Facebook Twitter Mail RSS kanál
Dnes je čtvrtek 22. 8. 2019

Přeskočit navigaci

Nacházíte se zde: Zpravodajství » Články » Všichni obvinění v krkonošské kauze jsou dosud na svobodě

Všichni obvinění v krkonošské kauze jsou dosud na svobodě

Všichni obvinění v krkonošské kauze jsou dosud na svobodě

24.1.2019 12:53, Zdroj: ČTK

Hradec Králové - Krajská policie v Hradci Králové stíhá všech deset obviněných lidí v krkonošské kauze údajného dotačního podvodu a poškození finančních zájmů Evropské unie na svobodě. Ve vazbě nikdo z nich neskončil. V případě prokázání viny hrozí obviněným několikaleté tresty vězení. ČTK to dnes řekl mluvčí krajské policie Jan Čížkovský. Kriminalisté podle něj nyní obviněné vyslýchají. "Návrh na vzetí do vazby jsme prozatím ani v jednom případě nepodali," řekl ve 12:00 ČTK Čížkovský. K dalším podrobnostem se nevyjádřil.

V kauze je obviněno devět fyzických a jedna právnická osoba. Šest z nich zastává nebo zastávalo vedoucí funkce na radnici v Peci pod Sněžkou a ve Správě Krkonošského národního parku (KRNAP). Podle policie má deset obviněných na trestné činnosti různý podíl. "Obviněným hrozí několikaleté tresty vězení. Jelikož hovoříme o zvlášť nebezpečném zločinu, může to být i deset let odnětí svobody. Ke konkrétní výši trestu u jednotlivých osob se nyní nelze vyjádřit. Během vyšetřování se může ještě právní kvalifikace změnit," řekl ČTK Čížkovský.

Ve středu policie postupně předvedla k výslechu tři zadržené obviněné, jedním z nich byl starosta Pece pod Sněžkou Alan Tomášek, druhým bývalý ředitel KRNAP Jan Hřebačka, který odstoupil na vlastní žádost ke konci roku 2017. Třetím byla vedoucí stavebního úřadu v Peci pod Sněžkou Alena Adamcová. Pec a Správa KRNAP byly místy, kde policie v říjnu v souvislosti s případem zasahovala. Policie si od správy parku vyžádala dokumenty, u starosty Tomáška provedla domovní prohlídku. Další materiály zajistila na radnici i jinde. Jména obviněných předvedených k výslechu ve středu policie nepotvrdila.

Obvinění devíti fyzických a jedné právnické osoby se týká zneužití pravomoci úřední osoby ve vztahu k pokusu spáchání zvlášť závažného zločinu dotačního podvodu a poškození finančních zájmů Evropské unie. Podle policie se dopustili porušení legislativy v oblasti správy majetku státu, stavebního řízení a ochrany životního prostředí. Podezření ze spáchání trestné činnosti se vztahuje k městu Pec pod Sněžkou a území svěřeného do péče Správy KRNAP.

Policie dosud neřekla nic bližšího k tomu, jakých konkrétních projektů se kauza týká. V posledních letech prochází horské středisko Pec pod Sněžkou výraznými změnami, hodně se staví a v plánu měla radnice několik dalších projektů. Podle informací ČTK by mohlo jít například o loni dokončenou Herní krajinu Pecka za 45 milionů korun na Portáškách nad městskou částí Velká Úpa

Hodnocení článku:

Známkování jako ve škole:

Zatím nehodnoceno.


Komentáře čtenářů

Ještě zde nejsou žádné příspěvky.


Přidat příspěvek

Není povoleno vkládání HTML.

* Údaje označené hvězdičkou a tučně jsou povinné.

Zaokrouhlete a sečtěte (47.0 + 31.0) *

Zpět na přehled