uvedl, že v pondělí s ní uzavřel mandátní smlouvu k zastupování. Dnes se prý měli sejít, nicméně se tak nestalo.

Šejnost, který má kvůli obvinění ze zpronevěry pozastavenou advokátní činnost, a Ratha tedy přímo obhajovat nesmí, v pondělí kritizoval některé Černého kroky. Rathova manželka se naopak Černého v pondělním prohlášení zastala a uvedla, že tým obhájců jejího manžela průběžně vzniká. Nejčastěji se spekulovalo o tom, že by do něj měla přijít Klára Samková. Jenže advokátka dnes ČTK řekla, že se měla s Rathovou manželkou setkat v pondělí, přičemž ze schůzky nakonec sešlo. "Paní Rathová mě už potom nekontaktovala a pro dnešek je pro mě tato věc uzavřená," uvedla. A když dnes Ratha vyslechl mandátový výbor sněmovny, byl tam kromě Černého jako Rathův obhájce právník Roman Jelínek. Rathova manželka později potvrdila, že Černý doplnil svůj tým právě o tohoto specialistu na ústavní právo.

Šejnost dnes řekl, že ho v pondělí v Kladně napadli dva potetovaní mladíci. Kladenští policisté však uvedli, že nebyl fyzicky napaden a že se případem nezabývají. Podle Šejnosty mladíci chtěli, ať se do Rathova případu neplete advokátka Samková, a to kvůli "určitým politickým kruhům".

Rathův případ bude mít možná další důsledky pro radu Středočeského kraje, v níž působí bývalí Rathovi straničtí kolegové. Někteří středočeští radní by v souvislosti s kauzou mohli přijít o funkce. V pondělí sice krajská rada vyvození odpovědnosti za korupční aféru bývalého hejtmana odmítla, některým zástupcům KSČM se ale nelíbí argumentace, že vše řídil Rath a radní nic nemohli ovlivňovat. Podpora komunistů je přitom pro menšinovou krajskou vládu ČSSD klíčová.

Hodnocení článku:

Známkování jako ve škole:

Zatím nehodnoceno.


Komentáře čtenářů

Ještě zde nejsou žádné příspěvky.


Přidat příspěvek

Není povoleno vkládání HTML.

* Údaje označené hvězdičkou a tučně jsou povinné.

Zaokrouhlete a sečtěte (16.0 + 13.6) *

Zpět na přehled