Facebook Twitter Mail RSS kanál
Dnes je čtvrtek 20. 6. 2019

Přeskočit navigaci

Nacházíte se zde: Zpravodajství » Články » Výběr mýta v říjnu byl rekordní a činil 1,03 miliardy Kč

Výběr mýta v říjnu byl rekordní a činil 1,03 miliardy Kč

Výběr mýta v říjnu byl rekordní a činil 1,03 miliardy Kč

11.11.2018 10:42, Zdroj: ČTK

Praha - Stát během října vybral na mýtu více než 1,03 miliardy korun, meziročně o 8,2 procenta více. Výběr tak poprvé v jednom měsíci překročil miliardovou hranici. Vyplývá to z informací správce mýtného systému, společnosti Kapsch. Letos se na mýtném vybralo zatím 9,1 miliardy korun, meziročně o 4,7 procenta více.

Říjen se tak stal rekordním měsícem v dosavadní téměř dvanáctileté historii mýtného systému v Česku. Podle provozovatele systému tomu pomohlo několik faktorů. Vedle rostoucí ekonomicky to byl velký počet pracovních dní a svátek připadl na neděli. V průměru tak systém předepsal 33,5 milionu korun každý den.

Dosud nejsilnější měsíc byl loňský listopad, kdy se vybralo přes 960 milionů korun. Letos to byl zatím květen s 952 miliony korun. "Celoroční výběr mýta by letos mohl dosáhnout 10,8 miliardy korun," podotkl generální ředitel Kapsche Karel Feix.

V říjnu padl i rekord v počtu mýtných transakcích, což jsou jednotlivá pípnutí palubních jednotek pod mýtnými branami. Systém jich zaregistroval 47,2 milionu.

Stát za necelých 12 let provozu mýta v Česku vybral 97 miliard korun. Provozní náklady se v posledních měsících ustálily na 14 procentech.

Dosavadní smlouva na provoz mýtného systému se společností Kapsch vyprší po roce 2019. Ministerstvo dopravy jako nového provozovatele od roku 2020 vybralo konsorcium CzechToll/SkyToll, které zvítězilo s nabídkou 10,75 miliardy Kč za deset let provozu systému. Tendr zkoumá Úřad pro ochranu hospodářské soutěže.

Hodnocení článku:

Známkování jako ve škole:

Zatím nehodnoceno.


Komentáře čtenářů

Ještě zde nejsou žádné příspěvky.


Přidat příspěvek

Není povoleno vkládání HTML.

* Údaje označené hvězdičkou a tučně jsou povinné.

Zaokrouhlete a sečtěte (2.4 + 10.4) *

Zpět na přehled