Facebook Twitter Mail RSS kanál
Dnes je středa 26. 6. 2019

Přeskočit navigaci

Nacházíte se zde: Zpravodajství » Články » Vondra zastavil projekt za dvě miliardy, Česko to bude stát 145 milionů

Vondra zastavil projekt za dvě miliardy, Česko to bude stát 145 milionů

Vondra zastavil projekt za dvě miliardy, Česko to bude stát 145 milionů

29.6.2011 13:17, Zdroj: vz24.cz

Plán rozšíření a modernizace Ústřední vojenské nemocnice ve Střešovicích definitivně padl. Původně šlo o velmi ambiciózní projekt, jenž se měl stát vzorem PPP projektu (PPP znamená Partnerství veřejného a soukromého sektoru. Jde tedy o stavby, na nichž soukromé firmy a stát spolupracují). Teď je všemu konec, a ještě za to Česká republika zaplatí 145 milionů korun.
Původní plány byly velkolepé, přestavba měla stát 2,9 miliardy korun, v areálu nemocnice měl vzniknout i tříhvězdičkový hotel či plavecký bazén. Loni na podzim do příprav zasáhl ministr obrany Alexandr Vondra, když v rámci úspor škrtl z rozpočtu projektu jednu miliardu. Již tehdy se na ministerstvu přemýšlelo o úplném zastavení přestavby, ale hrozba arbitráže a pokuty 175 milionů nakonec převážila.
Nyní však došlo k definitivnímu ukončení celého projektu. Podle vyjádření z ministerstva obrany předchozí vedení projekt řídilo nekompetentně, nebylo ani schopno udělat základní ekonomické propočty, proto se ministerstvo rozhodlo předložit vládě návrh na ukončení všech plánů. Zároveň konsorcium EC Property – Metrostav chtělo pronajmout státní pozemky na 25 let, podle zákona je to však možné pouze na osm.
ČR však za to bude muset zaplatit konsorciu 145 milionů korun jako úhradu nákladů. A mohlo to být mnohem víc, teoreticky hrozilo po prohrané arbitráži placení plánovaných zisků konsorcia v následujících letech.
Velmi vstřícný postoj totiž vyjádřili zástupci konsorcia. Podle Tomáše Hardta z EC Property nechtějí v období finanční krize stát jakkoli obírat, navíc chtějí na českém trhu dále podnikat, proto se rozhodli arbitráži předejít a po poradě právníků si jenom nechají zaplatit již investované peníze.

Autor: Redakce vz24.cz

Hodnocení článku:

Známkování jako ve škole:

Známka: 1, počet hlasů: 2.


Komentáře čtenářů

Ještě zde nejsou žádné příspěvky.


Přidat příspěvek

Není povoleno vkládání HTML.

* Údaje označené hvězdičkou a tučně jsou povinné.

Zaokrouhlete a sečtěte (35.0 + 40.5) *

Zpět na přehled