Facebook Twitter Mail RSS kanál
Dnes je úterý 19. 2. 2019

Přeskočit navigaci

Nacházíte se zde: Zpravodajství » Články » Výběr personálních změn provedených za Babišovy vlády

Výběr personálních změn provedených za Babišovy vlády

Výběr personálních změn provedených za Babišovy vlády

17.5.2018 07:00, Zdroj: ČTK

Praha - Výběr personálních změn provedených za vlády Andreje Babiše (vláda souhlasila s návrhem ministra vnitra zprostit ředitele civilní rozvědky Jiřího Šaška funkce):

 

Ministerstvo dopravy

22. prosince 2017 - Vláda vyměnila většinu řídicího výboru Českých drah a jednoho ze sedmi členů správní rady Správy železniční dopravní cesty (SŽDC).

21. března 2018 - Vláda vyměnila pět z devíti členů řídicího výboru Státního fondu dopravní infrastruktury (SFDI), který slouží k financování dopravních staveb. Ze sedmi členů, kterým končí čtyřleté funkční období, ministr dopravy Dan Ťok (za ANO) navrhl prodloužit členství třem.

 

Ministerstvo financí

1. ledna 2018 - Ministerstvo snížilo počet sekcí úřadu z osmi na šest. Mimo jiné zanikla sekce majetku státu, kterou řídil náměstek Ondřej Závodský, který byl odvolán.

26. března 2018 - Dozorčí rada státní České exportní banky odvolala generálního ředitele a předsedu představenstva Karla Bureše. V obou funkcích ho nahradí dosavadní místopředseda představenstva a náměstek ředitele Jaroslav Výborný.

 

Ministerstvo kultury

Prosinec 2017 - Ministerstvo zrušilo místo jednoho ze dvou politických náměstků. Dosavadní náměstek Patrik Košický se stal ředitelem kabinetu ministra.

 

Ministerstvo obrany

1. března 2018 - Ministryně Karla Šlechtová oznámila, že novým náčelníkem generálního štábu bude Aleš Opata. Do funkce by nastoupil 1. května, vystřídal Josefa Bečváře.

14. května 2018 - Ministryně Šlechtová odvolala ředitele Vojenského výzkumného ústavu (VVÚ) Bohuslava Šafáře, a to "z mnoha interních důvodů". Přesné důvody sdělit odmítla.

 

Ministerstvo práce a sociálních věcí

18. prosince 2017 - Novou náměstkyní se stala bývalá generální ředitelka úřadu práce Marie Bílková. Dva dosavadní političtí náměstci - Gabriela Nekolová a Tomáš Petříček (oba ČSSD) - úřad opustili. Později na ministerstvu skončilo pět z osmi odborných náměstků.

 

Ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO)

Funkci opustila většina náměstků, dále pokračují pouze náměstek pro sekci zahraničního obchodu Vladimír Bärtl a státní tajemník Robert Szurman. Kvůli zrušení místa byl mimo jiné z funkce náměstka odvolán bývalý ministr průmyslu v Sobotkově vládě Jiří Havlíček (ČSSD). Později se na základě výběrového řízení do funkce náměstka vrátil Eduard Muřický, ministr Hüner jmenoval další dva nové náměstky.

9. ledna 2018 - Ministr Tomáš Hüner odvolal z funkce generálního ředitele agentury CzechInvest Karla Kučeru. Jeho nástupkyní se 29. března stala Silvana Jirotková, která vzešla z výběrového řízení, které resort vyhlásil.

 

Ministerstvo spravedlnosti

8. ledna 2018 - Ministr Robert Pelikán jmenoval svým náměstkem bývalého předsedu ústavněprávního výboru Sněmovny Jeronýma Tejce, který odešel z ČSSD.

 

Ministerstvo školství

Z ministerstva odešli političtí náměstci Petr Pavlík (ČSSD) a Jaroslav Fidrmuc (KDU-ČSL).

 

Ministerstvo vnitra

22. prosince 2017 - Vláda na návrh ministerstva vnitra rozhodla, že v rámci systemizace bude na ministerstvech a Úřadu vlády zrušeno 14 sekcí, celkem 23 služebních a 50 pracovních míst.

14. února 2018 - Zmocněncem pro digitalizaci se stal Vladimír Dzurilla, který již od ledna řídí Národní agenturu pro komunikační a informační technologie. Dosavadní koordinátor Ondřej Malý se stal náměstkem pro internet na ministerstvu průmyslu a obchodu.

