Facebook Twitter Mail RSS kanál
Dnes je čtvrtek 18. 7. 2019

Přeskočit navigaci

Nacházíte se zde: Zpravodajství » Články » VV vyzvaly k odvolání šéfa Lesů ČR Sýkory kvůli sporné zakázce

VV vyzvaly k odvolání šéfa Lesů ČR Sýkory kvůli sporné zakázce

VV vyzvaly k odvolání šéfa Lesů ČR Sýkory kvůli sporné zakázce

11.2.2011 16:45, Zdroj: ČTK

Věci veřejné (VV) dnes vyzvaly ministra zemědělství Ivana Fuksu (ODS) k odvolání generálního ředitele Lesů ČR Svatopluka Sýkory, pokud Sýkora nevysvětlí, proč státní podnik uzavřel smlouvu se společností LST na prodej těžebních zbytků bez předchozího výběrového řízení. Smlouva uzavřená v listopadu 2009 byla navíc dodatkem z loňského července prodloužena o deset let s možností prodloužení o dalších pět let. Vedení LČR i LST se proti tvrzením VV důrazně uhradilo. Fuksa zadal nedávno obměněné dozorčí radě LČR všechny podobné kauzy z minulosti prošetřit, uvedla mluvčí MZe Tereza Dvořáčková. 
 

   "Smlouva na prodej těžebních zbytků z lesů 'korunuje' dřívější kauzy. Vedení Lesů je spojené s problematickými dražbami, sponzoringem a dokonce i s obviněním pletichy při veřejné soutěži," uvedl poslanec VV Josef Novotný, který kontrakt zároveň označil za "jasně korupční" a "další tunel, který se připravuje". 
  

  Podle něj LČR firmě surovinu nabídly za ceny, které jsou až o pětinu pod cenami běžnými na trhu. V kritizované smlouvě jsou prý navíc obsaženy "neobvyklé bonusy". Původní smlouva zajišťovala LST nákup štěpky, klestí a dalšího materiálu po těžbě dřeva ve státních lesích v Karlovarském a Plzeňském kraji. Loňský dodatek pak jejich území působnosti rozšiřuje na Jihlavsko a do středních Čech. Předsedou představenstva LST je Václav Junek, šéf někdejšího gigantu Chemapol, v němž v minulosti Sýkora působil. 
   

 Lesy ČR se proti tvrzení Novotného důrazně ohradily. "Smlouva se společností LST na prodej těžebních zbytků je pro Lesy ČR jednoznačně výhodná a přinesla státnímu podniku finanční efekt za činnosti, za které musela do doby uzavření smlouvy pouze platit, což v minulosti představovalo až 250 milionů korun ročně," uvedl mluvčí podniku Zbyněk Boublík. Dodal, že loni LČR za úklid těžebních zbytků zaplatily o 60 milionů korun méně, dodatečný příjem z prodeje činil skoro 18 milionů korun. 
   

 "Informace pana poslance je zcela mylná. Ceny, které my jsme v kontraktech podepsali, byly pětkrát až desetkrát vyšší než ceny, které v té době LČR za těžební zbytky získávaly," uvedl pro ČTK Junek. Jako příklad u jednoho sortimentu uvedl, že LČR tehdy dostávaly v aukcích běžně korunu za metr krychlový, LST se zavázala platit minimálmě desetikorunu. LST je ochotna předložit poslanci důkazy. Ceny, které LST platí, jsou podle Junka jedny z nejvyšších na českém trhu. "Naše kontrakty dotlačily všechny ostatní, aby začaly tyto zvýšené ceny platit," dodal. 
    

Smlouva LST s Lesy ČR z listopadu 2009 nebyla podle Junka v červenci prodloužena, ale potvrzena. "Byla uzavřena na pět let s pětiletou opcí a po půlroční zkušenosti a jednání s LČR byla na těch deset let definitivně potvrzena, protože bylo třeba investovat do strojního vybavení," uvedl. Navíc odběratelé štěpky, jako Plzeňská teplárenská, chtějí dlouhodobý kontrakt, jinak s dodavatelem nejednají. 
    

Junek dále dodal, že Sýkoru poprvé uviděl před 1,5 rokem, kdy začal znovu aktivně působit v LST. "Předtím pana Sýkoru nikdy nepotkal a neznal. A navíc on přišel do Chemapolu až po vyhlášení konkurzu," dodal Junek. 
   

 Věci veřejné v minulosti žádaly Fuksu o vysvětlení celé záležitosti, jeho odpověď je však prý neuspokojila. 
    

Novotný s odvoláním na spornou zakázku také zpochybnil schopnost státního podniku uzavírat do budoucna dlouhodobé smlouvy na lesnické práce a prodej dřeva. "S touto politikou nemůžeme souhlasit a vyzýváme pana ministra Fuksu k razantním personálním krokům, které vrátí do Lesů ČR poctivost a zvýší věrohodnost celé vlády i jeho samotného," dodal Novotný. 
   

 Podle Novotného LČR ve srovnání se státními lesy v okolních státech hospodaří špatně. Tržby rakouských či bavorských lesů z hektaru obhospodařované plochy jsou až desetkrát vyšší, uvedl.
 

Hodnocení článku:

Známkování jako ve škole:

Zatím nehodnoceno.


Komentáře čtenářů

Ještě zde nejsou žádné příspěvky.


Přidat příspěvek

Není povoleno vkládání HTML.

* Údaje označené hvězdičkou a tučně jsou povinné.

Zaokrouhlete a sečtěte (18.1 + 10.7) *

Zpět na přehled