Facebook Twitter Mail RSS kanál
Dnes je středa 19. 6. 2019

Přeskočit navigaci

Nacházíte se zde: Zpravodajství » Články » Výběr událostí kolem zrušené zakázky Lesů ČR na těžbu dřeva

Výběr událostí kolem zrušené zakázky Lesů ČR na těžbu dřeva

Výběr událostí kolem zrušené zakázky Lesů ČR na těžbu dřeva

17.5.2010 12:57, Zdroj: ČTK

Výběr událostí kolem obřího tendru na těžbu dřeva, který dnes státní podnik Lesy ČR (LČR) zrušil:


5. února - Společnost LČR oficiálně zahájila obří tendr na prodej dřeva a lesní práce v hodnotě 15,83 miliardy korun (bez DPH). Soutěž se týká práce a dříví na roky 2011 až 2020 na 108 územních jednotkách. Některé subjekty v lesnictví i politické strany tendr kritizovaly. Podle některých hlasů je tendr přípravou pro tunelování státních lesů.

15. února - Ekologické organizace, vědci a profesoři některých českých univerzit společným dopisem vyzvali ministra zemědělství Jakuba Šebestu, aby tendr zastavil. Podobné prohlášení vydala už dříve také Česká asociace podnikatelů v lesním hospodářství.

19. února - LČR oznámily, že mění kontroverzní obří tendr. Desetina dřeva by nově měla jít na veřejné trhy, kde jej budou moci získat malé a střední firmy.

1. března - Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) tendr pozastavil. Důvodem jsou kritéria, jimiž chtěly Lesy ČR zúžit počet uchazečů o zakázku.

11. března - Lesy České republiky oznámily, že kvůli pozastavení tendru padl původní termín uzávěrky, kterým byl 12. březen; uchazečům byly nabídky neotevřené vráceny.

24. března - Generální ředitel LČR Svatopluk Sýkora řekl, že kvůli pozastavenému výběrovému řízení hrozí, že podnik nebude mít od ledna 2011 zajištěnu těžbu.

16. dubna - Poslanecká sněmovna vyzvala vládu, aby výběrové řízení zrušila. Podmínky tendru kritizovali zejména zelení a lidovci, podle nich například poškozují malé a střední firmy, které by se o zakázku chtěly ucházet.

28. dubna - Místopředseda ÚOHS Kamil Rudolecký řekl, že antimonopolní úřad zrušil své předběžné opatření, aby Lesům ČR umožnil odstranit pochybení. Dodal, že pokud podnik nedostatky - zejména příliš přísné kvalifikační podmínky, jimiž podnik omezoval počet uchazečů - neodstraní, hrozí mu pokuta.

4. května - Šéf Asociace krajů ČR a stínový ministr zemědělství Michal Hašek (ČSSD) v reakci na Rudoleckého prohlášení vyzval premiéra Jana Fischera a ministra Šebestu ke zrušení tendru.

10. května - Před budovou ministerstva zemědělství v Praze protestovaly proti tendru desítky lidí. Akci organizovaly Hnutí Duha a Sdružení živnostníků v lesním hospodářství.

17. května - LČR zrušily obří tendr, nový by chtěly vypsat po květnových volbách.

 

Hodnocení článku:

Známkování jako ve škole:

Zatím nehodnoceno.


Komentáře čtenářů

Ještě zde nejsou žádné příspěvky.


Přidat příspěvek

Není povoleno vkládání HTML.

* Údaje označené hvězdičkou a tučně jsou povinné.

Zaokrouhlete a sečtěte (46.6 + 29.2) *

Zpět na přehled