Facebook Twitter Mail RSS kanál
Dnes je pondělí 20. 8. 2018

Přeskočit navigaci

Nacházíte se zde: Zpravodajství » Články » Výběr významných arbitráží vedených proti České republice

Výběr významných arbitráží vedených proti České republice

Výběr významných arbitráží vedených proti České republice

12.10.2017 12:00, Zdroj: ČTK

Praha - Výběr významných arbitráží, kterým ČR v posledních letech čelila (ministerstvo financí uspělo v arbitráži se třemi německými investory a firmou JSW Solar, kteří se domáhali půl miliardy korun jako škody a ušlý zisk za zavedení solární daně).

 

Vyhrané arbitráže (řazeno podle sumy):

--------------------------------------

Invesmart - téměř sedm miliard Kč

ČR uspěla v červenci 2009 v arbitráži s italsko-nizozemskou společností Invesmart. Spor se týkal vyhlášení konkurzu a likvidace Union Banky, kterou Invesmart vlastnil.

Petrcíle - 6,5 miliardy Kč

Firma Petrcíle se domáhala náhrady za vypovězení smlouvy o přednostním prodeji menšinového podílu státu ve společnosti Nová Huť. Společnost nejprve žádala dvoumiliardové odškodné; arbitráž sice vyhrála, ale Vrchní soud rozhodnutí zrušil a celou kauzu vrátil na začátek. V květnu 2005 podala Petrcíle na stát druhou arbitrážní žalobu, a to o téměř šest miliard korun. V lednu 2008 ministerstvo financí oznámilo, že rozhodci nároky firmy zamítli.

InterTrade Holding - téměř čtyři miliardy Kč

ČR v červnu 2012 vyhrála arbitráž s německou společností InterTrade Holding, která obvinila ČR, respektive ministerstvo zemědělství a Lesy ČR, že účelově prostřednictvím tendrů, které firma označuje za zmanipulované, zmařily její investici, kterou představovala společnost CE Wood. Ta byla od roku 2000 až do roku 2005 největší tuzemskou firmou, která se zabývala lesnickými pracemi a těžbou dřeva.

European Media Ventures - přibližně dvě miliardy Kč

ČR vyhrála v červenci 2009 arbitráž s lucemburskou společností European Media Ventures (EMV), která požadovala zhruba dvě miliardy korun kvůli údajně zmařené investici do regionální televizní stanice TV3.

WNC Factoring - dvě miliardy Kč

Ministerstvo financí letos v únoru uspělo v arbitráži s britskou společností WNC Factoring, která tvrdila, že byla poškozena pochybeními při privatizaci společnosti Škodaexport a také následným neposkytnutím úvěru od České exportní banky, což podle ní zapříčinilo úpadek společnosti. WNC Factoring musí zaplatit ČR 35,9 milionu korun a 452.500 amerických dolarů (10,6 milionu Kč) jako náhradu nákladů za vedení arbitráže.

JSW Solar - půl miliardy korun

Dnes bylo oznámeno, že Česká republika podle rozhodnutí švýcarského arbitrážního soudu nemusí platit třem německým investorům a firmě JSW Solar půl miliardy korun jako škodu a ušlý zisk za zavedení solární daně. Kauza byla jedním ze sedmi podobných arbitrážních řízení, vedených investory do fotovoltaických zařízení; zbylých šest zatím rozhodnuto nebylo. Celkem firmy požadovaly po státu zhruba 3,5 miliardy korun.

 

Prohrané arbitráže (řazeno podle výše částky):

----------------------------------------------

CME - přes deset miliard Kč

Arbitráž se společností CME Ronalda Laudera, která financovala rozjezd televize Nova. Spory vypukly v létě 1999 poté, co se tehdejší šéf Novy Vladimír Železný rozešel ve zlém se svými zahraničními partnery. Pře vyústila ve tři arbitráže, stát figuroval ve dvou. Jednu ČR vyhrála, podle druhé ale musela společnosti CME zaplatit přes deset miliard korun za znehodnocení její investice.

