Facebook Twitter Mail RSS kanál
Dnes je středa 24. 7. 2019

Přeskočit navigaci

Nacházíte se zde: Zpravodajství » Články » Vrchní soud v červnu projedná odvolání v Rathově kauze

Vrchní soud v červnu projedná odvolání v Rathově kauze

Vrchní soud v červnu projedná odvolání v Rathově kauze

18.4.2019 12:36, Zdroj: ČTK

Praha - Odvolací pražský vrchní soud se bude v červnu zabývat takzvanou první větví korupčního případu bývalého středočeského hejtmana Davida Ratha. Vyplývá to z informací justičního serveru. Rath dostal loni v červnu nepravomocný trest 8,5 roku vězení za přijímání úplatků za zmanipulovaná výběrová řízení na získání zakázek Středočeského kraje. O rok nižší trest dostala někdejší ředitelka kladenské nemocnice Kateřina Kottová a její manžel Petr, kteří podle spisu machinace s tendry organizovali. Všichni se odvolali.

Jednání je nařízeno od 10. do 27. června. Na jeho konání upozornil server SeznamZprávy.cz. Odvolací senát prozatím předpokládá, že by případ mohl projednávat 11 dní.

Soudy se kauzou zabývají od roku 2013. Krajský soud v Praze vynesl verdikt již dvakrát. Původní rozsudek v roce 2016 kvůli použití odposlechů zrušil vrchní soud. Loni však Nejvyšší soud rozhodl, že odposlechy lze použít jako důkaz. Krajský soud se v současné době zabývá také druhou větví případu, která se týká dalších údajně zmanipulovaných zakázek. V této části čelí obžalobě i firmy, například Metrostav.

Odvolací jednání se bude zabývat tendry na rekonstrukci zámku Buštěhrad na Kladensku, budovy gymnázia v Hostivici, nákupu vybavení do kladenského domova pro seniory nebo kolínské, mladoboleslavské či kladenské nemocnice. Za zajištění vítězství v soutěži brali Kottovi s Rathem podle obžaloby úplatky, o které se dělili. Převzít podle spisu stihli 38 milionů, pak je zatkla policie.

Soud o vině Ratha a dalších deseti obžalovaných neměl pochybnosti. Za klíčový důkaz označil výpověď podnikatelky Ivany Salačové, která se ke korupci přiznala a popsala, jak systém ovlivňování zakázek vypadal. Dostala tříletý podmíněný trest. V případu figuruje také podnikatelka Lucia Novanská, jejíž firma tendry pro kraj organizovala. Soud jí potrestal pěti roky vězení. Potrestáni byli rovněž manažeři stavebních a zdravotnických firem, které zakázky získávaly.

Hodnocení článku:

Známkování jako ve škole:

Zatím nehodnoceno.


Komentáře čtenářů

Ještě zde nejsou žádné příspěvky.


Přidat příspěvek

Není povoleno vkládání HTML.

* Údaje označené hvězdičkou a tučně jsou povinné.

Zaokrouhlete a sečtěte (8.5 + 45.4) *

Zpět na přehled