Facebook Twitter Mail RSS kanál
Dnes je čtvrtek 21. 3. 2019

Přeskočit navigaci

Nacházíte se zde: Zpravodajství » Články » Výběr případů soudců podezřelých či obviněných z trestných činů

Výběr případů soudců podezřelých či obviněných z trestných činů

Výběr případů soudců podezřelých či obviněných z trestných činů

13.3.2018 11:52, Zdroj: ČTK

Praha - Výběr případů soudců podezřelých nebo obviněných z trestných činů či zadržených policií v posledních deseti letech (policie dnes zadržela soudce Vrchního soudu v Praze Ivana Elischera, bližší podrobnosti neuvedla; řazeno chronologicky):

 

Pavel Nagy - V březnu 2009 policisté obvinili z korupce a čtyř trestných činů bývalého mladoboleslavského soudce Pavla Nagye, kterého natočila televize Nova skrytou kamerou při přijímání úplatku. Státní zástupce však Nagyovo trestní stíhání přerušil z důvodu psychické choroby obviněného. Podle informací Lidových novin z prosince 2010 byl Nagy zbaven svéprávnosti. Nagy již dříve stanul před kárným senátem Nejvyššího soudu za to, že si vymyslel a zaprotokoloval závěrečnou řeč obhajoby a vynesl rozhodnutí, jako by se líčení opravdu uskutečnilo.

 

René Příhoda - V březnu 2012 policie oznámila, že stíhá soudce Krajského soudu v Ústí nad Labem Reného Příhodu, který podle policie zapsal do rozsudku jiný verdikt, než vyřkl v soudní síni. Kárný senát mu za to původně snížil na rok plat o 30 procent, Příhoda dosáhl obnovy kárného řízení. Poté se začala případem zabývat policie a následně trestní soud, který ho v roce 2015 uznal vinným a uložil mu tři roky vězení s podmínkou na pět let. Krajský soud v Praze ale rozsudek zrušil a postoupil případ znovu kárnému senátu, který mu letos v lednu snížil plat o 15 procent na pět měsíců.

 

Josef Knotek a Jiří Jelínek - V červenci 2015 Okresní soud v Jičíně potrestal bývalého soudce v Litoměřicích Josefa Knotka 5,5 lety vězení a pokutou 150.000 korun. Spoluobžalovaný soudce Ladislav Jelínek dostal tříletou podmínku a další tři obžalovaní podmínky dvouleté. Podle obžaloby oba soudci za úplatu ovlivňovali výsledek několika kauz. Loni v prosinci soud v Jičíně verdikt oproti dřívějšímu rozsudku zmírnil a potrestal Knotka tříletým vězením podmíněně odloženým na čtyři roky a pokutou 200.000 korun. Spoluobžalovaný Jelínek dostal podmínku na 30 měsíců a pokutu 90.000 korun.

Loni v září středočeský krajský soud potvrdil Jelínkovi v další kauze dvouletou podmínku a peněžitý trest 90.000 korun za korupci. Podle rozsudku soudce sliboval za úplatu ovlivnění některých řízení. Jelínek podal dovolání k Nejvyššímu soudu.

Litoměřického soudce Knotka obvinila policie již v roce 2005, a to z organizování trestného činu zneužití pravomoci veřejného činitele. Podle vyšetřovatelů pomohl spolu s několika dalšími osobami zahladit dopravní nehodu bývalého soudce Nejvyššího soudu a později pražského vrchního soudu Zdeňka Sováka. Kvůli neprůkaznosti policejních odposlechů soud nakonec obžalované muže včetně Knotka osvobodil.

 

Ondřej Havlín - Okresní soud v Kladně uložil v červenci 2015 bývalému soudci Ondřeji Havlínovi 6,5 roku vězení za korupci. Havlín podle obžaloby nezákonně ovlivňoval řízení ve prospěch pachatelů trestných činů, většinou opilých řidičů. Ovlivňování bylo údajně doprovázeno žádostí, nabídkou či poskytnutím úplatku. V únoru 2016 odvolací soud Havlínovi zmírnil původní trest na pět let a tři měsíce odnětí svobody. Loni v červnu Ústavní soud (ÚS) odmítl Havlínovu stížnost.

 

Ivan Novák - Soudce chomutovského okresního soudu Ivana Nováka zadržela v březnu 2016 policie a obvinila ho ze zneužití pravomoci a přijímání úplatků. Novák čelí obvinění, že přijal úplatek od advokáta Josefa Douchy. Kriminalisté tvrdí, že Novák za peníze předčasně propustil z vězení Douchova klienta. Podle médií se propuštění týkalo podnikatele Tomáše Maliny, jenž si odpykával trest za závažnou hospodářskou kriminalitu. Letos v únoru policie navrhla obžalovat Nováka z přijetí úplatku a Douchu z úplatkářství.

 

Marie Červinková - V září 2016 královéhradecká policie zahájila trestní stíhání českobudějovické soudkyně Marie Červinkové, kterou vinila ze zneužití pravomoci úřední osoby. Červinková patří mezi 14 obviněných z manipulování insolvence společnosti Via Chem Group.

Hodnocení článku:

Známkování jako ve škole:

Zatím nehodnoceno.


Komentáře čtenářů

Ještě zde nejsou žádné příspěvky.


Přidat příspěvek

Není povoleno vkládání HTML.

* Údaje označené hvězdičkou a tučně jsou povinné.

Zaokrouhlete a sečtěte (48.3 + 29.8) *

Zpět na přehled