Facebook Twitter Mail RSS kanál
Dnes je čtvrtek 20. 6. 2019

Přeskočit navigaci

Nacházíte se zde: Zpravodajství » Články » Výběr událostí kauzy dotací do sportu

Výběr událostí kauzy dotací do sportu

Výběr událostí kauzy dotací do sportu

8.6.2017 10:49, Zdroj: ČTK

Praha (ČTK) - Výběr událostí kolem vyšetřování Fotbalové asociace ČR (FAČR) a ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy (MŠMT) v souvislosti se státními dotacemi do sportu:

3. května - V sídle FAČR na Strahově zasahovala policie, která zadržela předsedu asociace Miroslava Peltu. Vyšetřovatelé prohledávali kanceláře v souvislosti s dotacemi MŠMT, kde rovněž zasahovali stejně jako na pražském magistrátu.

- Zadrženi byli i náměstkyně ministryně školství Simona Kratochvílová, šéf České unie sportu (ČUS) Miroslav Jansta, pražský zastupitel Karel Březina (ČSSD) a ředitelka odboru sportu na magistrátu Soňa Fáberová. Policie vyslýchala i exšéfa odboru sportu MŠMT Zdeňka Břízu. Pražská vrchní žalobkyně Lenka Bradáčová uvedla, že tři osoby (Pelta, Bříza a Kratochvílová) a jedna firma (FAČR) byly obviněny mj. ze zneužití pravomocí a sjednání výhody při zadání veřejné zakázky.

4. května - Žalobci navrhli vazbu pro Peltu a Kratochvílovou.

- Podle informací serveru Seznam.cz se Kratochvílová domlouvala s Peltou na přípravě a ovlivňování dotačních programů. Policie má nahrané jejich hovory.

5. května - Podle Peltova advokáta Bronislava Šeráka je Pelta podezřelý z toho, že měl navádět Kratochvílovou a Břízu, jak nakládat s dotacemi pro sport (oba byli zproštěni funkcí).

- Soud rozhodl o vazbě pro Peltu a Kratochvílovou.

6. května - Slavia Praha navrhla vytvoření fotbalové "úřednické vlády". Místopředseda FAČR Roman Berbr to odmítl.

8. května - Výkonný výbor FAČR rozhodl na zasedání o tom, že valná hromada FAČR se uskuteční v řádném termínu 2. června.

9. května - Valachová oznámila, že k 31. květnu podá demisi kvůli kauze. Pozastavila také poskytování dotací.

11. května - Radiožurnál uvedl, že Pelta s Kratochvílovou se domlouvali na dotacích nezávisle na jednání komise, mimo jiné i v bytě v centru Prahy. Pelta si také podle Radiožurnálu s pomocí Břízy vynutil navýšení dotace pro FAČR až poté, co bylo o dotacích na ministerstvu rozhodnuto.

12. května - Valachová oznámila, že sportovní svazy dostanou v červnu vyplacenu zálohu ve výši minimálně poloviny loňské dotace. Zbytek peněz obdrží po novém posouzení žádostí.

- Do čela FAČR kandidovali bývalý generální sekretář Petr Fousek, šéf společnosti Ondrášovka Libor Duba a šéf marketingové firmy STES Martin Malík. Berbr se rozhodl nekandidovat.

22. května - Valachová řekla, že resort se na výzvu policie přihlásí jako poškozený do řízení kolem kauzy.

25. května - Valachová informovala, že FAČR se může i přes trvající obvinění zúčastnit dotačního řízení ministerstva.

26. května - Sobotka přijal rezignaci Valachové. Zároveň navrhl prezidentu Miloši Zemanovi, aby novým ministrem jmenoval dosavadního náměstka Valachové Stanislava Štecha.

30. května - Společnost ePojisteni.cz potvrdila, že po roce končí v roli titulárního partnera první fotbalové ligy. Ligovou fotbalovou asociaci o tom informovala už v lednu.

31. května - Valachová oznámila, že chce obhájit kariérní řád učitelů a práci na novele dokončit. Demisi nestahuje. Prezident Zeman poté oznámil, že pokud si Valachová svůj odchod do 10. června nerozmyslí, po návratu ze zahraničí ji odvolá.

- Pivovar Gambrinus odmítl, že by jednal o tom, že by se jeho jméno vrátilo do názvu první ligy, kde již figurovalo.

1. června - Valachová oznámila, že MŠMT rozdělilo 206 milionů korun na mimořádné sportovní akce a začne s vyplácením. Rovněž dokončilo druhou část financování oddílů ve výši 253 milionů korun. Nyní bude vyhlášen nový program pro sportovní svazy.

- Berbr nepřistoupil na nabídku pomoci od profesionálních klubů v čele s majitelem Sparty Danielem Křetínským. Ten za to chtěl dohodu o podobě nového vedení FAČR, ve kterém by Berbr kvůli své kontroverzní pověsti nefiguroval.

2. června - Valná hromada FAČR nezvolila nové vedení, poté pověřila současný výkonný výbor, aby svolal mimořádnou valnou hromadu nejpozději do 31. prosince. Po schválení úpravy stanov prodloužili delegáti mandát nynějšímu výkonnému výboru.

6. června - Pelta se vzdal funkce předsedy Fotbalové asociace ČR. Rezignaci zaslal po svém advokátovi z vazby.

7. června - Miroslav Pelta byl propuštěn z vazby v brněnské věznici. Městský soud v Praze totiž vyhověl jeho stížnosti proti vzetí do vazby a nařídil jeho okamžité propuštění.

Hodnocení článku:

Známkování jako ve škole:

Zatím nehodnoceno.


Komentáře čtenářů

Ještě zde nejsou žádné příspěvky.


Přidat příspěvek

Není povoleno vkládání HTML.

* Údaje označené hvězdičkou a tučně jsou povinné.

Zaokrouhlete a sečtěte (2.7 + 1.0) *

Zpět na přehled