Facebook Twitter Mail RSS kanál
Dnes je pátek 23. 8. 2019

Přeskočit navigaci

Nacházíte se zde: Zpravodajství » Články » Výběr z mýta stále roste, ve čtvrtletí stát vybral 2,7 mld. Kč

Výběr z mýta stále roste, ve čtvrtletí stát vybral 2,7 mld. Kč

Výběr z mýta stále roste, ve čtvrtletí stát vybral 2,7 mld. Kč

23.4.2019 14:39, Zdroj: ČTK

Praha - Česko vybralo v letošním prvním čtvrtletí na mýtu 2,7 miliardy Kč, což je meziročně o čtyři procenta více. Nejsilnějším měsícem byl zatím březen, kdy se vybralo 963 milionů korun. Vyplývá to z informací správce mýtného systému, společnosti Kapsch. Celkové výběry mýta za uplynulých 12 a čtvrt roku překonaly 101 miliard korun.

Výběr z mýta letos ve srovnání s loňským rokem roste ve všech měsících vyrovnaně. "Pokud nedojde k výraznějším negativním pohybům v tuzemské a evropské ekonomice, celoroční výběr mýta by letos mohl přesáhnout 11,25 miliardy korun," uvedl generální ředitel Kapsche Karel Feix.

Kamiony na zpoplatněné síti v prvním čtvrtletí učinily 123,2 milionu mýtných transakcí, tedy jednotlivých pípnutí palubních jednotek pod mýtnými branami. Nadále se zvyšuje také podíl ekologických vozidel, které patří do skupiny Euro VI. Aktuálně tvoří 66 procent.

Provozní nákladovost systému se podle společnosti zatím letos vyšplhala na 14,6 procenta.

V roce 2018 zaplatily kamiony v Česku na mýtu rekordních 10,8 miliardy korun, což bylo meziročně o téměř čtyři procenta více. Naposledy mýto meziročně pokleslo mezi lety 2012 a 2013.

Dosavadní smlouva na provoz mýtného systému se společností Kapsch vyprší po roce 2019. Ministerstvo dopravy jako nového provozovatele od roku 2020 vybralo konsorcium CzechToll/SkyToll, které zvítězilo s nabídkou 10,75 miliardy Kč za deset let provozu systému. Tendr zkoumá Úřad pro ochranu hospodářské soutěže.

 

Výběry mýtného v jednotlivých měsících:

Hodnocení článku:

Známkování jako ve škole:

Zatím nehodnoceno.


Komentáře čtenářů

Ještě zde nejsou žádné příspěvky.


Přidat příspěvek

Není povoleno vkládání HTML.

* Údaje označené hvězdičkou a tučně jsou povinné.

Zaokrouhlete a sečtěte (6.6 + 32.6) *

Zpět na přehled