Facebook Twitter Mail RSS kanál
Dnes je čtvrtek 20. 6. 2019

Přeskočit navigaci

Nacházíte se zde: Zpravodajství » Články » Výběr událostí kolem redukce leteckých základen české armády

Výběr událostí kolem redukce leteckých základen české armády

Výběr událostí kolem redukce leteckých základen české armády

4.12.2012 16:04, Zdroj: ČTK

Praha - Výběr událostí kolem redukce leteckých základen české armády:


8. dubna 1994 - Ministr obrany Antonín Baudyš řekl, že po transformaci české armády zůstane v provozu pět vojenských letišť z dosavadních patnácti. Pro vojenské účely nebo i takzvaný smíšený provoz, který může využívat také civilní sektor, zůstanou zachována letiště v Čáslavi, Náměšti nad Oslavou, Pardubicích, Praze-Kbelích a Přerově.

25. ledna 2003 - Velitel vzdušných sil generál Jan Vachek řekl, že vzdušné síly v rámci reformy ozbrojených sil opustí téměř 40 procent lidí. Vzdušné síly budou tvořit dvě křídla taktického letectva v Čáslavi a v Náměšti nad Oslavou, vrtulníkové křídlo v Přerově, protiletadlová raketová brigáda a základna dopravního letectva Kbely. Velitelství se přestěhuje ze Staré Boleslavi do Čáslavi. Za pilotní projekty armády označil budování moderních základen v Čáslavi a v Náměšti.

28. července 2003 - Ministr obrany Miroslav Kostelka řekl, že 32. základnu taktického letectva v Náměšti čeká útlum a letouny L-159 zde vystřídají v roce 2007 vrtulníky z Přerova.

12. listopadu 2003 - Vláda schválila armádní reformu, která mimo jiné počítá pouze se dvěma leteckými základnami v Náměšti nad Oslavou a v Čáslavi a základnou dopravního letectva v Praze.

2. prosince 2003 - V Náměšti začala oficiálně působit 22. základna letectva, která se stala nástupkyní 32. základny taktického letectva zrušené k poslednímu listopadu.

3. prosince 2004 - Ministr obrany Karel Kühnl řekl, že na rozhodnutí vlády přemístit vrtulníkovou základnu v Bochoři na Přerovsku do Náměště se nic nemění.

3. listopadu 2006 - Ministerstvo obrany sdělilo, že síť vojenských leteckých základen se měnit nebude, existence letiště v Náměšti není ohrožena. Obava vznikla poté, co tehdejší ministr práce Petr Nečas avizoval snahu zvrátit zrušení základny v Přerově. Podle ministerstva obrany se v koncepci rozvoje vzdušných sil počítá se základnami v Čáslavi, Náměšti, Praze a letištní správou Pardubice.

22. října 2007 - Vláda Mirka Topolánka rozhodla, že armádní vrtulníková základna zůstane v Přerově.

24. října 2007 - Premiér Topolánek řekl pracovníkům přerovské vrtulníkové základny, že základna v Přerově zůstává, avšak čtvrtina z 1200 zaměstnanců bude muset odejít do Náměšti, kam se přemístí například i bitevní vrtulníky takzvané Tygří letky.

25. září 2008 - S přerovskou základnou se rozloučili vojáci a civilní zaměstnanci, kteří poté začali od října působit v Náměšti nebo kvůli reorganizaci armády ztratili zaměstnání. Základna se zásadně zmenšila, avšak zůstala v provozu.

Duben 2011 - Bílá kniha o obraně, kterou připravilo ministerstvo obrany, zmiňuje potřebu opustit nejméně jednu ze čtyř taktických leteckých základen, struktura českých vojenských letišť je podle autorů materiálu zcela neadekvátní.

4. prosince 2012 - Ministr obrany Alexandr Vondra oznámil, že armáda k 1. lednu 2014 opustí letiště v Přerově a posádka se přesune do Náměště nad Oslavou.

Hodnocení článku:

Známkování jako ve škole:

Zatím nehodnoceno.


Komentáře čtenářů

Ještě zde nejsou žádné příspěvky.


Přidat příspěvek

Není povoleno vkládání HTML.

* Údaje označené hvězdičkou a tučně jsou povinné.

Zaokrouhlete a sečtěte (47.2 + 5.9) *

Zpět na přehled