22. února 2018 - Ministr vnitra Lubomír Metnar odvolal ke konci února generálního ředitele České pošty Martina Elkána. Poště podle ministra chybí smysluplná vize fungování podniku. Premiér Babiš dnes řekl, že Česká pošta je v rozkladu, je netransparentní a nemá žádnou strategii. Vítězem výběrového řízení na nového ředitele se koncem dubna stal dosavadní šéf firmy SAP Česká republika a SAP Slovensko Roman Knap.

17. dubna 2018 - Odchod z funkce ke konci dubna oznámil šéf Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS) Michal Murín. V posledních týdnech byl ve sporu s premiérem Babišem. Inspekci dočasně vede Lenka Haderková, která působila na pozici vedoucí legislativního a právního oddělení inspekce.

16. května 2018 - Ministr vnitra Metnar navrhl vládě zprostit funkce ředitele civilní rozvědky Jiřího Šaška, vláda žádosti vyhověla.

 

Ministerstvo zahraničních věcí

31. prosince 2017 - Ministerstvo opustili političtí náměstci Lukáš Kaucký a Václav Kolaja. Místa politických náměstků byla zrušena.

 

Ministerstvo zdravotnictví

18. prosince 2017 - Ministerstvo zdravotnictví informovalo, že rezignoval ředitel Státního ústavu pro kontrolu léčiv (SÚKL) Zdeněk Blahuta. O odvolání požádal z osobních důvodů. SÚKL zodpovídá za kritizovaný systém elektronických receptů e-recept, ministr Adam Vojtěch se dříve vyjádřil, že systém je nepřipravený a nebude proto lékaře za jeho nevyužívání pokutovat. Blahuta naopak tvrdil, že systém připraven je.

20. prosince 2017 - Novou politickou náměstkyní ministra se stala Alena Šteflová. Ve funkci nahradila náměstkyni za ČSSD Lenku Tesku Arnoštovou, která rezignovala. Druhým politickým náměstkem, který skončil, byl Kamal Farhan (ANO), který byl zvolen poslancem. Ke konci roku skončili také odborní náměstci Tom Phillipp a Petr Landa, jejichž sekce se sloučily.

26. ledna 2018 - Ministr Vojtěch odvolal ředitelku pražské Nemocnice Na Bulovce Andreu Vrbovskou. Důvodem podle něj byla závažná zjištění, která se týkala její osoby a řízení nemocnice a ztráta důvěry. Vojtěch později naznačil, že za odvoláním Vrbovské je podezření na přílišný vliv lobbistických skupin. Novým šéfem se od 1. května stal František Novák.

9. února 2018 - Ministr Vojtěch odvolal ředitele Fakultní nemocnice v Ostravě Svatopluka Němečka. Důvodem bylo podle něj manažerské selhání vedoucí k destabilizaci nemocnice, umělé navyšování hospodářského výsledku a střet zájmů, protože Němeček, exministr zdravotnictví za ČSSD, působil i ve vedení nemocnice v Bohumíně. Němeček důvody označil za smyšlené. Novým ředitelem jmenoval Vojtěch koncem dubna Evžena Machytku.

20. února 2018 - Ministerstvo zdravotnictví oznámilo, že rezignovala ředitelka Státního zdravotního ústavu (SZÚ) Jitka Sosnovcová. Nejvyšší kontrolní úřad (NKÚ) ve své zprávě uvedl, že kontrola v ústavu odhalila porušení rozpočtové kázně za 67 milionů korun či chyby v zadávání veřejných zakázek. Problémem byly také nízké ceny pronájmů bytů pro zaměstnance.

 

Ministerstvo zemědělství

Prosinec 2017 - Vláda na návrh ministerstva snížila počet sekcí z osmi na sedm, zrušila také dlouhodobě neobsazený post jednoho ze dvou politických náměstků. Ministerstvo od ledna opustili náměstci Jiří Jirsa, Zdeněk Adamec a Jiří Šír.

20. března 2018 - Odchod oznámila ústřední ředitelka Státního pozemkového úřadu Svatava Maradová rezignuje na svou funkci. Uvolnění pozice podle ní přispěje ke koaličním vyjednáváním o složení vlády.

11. května 2018 - Ministr zemědělství Jiří Milek odvolal generálního ředitele Lesů ČR Daniela Szóráda. Šéf státního podniku podle ministra postupoval nekoncepčně a zanedbal situaci kolem přemnoženého kůrovce.

Hodnocení článku:

Známkování jako ve škole:

Zatím nehodnoceno.


Komentáře čtenářů

Ještě zde nejsou žádné příspěvky.


Přidat příspěvek

Není povoleno vkládání HTML.

* Údaje označené hvězdičkou a tučně jsou povinné.

Zaokrouhlete a sečtěte (42.2 + 4.7) *

Zpět na přehled