Facebook Twitter Mail RSS kanál
Dnes je středa 22. 5. 2019

Přeskočit navigaci

Nacházíte se zde: Zpravodajství » Články » Výběr událostí v kauze policejního prezidenta Petra Lessyho

Výběr událostí v kauze policejního prezidenta Petra Lessyho

Výběr událostí v kauze policejního prezidenta Petra Lessyho

22.9.2014 17:28, Zdroj: ČTK

Praha - Výběr událostí v kauze policejního prezidenta Petra Lessyho, který dostal odškodnění za nezákonné trestní stíhání:

 

2011:

Září - Šéf zlínské krajské policejní správy Bedřich Koutný a jeho náměstek pro vnější službu Jaroslav Vaněk podali trestní oznámení na policejního prezidenta Petra Lessyho. Vadil jim Lessyho výrok v deníku Právo, že jeden z obviněných v kauze takzvaného Toflova gangu, Rudolf Setvák, v minulosti jako pracovník brněnské policejní inspekce zametal oznámení podaná na Vaňka. Vaněk i Koutný Lessyho tvrzení odmítli.

1. prosince - Policejní inspekce rozhodla, že Lessy se výroky na Vaňkovu adresu nedopustil trestného činu. Věc předala ministru vnitra Janu Kubicemu ke kázeňskému projednání.

 

2012:

3. ledna - Ministr Kubice zahájil s Lessym kázeňské řízení, které však už na konci téhož měsíce zastavil. Podle mluvčího resortu se tak ministr rozhodl proto, že Lessymu nebylo spáchání kázeňského přestupku prokázáno.

29. srpna - Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS) obvinila Lessyho z pomluvy a zneužití pravomoci úřední osoby. Podle inspekce Lessy 6. září 2011 předal své mluvčí dokumenty očerňující Vaňka s tím, aby je dala redaktorovi deníku Právo. Lessy obvinění odmítl, redaktor se ho prý na Vaňka sám ptal.

- Ministr Kubice zbavil Lessyho služebního poměru. V čele policie ho ještě týž den nahradil náměstek Martin Červíček.

14. září - Žalobce zamítl Lessyho stížnost proti stíhání.

11. října - Státní zastupitelství odložilo trestní oznámení, které Lessy podal kvůli propuštění ze služebního poměru na ministra Kubiceho. Podle Lessyho Kubice zneužil pravomoc tím, že před jeho propuštěním neprovedl vlastní šetření.

22. října - GIBS navrhla obžalovat Lessyho ze zneužití pravomoci a pomluvy.

14. listopadu - Ministr Kubice zamítl Lessyho rozklad proti rozhodnutí o propuštění od policie.

19. prosince - Obvodní soud pro Prahu 7 vydal trestní příkaz, kterým uznal Lessyho vinným z pomluvy a zneužití pravomoci. Za to mu vyměřil osmiměsíční trest podmíněně odložený na 18 měsíců. Lessy podal proti trestnímu příkazu odpor, a soud tak musel ve věci nařídit hlavní líčení.

 

2013:

16. května - Obvodní soud pro Prahu 7 Lessyho nepravomocně zprostil obžaloby. Žalobce se proti verdiktu odvolal.

12. července - Nový ministr Martin Pecina prohlásil, že pokud soud Lessyho pravomocně osvobodí, může se vrátit k policii.

26. října - Pražský městský soud pravomocně zastavil Lessyho stíhání. Podle soudu bylo od počátku vedeno nezákonně, neboť ve stejné věci již bylo rozhodnuto v kázeňském řízení. Žalobce následně podal nejvyššímu státnímu zástupci návrh na dovolání.

3. prosince - Ministr Pecina zrušil rozhodnutí svého předchůdce Kubiceho o Lessyho propuštění; policie tak měla dva prezidenty - Červíčka, jenž řekl, že sám neodstoupí, a Lessyho, který čerpal dovolenou.

9. prosince - Pecina zahájil správní řízení, ve kterém přezkoumával jmenování Červíčka do čela policie.

18. prosince - Nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman oznámil, že nepodá dovolání proti zastavení Lessyho trestního stíhání.

 

2014

6. ledna - Poradní komise ministra vnitra dospěla k závěru, že Červíček byl policejním prezidentem jmenován neoprávněně. Z postu náměstka policejního prezidenta jej totiž před jmenováním do čela policejního sboru neměl odvolat ministr Kubice, nýbrž tak měl učinit další z policejní náměstků Pavel Osvald.

7. ledna - Ministr Pecina zrušil rozhodnutí o jmenování Červíčka policejním prezidentem. Červíček, z něhož se tak opět stal náměstek pro službu kriminální policie, označil rozhodnutí za účelové, nezákonné a podal proti němu rozklad.

11. ledna - Lessy prohlásil, že po sestavení nové vlády rezignuje a o místo v čele sboru se již ucházet nebude.

28. února - Lessy skončil ve funkci, od května je policejním přidělencem na české ambasádě v Bratislavě. Po něm vedl policii první náměstek Tomáš Tuhý, který se 12. dubna 2014 stal novým policejním prezidentem.

28. června - Lessy řekl Českému rozhlasu, že chce po státu za své stíhání odškodnění 1,2 milionu korun a omluvu.

22. září - Česká televize uvedla, že ministerstvo spravedlnosti zčásti vyhovělo Lessyho žádosti a za nezákonné trestní stíhání mu vyplatilo 600.000 korun/.

Hodnocení článku:

Známkování jako ve škole:

Zatím nehodnoceno.


Komentáře čtenářů

Ještě zde nejsou žádné příspěvky.


Přidat příspěvek

Není povoleno vkládání HTML.

* Údaje označené hvězdičkou a tučně jsou povinné.

Zaokrouhlete a sečtěte (22.4 + 43.6) *

Zpět na přehled