Facebook Twitter Mail RSS kanál
Dnes je pondělí 19. 8. 2019

Přeskočit navigaci

Nacházíte se zde: Zpravodajství » Články » Výběr informací o korupční kauze kolem Davida Ratha

Výběr informací o korupční kauze kolem Davida Ratha

Výběr informací o korupční kauze kolem Davida Ratha

12.7.2018 19:00, Zdroj: ČTK

Praha - Výběr informací o korupční kauze kolem bývalého středočeského hejtmana Davida Ratha (52, dříve ČSSD; státní zástupce podal obžalobu na devět lidí a osm firem v druhé větvi Rathovy korupční kauzy):

 

* První větev kauzy - manipulace zakázek na modernizaci kolínské, mladoboleslavské či kladenské nemocnice, opravy zámku v Buštěhradě na Kladensku či budovy gymnázia v Hostivici. Za zajištění vítězství v tendrech podle obžaloby brali manželé Petr a Kateřina Kottovi (dříve Pancová) s Rathem úplatky, o které se dělili. Převzít podle spisu stihli 38 milionů, pak je zatkla policie.

- Kauza začala v polovině května 2012, kdy policie Ratha zadržela s krabicí, v níž bylo sedm milionů korun. Podle policie to byl úplatek za zmanipulovanou zakázku týkající se opravy buštěhradského zámku.

- V květnu 2012 žalobkyně oznámila, že Rath byl obviněn z přijetí úplatku za zmanipulování zakázky na opravu zámku. Policie začala stíhat i další lidi, mimo jiné exposlance ODS a bývalého šéfa středočeské VZP Petra Kotta, ředitelku kladenské nemocnice Kateřinu Pancovou (nyní Kottovou) a šéfy dvou stavebních firem. V březnu 2013 policie navrhla Ratha a dalších deset lidí obžalovat.

- Krajský soud v Praze v dubnu 2015 vynesl nepravomocný rozsudek nad devíti obžalovanými. Kottovým, které soudce označil za organizátory, uložil 7,5 roku vězení, další z obžalovaných odsoudil na pět let až po podmínečné tresty. V červenci téhož roku soud vynesl nepravomocný verdikt nad Rathem a Lucií Novanskou. Rathovi soud vyměřil nepodmíněný trest 8,5 roku a propadnutí majetku.

- V říjnu 2016 pražský Vrchní soud rozsudek zrušil. Důvodem byly použité odposlechy, stěžejní důkazy obžaloby, které byly podle vrchního soudu pořízeny nezákonně, a v hlavním líčení je proto nelze použít. Ministr spravedlnosti Robert Pelikán (ANO) kvůli zrušenému rozsudku podal stížnost k Nejvyššímu soudu (NS). Domníval se, že nebyl důvod, aby vrchní soud věc vrátil k novému projednání.

- Loni v červnu NS rozhodl, že výsledky odposlechů jsou použitelné jako důkazy. Konstatoval, že Vrchní soud porušil zákon ve prospěch obžalovaných. NS ovšem nemohl přímo zrušit verdikt Vrchního soudu. Kauza se tak v říjnu 2017 vrátila opět ke Krajskému soudu v Praze. Rath tehdy dlouze zdůvodňoval svou námitku podjatosti vůči soudci Robertu Pacovskému a jeho senátu.

- Soud ale v listopadu námitky podjatosti nevyslyšel. Záležitostí se poté zabýval ještě pražský vrchní soud, který letos v únoru rozhodl, že Pacovský ani jeho senát podjatí nejsou. Přerušené soudní líčení v Rathově kauze začalo u Krajského soudu v Praze v březnu.

- Krajský soud v Praze letos 27. června opět odsoudil Ratha na 8,5 roku do vězení, o rok nižší trest dostala Kottová a Kott. Nařídil také, aby Rathovi propadlo zhruba 22 milionů korun, které mu zabavila policie, u manželů Kottových zhruba o 17 milionů korun a akcie.

- V den vynesení rozsudku Rath prohlásil, že v jeho kauze šlo o likvidaci politického protivníka a "maňásková justice" vyhověla přání prezidenta Miloše Zemana a dalších politiků. Prezident podle něj na soudce tlačil a vyhrožoval jim. Zeman takové obvinění odmítl.

- V případu figuruje také podnikatelka Lucia Novanská, jejíž firma tendry pro kraj organizovala. Soud jí potrestal pěti roky. Potrestáni byli také manažeři stavebních a zdravotnických firem, které zakázky získávaly. Stavbaři Pavel Drážďanský a Tomáš Mladý z Konstruktiva Branko dostali pět let, manažery zdravotnických firem Puro-Klima a Hospimed Martina Jireše a Jindřicha Řeháka potrestal soud 5,5 lety vězení. Tříleté podmínky vyměřil soud Janu Hájkovi ze zdravotnické firmy B-Braun a Václavovi Kovandovi ze stavební firmy Pohl. Případ bude muset řešit vrchní soud znovu. Rath, Kottovi i další obžalovaní rozsudek odmítli. Případ tak bude muset řešit vrchní soud znovu.

 

* Druhá větev kauzy - manipulace veřejných zakázek Středočeského kraje a krajských nemocnic:

- Tato část kauzy se týká zakázek za více než 700 milionů korun, konkrétně se jedná o rekonstrukci či výstavbu pavilonů nemocnic v Kladně, Mladé Boleslavi a Kolíně a dodávky sanitek pro středočeskou záchrannou službu. V říjnu 2013 policie obvinila v této druhé větvi osm firem a devět lidí včetně Ratha.

- Útvar pro odhalování korupce a finanční kriminality v srpnu 2015 oznámil, že kriminalisté navrhli obžalovat osm firem a devět lidí. Obvinění údajně požadovali u zmanipulovaných zakázek zadavatelů Středočeského kraje a Oblastní nemocnice Středočeského kraje úplatky za 66,4 milionu korun, z toho převzali 3,4 milionu korun.

- Loni v lednu Krajský soud v Praze vrátil druhou větev kauzy k došetření. Důvodem byly nezákonně pořízené odposlechy, kvůli kterým měly být ze spisu odstraněny některé důkazy. Soud měl také znovu vyslechnout některé svědky. Nejvyšší soud ale loni v červnu naopak konstatoval, že odposlechy jsou platné.

- Krajský soud kauzu vrátil i kvůli novele zákona, která upravuje trestní odpovědnost firem. Podle nového znění, které platí od prosince 2016, firmy nemohou být stíhány v případech, kdy vynaloží veškeré úsilí k tomu, aby zabránily protiprávnímu jednání zaměstnance. Novela sice začala platit až po podání obžaloby, policie i soudy ale musí přihlížet k předpisům, které jsou pro obžalované výhodnější.

- Začátkem ledna deník Právo uvedl, že policisté na sklonku roku 2017 znovu ukončili vyšetřování druhé větve kauzy. V dubnu policie oznámila, že Ratha navrhla v této věci obžalovat.

- Ve středu podal státní zástupce Jiří Pražák obžalobu na devět lidí a osm firem.

Hodnocení článku:

Známkování jako ve škole:

Zatím nehodnoceno.


Komentáře čtenářů

Ještě zde nejsou žádné příspěvky.


Přidat příspěvek

Není povoleno vkládání HTML.

* Údaje označené hvězdičkou a tučně jsou povinné.

Zaokrouhlete a sečtěte (26.3 + 27.2) *

Zpět na přehled