Facebook Twitter Mail RSS kanál
Dnes je sobota 25. 5. 2019

Přeskočit navigaci

Nacházíte se zde: Zpravodajství » Články » VV: Když nebude John na vnitru, nepůjdeme do vlády

VV: Když nebude John na vnitru, nepůjdeme do vlády

VV: Když nebude John na vnitru, nepůjdeme do vlády

28.6.2010 09:05, Zdroj: ČTK

Nejužší vedení Věcí veřejných (VV) se shodlo v pátek na tom, že strana nepůjde do vlády s ODS a TOP 09, pokud nebude její předseda Radek John ministrem vnitra. V dnešních Otázkách Václava Moravce České televize to řekla vyjednavačka VV Kristýna Kočí. John má podle ní dohlédnout na protikorupční opatření, které jsou jedním z hlavních bodů programu VV. Podle předsedy ODS a budoucího premiéra Petra Nečase je krok VV neprofesionální a nelíbí se ani místopředsedovi TOP 09 Miroslavu Kalouskovi.

VV se od počátku profilují jako strana zaměřená proti korupci. Přijetí protikorupčního balíčku je pro VV klíčové a je logické, aby se jeho garantem stal John z pozice šéfa vnitra, uvedla Kočí. Vyjednavač a sponzor VV Vít Bárta navíc serveru iDnes řekl, že nyní je asi pětinová šance, že se strana bude podílet na vládě přímo.

"Vzkazovat své postoje a požadavky partnerům prostřednictvím médií považujeme za neprofesionální," sdělil ČTK k ultimátu VV Nečas. ODS tímto způsobem podle něho postupovat nebude. "Mediální silácké výkřiky nejsou důležité," dodal předseda ODS, kterého prezident Václav Klaus jmenuje v pondělí předsedou vlády.

"TOP 09 má připraveny odborné týmy pro jakékoli ministerstvo, které jsme připraveni převzít na základě dohody, ale své priority sděluje partnerům u jednacího stolu, neříkáme je do médií," řekl ČTK Kalousek, podle kterého jde o záležitost politického stylu. "V každém případě to nemůže prospět," odpověděl Kalousek na otázku, zda prohlášení VV může podle něho nějak ohrozit vyjednávání o vládě.

Jednání o personálním obsazení vedoucích pozicí na ministerstvech bude podle první místopředsedkyně ODS Miroslavy Němcové nejtěžší částí debaty vyjednavačů stran. Pro koalici ODS, TOP 09 a VV nebude nacházející vládnutí ničím jednoduchým, proto by neměla plýtvat silami spory o postech, uvedla v televizi Němcová.

VV by se Johnovým dosazením do čela vnitra mohly dostat do střetu zájmů. Hlavní sponzor a vyjednavač strany Vít Bárta je zakladatelem a jedním za majitelů bezpečnostní agentury ABL. Firma se přitom uchází o miliardovou státní zakázku. Bárta plánuje svůj podíl ve firmě v brzké době prodat svému bratrovi Matějovi. Podle informací na webu VV chce celou transakci dokončit v červenci.

Věci veřejné si nárokují také ministerstvo školství pro svého místopředsedu Josefa Dobeše. Z dosavadních informací o vyjednávání vyplývá, že ODS možná nebude mít ve vládě klíčová ministerstva financí, zahraničí a vnitra. Finance by mohly připadnout Miroslavu Kalouskovi a zahraničí předsedovi TOP 09 Karlu Schwarzenbergovi. Politologové soudí, že to nebude pro ODS žádná velká tragédie.

Podle Jana Kubáčka jde o to, jak budou silní ministři dopravy a průmyslu, místa by měla obsadit ODS. Hraje se podle něho navíc o sílu ministerstva financí; hovoří se o vyvedení některých pravomocí. Je také možné, že některá ekonomická témata si vezme do gesce premiér Nečas, řekl ČTK Kubáček.

Bohumil Doležal připomněl, že ODS by měla obsadit spravedlnost a obranu, která také patří k takzvaným silovým ministerstvům. Konečný soud o tom, jakou má ODS pozici, bude podle něho možný až po skutečném rozdělení křesel. "Není vyloučeno, že ODS bude nucena hodně ustoupit a bude to odpovídat její reálné síle, která není tak velká jako v minulosti," dodal politolog.

Hodnocení článku:

Známkování jako ve škole:

Zatím nehodnoceno.


Komentáře čtenářů

Ještě zde nejsou žádné příspěvky.


Přidat příspěvek

Není povoleno vkládání HTML.

* Údaje označené hvězdičkou a tučně jsou povinné.

Zaokrouhlete a sečtěte (12.2 + 33.7) *

Zpět na přehled