Diag Human - 8,3 miliardy Kč (spor stále není ukončen)

Společnost Diag Human má podle rozhodčího nálezu z roku 2008 dostat od státu přes osm miliard korun a úroky za překažený obchod s krevní plazmou. Stát ale tvrdí, že letitý spor skončil v jeho prospěch poté, co rozhodci zastavili přezkumné řízení. Diag Human s tímto výkladem nesouhlasí a nadále se domáhá plnění rozhodčího nálezu z roku 2008. V lednu 2003 stát Diagu vyplatil na základě výsledku původní arbitráže 327 milionů korun za poškození dobrého jména.

 

Arbitráže ukončené dohodou (řazeno abecedně):

---------------------------------------------

ArcelorMittal

Společnost ArcelorMittal vedla vůči ČR dvě arbitráže - kvůli vyloučení z privatizace železáren Vítkovice Steel a kvůli tomu, že navzdory slibu státu nezískala minoritní akciový podíl ve firmě Nová Huť. Druhou z arbitráží, v níž se domáhal 5,79 miliardy korun, ArcelorMittal v březnu 2008 prohrál. V létě téhož roku stát s oceláři uzavřel dohodu, že ArcelorMittal stáhne žaloby, ve kterých po státu požadoval 26 miliard korun, a ČR firmě prodá jedenáctiprocentní podíl ve firmě Nová Huť (nyní ArcelorMittal Ostrava) za 6,8 miliardy korun.

Nomura

Japonská společnost Nomura, bývalý vlastník 46 procent akcií zkrachovalé banky IPB, zažalovala ČR kvůli nucené správě a prodeji banky ČSOB. Vláda podle Nomury porušila dohody o ochraně investic a Nomura za to požadovala až 40 miliard korun. ČR naopak v jiné arbitráži po Nomuře požadovala 111 miliard korun jako náhradu škody, kterou Nomura údajně způsobila tím, že se podílela na krachu IPB. V roce 2006 ČR arbitráž s Nomurou prohrála, výše částky však nebyla určena. V listopadu téhož roku Česko podepsalo s Nomurou smír, podle něhož měla výše odškodnění činit nula až sedm miliard korun. Nakonec ČR Nomuře zaplatila 3,6 miliardy korun.

 

Probíhající arbitráže

---------------------

Vedle zbylých šesti arbitráží kvůli zavedení solární daně čelí Česká republika v současnosti podle údajů na webu ministerstva financí čtyřem dalším žalobám.

Letos v květnu zahájila u Mezinárodního rozhodčího soudu ve Washingtonu arbitráž kvůli zmařené investici do výstavby obytného projektu Benice na okraji Prahy švýcarská společnost Pawlowski AG, požaduje 3,13 miliardy korun.

Loni v prosinci ohlásila zahájení arbitráže německá společnost Aircraftleasing Meier und Fischer, v níž drží většinu podnikatel Václav Fischer. Požaduje 125 milionů dolarů (v přepočtu 2,7 miliardy korun) za dvě letadla zadržená před lety při konkurzu na Fischerův majetek.

V září 2015 se kvůli rušení některých povolení k provozování videoloterjních terminálů obrátily na arbitráž společnosti WCV World Capital Ventures Cyprus Limited a Channel Crossings Limited. Firmy, přes které ovládá senátor Ivo Valenta společnost Synot, požadují zhruba miliardu korun.

Britská společnost A11Y od října 2014 žaluje stát o 565 milionů korun na základě jednání zaměstnanců Úřadu práce, které mělo údajně poškodit podnikání žalobce v oblasti prodeje pomůcek zrakově postiženým osobám.

Hodnocení článku:

Známkování jako ve škole:

Zatím nehodnoceno.


Komentáře čtenářů

Ještě zde nejsou žádné příspěvky.


Přidat příspěvek

Není povoleno vkládání HTML.

* Údaje označené hvězdičkou a tučně jsou povinné.

Zaokrouhlete a sečtěte (32.8 + 20.1) *

Zpět na přehled