Facebook Twitter Mail RSS kanál
Dnes je pátek 23. 8. 2019

Přeskočit navigaci

Nacházíte se zde: Zpravodajství » Články » Vrchní soud vynese rozsudek v případu zmanipulovaných konkurzů

Vrchní soud vynese rozsudek v případu zmanipulovaných konkurzů

Vrchní soud vynese rozsudek v případu zmanipulovaných konkurzů

28.11.2018 03:09, Zdroj: ČTK

Olomouc - Olomoucký vrchní soud dnes vynese rozsudek v případu zmanipulovaných konkurzů. Obžalobě čelí devět lidí včetně konkurzního soudce Jiřího Berky, všichni se proti původnímu rozsudku táborského soudu odvolali, vinu popírají. Odvolání podal také státní zástupce. Případ měl původně vrchní soud naplánován na celý týden, odvolání i závěrečné řeči nakonec stihly obě strany přednést během jediného dne. Rozsudek u odvolacího soudu padne tři roky po vyhlášení rozhodnutí u táborského soudu a 15 let po zahájení stíhání.

Táborský soud poslal v listopadu 2015 ústeckého soudce Berku do vězení na 8,5 roku, zbývajícím osmi obžalovaným uložil tresty v rozmezí od sedmi let vězení po podmíněné tresty. Podle obžaloby způsobila skupina na základě zfalšovaných konkurzů škodu 264 milionů korun. Policie začala skupinu odhalovat na jaře 2003 v souvislosti s podezřelým konkurzem na Union banku. Berka ho podle obžaloby vyhlásil na základě padělaných dokumentů. K Union bance později přibylo obvinění za zmanipulování dalších konkurzů, celkem šlo o deset firem.

Muži jsou obžalovaní ze zneužití pravomoci veřejného činitele, účasti na zločinném spolčení, poškození věřitele, porušování povinnosti při správě cizího majetku nebo nepravdivého znaleckého posudku. Působili jako soudci, konkurzní správci, podnikatelé i soudní znalci.

Původně se obžaloba týkala 12 lidí, po amnestii jich zůstalo devět. Vrchní soud dostal kauzu na stůl podruhé, v květnu 2012 v neveřejném zasedání původní rozsudek z dubna 2010 zrušil a případ vrátil táborskému soudu s pokynem, aby lépe odůvodnil rozsudek. Táborský soud poté vynesl rozsudek 25. listopadu 2015, olomouckému vrchnímu soudu byl podle mluvčího soudu Stanislava Cika předložen až 25. ledna tohoto roku.

Hodnocení článku:

Známkování jako ve škole:

Zatím nehodnoceno.


Komentáře čtenářů

Ještě zde nejsou žádné příspěvky.


Přidat příspěvek

Není povoleno vkládání HTML.

* Údaje označené hvězdičkou a tučně jsou povinné.

Zaokrouhlete a sečtěte (36.6 + 29.7) *

Zpět na přehled