Facebook Twitter Mail RSS kanál
Dnes je úterý 16. 7. 2019

Přeskočit navigaci

Nacházíte se zde: Zpravodajství » Články » Výběr nového šéfa LČR se protahuje, podle TIC to firmě škodí

Výběr nového šéfa LČR se protahuje, podle TIC to firmě škodí

Výběr nového šéfa LČR se protahuje, podle TIC to firmě škodí

8.3.2013 09:16, Zdroj: ČTK

Praha - Ministr zemědělství Petr Bendl (ODS) více než než čtvrt roku od vypsání výběrového řízení stále nejmenoval nového generálního ředitele státního podniku Lesy České republiky (LČR). Podle nevládní organizace Transparency International (TIC) průtahy státnímu podniku škodí a mohou vést k pochybnostem.

Ministerstvo zemědělství termín jmenování nového šéfa podniku, jemuž patří polovina lesů v zemi, opakovaně posunulo, aniž by důvod blíže vysvětlilo. Firmu tak prozatím stále řídí finanční ředitel Michal Gaube.

"Generální ředitel LČR dosud nebyl jmenován, protože se pan ministr definitivně nerozhodl, koho do funkce jmenuje," uvedl na dotaz ČTK mluvčí ministerstva zemědělství Jan Žáček. Ministr tak podle něj učiní "až se rozhodne pro jednoho ze tří kandidátů".

Ministerstvo nejprve uvádělo, že nového generálního ředitele LČR jmenuje do konce ledna, což se nestalo. V pořadu Otázky Václava Moravce vysílaném 3. února Bendl řekl, že by jej rád vybral do konce probíhajícího týdne a že ve hře zůstávají tři kandidáti. Následně tento krok sliboval po návratu premiéra Petra Nečase z jednání o rozpočtu EU v Bruselu.

"Je to špatné pro podnik, není jasná koncepce, jakým se bude ubírat dál," komentoval situaci Stanislav Beránek, který se v TIC dlouhodobě lesnictvím zabývá. "Bylo by žádoucí, aby výběrové řízení bylo uzavřeno co nejdřív," dodal. Vzhledem k pochybnostem, které oddalování zveřejnění jména vítěze může vyvolávat u odborné veřejnosti, by Beránek doporučoval dodatečné publikování koncepcí, se kterými uchazeči do tendru šli.

Ke konci listopadu 2012 rezignoval šéf Lesů ČR Svatopluk Sýkora. Důvody své rezignace neuvedl, podle některých médií tak učinil na nátlak Bendla. Většina lidí z oboru i ekologů Sýkorovu rezignaci přivítala.

Protikorupční policie aktuálně vyšetřuje zakázky LČR na informační technologie, při nichž údajně vznikla škoda zhruba 350 milionů korun. Policisté případ prověřují pro podezření z trestných činů porušení povinnosti při správě cizího majetku a legalizace výnosů z trestné činnosti. Zatím policie v případu nikoho neobvinila, ani nezadržela.

V komisi, která nového šéfa firmy vybírala, byli za ministerstvo zemědělství lesnický náměstek MZe Radek Braum, vrchní ředitel kabinetu Radek Coufal, personální ředitel René Keller a vrchní ředitel správního úseku Jan Ludvík. Úřad vlády zastupovala vrchní ředitelka kabinetu Jana Nagyová. Posledním členem byl předseda dozorčí rady LČR Miroslav Zámečník.

Hodnocení článku:

Známkování jako ve škole:

Zatím nehodnoceno.


Komentáře čtenářů

Ještě zde nejsou žádné příspěvky.


Přidat příspěvek

Není povoleno vkládání HTML.

* Údaje označené hvězdičkou a tučně jsou povinné.

Zaokrouhlete a sečtěte (40.4 + 44.7) *

Zpět na přehled