Facebook Twitter Mail RSS kanál
Dnes je středa 26. 6. 2019

Přeskočit navigaci

Nacházíte se zde: Zpravodajství » Články » VSZ Praha trvá na tom, že státní zástupci v kauze ČT nepochybili

VSZ Praha trvá na tom, že státní zástupci v kauze ČT nepochybili

VSZ Praha trvá na tom, že státní zástupci v kauze ČT nepochybili

18.4.2011 16:26, Zdroj: ČTK

Vrchní státní zastupitelství v Praze nezjistilo pochybení státní zástupců v kauze zásahu vojenské policie v České televizi. Informovalo o tom dnes Nejvyšší státní zastupitelství (NSZ) ve své dohledové zprávě. S tou původní, kterou k zásahu vypracovalo již dříve, nebyl nejvyšší žalobce Pavel Zeman spokojen, proto ji vrátil VSZ k doplnění. Vrchní státní zastupitelství setrvalo na svém stanovisku, řekla ČTK mluvčí NSZ Helena Markusová k obsahu doručené dohledové zprávy. 
   

 Mluvčí uvedla, že vedení NSZ nyní dohledovou zprávu z pražského vrchního zastupitelství studuje. Komentovat ji bude podle ní případně později, tedy patrně za několik dní. 
  

  Policie vnikla do budovy televize v březnu. Po reportérech chtěla spis související s kauzou bývalého šéfa vojenské tajné služby Miroslava Krejčíka. Na kauze pracovalo pražské městské státní zastupitelství. Pražské VSZ nad ním vykonávalo dohled. 
   

 Podle stanoviska NSZ byl dohled nedůsledný, neúplný, a proto i neúčinný. Když pak Zeman dostal k věci dohledovou zprávu z VSZ, vrátil ji zpět s tím, že má být do 15. dubna doplněna. VSZ mělo posoudit skutečnosti, které mohly být původně opomenuty. 
   

 Nejvyšší státní zástupce nemůže práci jednotlivých státních zástupců přímo kontrolovat, ani je úkolovat. Pokyn k doplnění dohledu tak směřuje na nejbližší přímo podřízenou úroveň státního zastupitelství - v tomto případě na VSZ v Praze. 
   

 Případ, v němž policie požádala o prohlídku televizních prostor, spadá pod pražského státního zástupce Vladimíra Mužíka. Za jeho práci se už dřív postavila jeho přímá nadřízená pražská městská státní zástupkyně Jana Hercegová a později i šéf Vrchního státního zastupitelství v Praze Vlastimil Rampula. 
   

 Policisté podle něj nedbali Mužíkových pokynů a doporučení. Mužík instruoval policisty, že "není možné setrvávat v budově ČT a bránit v užívání kanceláří pracovníkům". Když policisté žádaný spis nedostali, zapečetili kancelář reportéra Karla Rožánka. 
   

 Podle Mužíka pochybila vojenská policie i v tom, že při zásahu zabavila také materiály nesouvisející s trestním řízením ohledně podezření na ohrožení utajované informace. Policisté pak na jeho příkaz museli většinu věcí vrátit. 
    

Způsobem provedení zásahu se zabývá inspekce vojenské policie. Postup policistů označil za neadekvátní i ministr obrany Alexandr Vondra (ODS).

Hodnocení článku:

Známkování jako ve škole:

Zatím nehodnoceno.


Komentáře čtenářů

Ještě zde nejsou žádné příspěvky.


Přidat příspěvek

Není povoleno vkládání HTML.

* Údaje označené hvězdičkou a tučně jsou povinné.

Zaokrouhlete a sečtěte (41.9 + 26.7) *

Zpět na přehled