Facebook Twitter Mail RSS kanál
Dnes je sobota 25. 5. 2019

Přeskočit navigaci

Nacházíte se zde: Zpravodajství » Články » Výběr mýta ve 3. čtvrtletí vzrostl o 3,2 procenta na 2,6 mld. Kč

Výběr mýta ve 3. čtvrtletí vzrostl o 3,2 procenta na 2,6 mld. Kč

Výběr mýta ve 3. čtvrtletí vzrostl o 3,2 procenta na 2,6 mld. Kč

14.10.2018 09:34, Zdroj: ČTK

Praha - Na mýtném se ve třetím čtvrtletí vybralo přes 2,65 miliardy korun, meziročně o 3,2 procenta více. Letošní příjem z mýta se tak vyšplhal na 8,06 miliardy korun. Vyplývá to z informací správce mýtného systému, společnosti Kapsch. Výběr mýta v říjnu by podle firmy mohl poprvé překonat miliardovou hranici za měsíc.

Nejvýraznější růst proti předchozímu roku byl v červenci, kdy se výběr meziročně zvýšil o 8,23 procenta na zhruba 875 milionů korun. Celkově se však potvrdilo, že zejména prázdninové měsíce patří při výběru mýta ke slabším obdobím.

Říjen by se naopak mohl stát rekordním měsícem. Výběr totiž ovlivňují mimo jiné státní svátky. "Vzhledem k faktu, že v právě probíhajícím měsíci vychází státní svátek na neděli, a říjen patří mezi nejsilnější v roce, očekáváme, že měsíční předpis mýta poprvé v historii překročí jednu miliardu korun," řekl šéf Kapsche Karel Feix.

Dosud nejsilnějším měsícem je loňský listopad, kdy se vybralo přes 960 milionů korun. Letos to byl zatím květen s 952 miliony korun.

Stát za necelých 12 let provozu mýta v Česku vybral téměř 96 miliard korun. Provozní náklady se v posledních měsících ustálily na 14 procentech.

Dosavadní smlouva na provoz mýtného systému se společností Kapsch vyprší po roce 2019. Ministerstvo dopravy jako nového provozovatele od roku 2020 vybralo konsorcium CzechToll/SkyToll, které zvítězilo s nabídkou 10,75 miliardy Kč za deset let provozu systému. Tendr zkoumá Úřad pro ochranu hospodářské soutěže.

Hodnocení článku:

Známkování jako ve škole:

Zatím nehodnoceno.


Komentáře čtenářů

Ještě zde nejsou žádné příspěvky.


Přidat příspěvek

Není povoleno vkládání HTML.

* Údaje označené hvězdičkou a tučně jsou povinné.

Zaokrouhlete a sečtěte (5.4 + 19.9) *

Zpět na přehled