Facebook Twitter Mail RSS kanál
Dnes je středa 19. 6. 2019

Přeskočit navigaci

Nacházíte se zde: Zpravodajství » Články » VV vládu podrží, když odejdou i ministři Kalousek, Fuksa a Vondra

VV vládu podrží, když odejdou i ministři Kalousek, Fuksa a Vondra

VV vládu podrží, když odejdou i ministři Kalousek, Fuksa a Vondra

9.4.2011 21:10, Zdroj: ČTK

Věci veřejné dnes v řešení vládní krize přešly do protiofenzivy, když oznámily, že vyhoví požadavku na stažení svých tří ministrů, pokud odejdou také ministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09), ministr obrany Alexandr Vondra (ODS) a šéf resortu zemědělství Ivan Fuksa (ODS). Současně prohlásily, že chtějí koalici zachovat. 

Premiér a šéf občanských demokratů Petr Nečas má požadavek VV za nevhodný. Není podle něj možné měnit kus za kus, současně ale zopakoval, že na jaře chystá rekonstrukci kabinetu. Odejít mají ti ministři, kteří za sebou nemají výsledky. 
 

Prezident Václav Klaus hodnotí situaci jako vážnou. Přeje si ujištění, že ti, kteří ji rozehráli, vědí, jaké budou další kroky, pro něj je to překvapení. Vláda je podle jeho názoru zralá na "jisté přeskupení". Není si ale jistý, zda je možné ve velkém měnit kabinet bez přeskupení vládní koalice. Premiér Petr Nečas novinářům řekl, že o svém záměru vyměnit část obsazení vlády prezidenta informoval a dostal k tomu přitakání. Žádná jména ale nezazněla. Znovu půjde Nečas na Hrad v pondělí, přinést chce rezignace tří ministrů VV. 
 

Nečasovi odpoledne vyslovila podporu výkonná rada ODS, později i předsednictvo TOP 09. To také podpořila Kalouska jako ministra financí. "TOP 09 je jediná z koaličních stran, která od voleb nebyla postižena korupčním skandálem. Předsednictvo proto nevidí jediný důvod k personálním změnám svých ministrů," usneslo se. 
 

Sněmovní klub Věcí veřejných se sešel už po poledni, aby podržel své ministry. Vedle ministra dopravy Víta Bárty, který kvůli údajnému uplácení členů vlastní strany v pátek oznámil rezignaci, mají podle lídrů ODS a TOP 09 odejít také ministr vnitra a předseda VV Radek John a ministr školství Josef Dobeš, napojení na bezpečnostní agenturu rodiny Bártovy. 
 

Pokud má ale vláda ctít presumpci viny, měli by podle VV odejít také Kalousek, kterému kritici vyčítají machinace na ministerstvu obrany v 90. letech, Vondra čelící kauze Promopro a Fuksa, který je kritizován za správu státních lesů. "Zdůrazňujeme, že tuto vládu nerozbíjíme. Koaliční smlouvu vypovídat nebudeme," řekla po jednání šéfka sněmovní frakce VV Karolína Peake s tím, že o svém požadavku chtějí VV s partnery jednat. Koaliční schůzka se podle zdrojů ČTK ale dnes neuskuteční. 
 

Předseda TOP 09 Karel Schwarzenberg po jednání předsednictva novinářům řekl, že na tahu jsou nyní Věci veřejné, měly by přijít se jmény náhradníků za své ministry. Dalším krokem ODS a TOP 09 bude podle něj až avizovaná pondělní schůzka Nečase s prezidentem Klausem. Jak na situaci zareagují Věci veřejné, se podle Peake uvidí až v neděli. ČTK řekla, že se jí kolegové z vedení VV s informací o tom, že by se měla sejít K9, neozvali a zřejmě jsou i mimo Prahu. 
 

Poslanci Kristýna Kočí a Stanislav Huml, kteří vypověděli loajalitu vedení Věcí veřejných, se dopoledne formou otevřeného dopisu obrátili na bývalé stranické kolegy a vyzvali je ke společnému jednání a k podpoře Nečasovy vlády. "Vy slušní, pracovití jste dostali jasnou a srozumitelnou nabídku od obou koaličních partnerů - vytvořte klub Naštvaných Věcí veřejných a pojďme dál," uvedl Huml, který ve čtvrtek opustil poslanecký klub sám. Podle Peake ho ale nikdo ze zbylých poslanců VV nepodpořil. Klub vnímá jako jednotný. Strana už má tři vyloučené poslance. Jako prvního vyloučila Jaroslava Škárku, který promluvil v médiích o údajných úplatcích za loajalitu. 
 

Bárta dnes zopakoval, že se z kabinetu rozhodl odejít, aby jej nepoškozoval, dokud se nevysvětlí podezření, že údajně uplácel své stranické kolegy. Čelí také kritice, že vstupem do politiky chtěl hájit zájmy své agentury, což uvedl v několik let starém firemním strategickém dokumentu, který v pátek zveřejnila Mladá fronta Dnes. 
 

Rádiu Frekvence 1 Bárta také řekl, že se Kočí dnes sešla s někdejší premiérem Mirkem Topolánkem a předsedou poslaneckého klubu ODS Petrem Tluchořem. Účel schůzky prý ale nezná. "Je to signál něčeho nevoňavého," uvedl Bárta. Kočí naopak České televizi řekla, že se cítí sledována, proto jí Huml zařídit ochranku.
 

Hodnocení článku:

Známkování jako ve škole:

Zatím nehodnoceno.


Komentáře čtenářů

Ještě zde nejsou žádné příspěvky.


Přidat příspěvek

Není povoleno vkládání HTML.

* Údaje označené hvězdičkou a tučně jsou povinné.

Zaokrouhlete a sečtěte (46.6 + 43.7) *

Zpět na přehled