Facebook Twitter Mail RSS kanál
Dnes je středa 19. 6. 2019

Přeskočit navigaci

Nacházíte se zde: Zpravodajství » Články » Vondra zahájil změny na ministerstvu, nařídil prověrky kontraktů

Vondra zahájil změny na ministerstvu, nařídil prověrky kontraktů

Vondra zahájil změny na ministerstvu, nařídil prověrky kontraktů

1.9.2010 17:05, Zdroj: ČTK

Ministr obrany Alexandr Vondra (ODS) odvolal ředitele sekce správy majetku Jiřího Krále. Vytvořil novou funkci generálního sekretáře, stal se jím Jan Vylita, který na úřad přichází ze soukromého sektoru. Jde o první systémové změny na ministerstvu. Vondra dnes Vylitu jmenoval také do čela Sekce správy majetku, z níž odvolal dosavadního šéfa Jiřího Krále.
    

Ministr dále nařídil úřadu pro dohled nad akvizicemi, aby prověřil uzavřené, dojednávané i chystané kontrakty. První na řadu přijdou nákupy přes prostředníky. Další audit se uskuteční v útvaru pro dohled nad akvizicemi, z něhož byl kvůli přípravě podezřelé zakázky na nákup minometů odvolán náměstek Jaroslav Kopřiva. Jeho pozici zatím zaujal Jan Fulík, který již na ministerstvu působí jako náměstek pro zahraničí.
    

Informace o tom, že Kopřiva společně s lobbistou Josefem Jindrou domlouval provizi za stamilionovou zakázku s finskou firmou Patria, přineslo dnešní vydání deníku MF Dnes. Kopřiva se dnes v e-mailu zaslaném ČTK proti článkům listu ohradil. "Nejsem si vědom žádného protiprávního jednání," napsal.
    

Kopřiva se do ukončení vyšetřování případu policií nechce ke kauze vyjadřovat. "Jsem přesvědčen, že (orgány činné v trestním řízení) jednoznačně dojdou k závěru, že jsem se ničeho nezákonného nedopustil, uvedl Kopřiva, který po dobu šetření také pozastavil své členství v KDU-ČSL.
    

Vondra na tiskové konferenci uvedl, že vzniklou situaci vnímá jako důsledek vztahů, které byly na ministerstvu zasety v průběhu 90. let. "Je třeba useknout chapadla té chobotnici, která se bez pochybnosti dostala i do poměrně vysokých pater české politiky," řekl novinářům Vondra. Podobný názor jako Vondra zastává i premiér Petr Nečas (ODS).
    

"Jedná se o další projev neuspokojivého vztahu v oblasti ekonomiky a veřejných zakázkách na ministerstvu obrany, který má své kořeny v devadesátých letech," řekl novinářům premiér. Na dotaz po zasedání vlády uvedl, že tyto praktiky na ministerstvu jsou pořád stejné. Právě to ho prý vedlo k nominaci Vondry do čela obrany. Je to podle něj "charakterní, slušný a nezkorumpovatelný člověk". Vondra má prý jeho stoprocentní podporu v protikorupčních opatřeních, která budou zřejmě i personální.
    

Ministr obrany si od útvaru pro dohled nad akvizicemi vyžádal zprávu, která zmapuje všechny smlouvy jeho resortu, ať uzavřené, připravované nebo právě aktivní. "V první fázi se zaměří na ty uzavřené přes prostředníka a týkající se informačního systému," uvedl Vondra.
    

Dnešním dnem byl na ministerstvu zahájen forenzní audit, který se zaměří především na tři organizační složky: Správu vojenského bytového fondu, úřad nemovité infrastruktury a Vojenskou ubytovací a stavební správu. Audit provedou dvě firmy, které vzešly z výběrového řízení. Jsou jimi KPMG a Deloitte.
    

Výsledky auditu chce mít Vondra známy do dvou měsíců. Již na konci záři chce zveřejnit výsledky kontroly v Správě vojenského bytového fondu. Audit je možné rozšířit i do dalších sekcí ministerstva obrany, dodal Vondra.
    

Nestraník Vylita, který se stal novým generálním sekretářem, je podle Vondry krizový manažer. Asi 15 let pracoval ve firmě PricewaterhouseCoopers (PwC). Vyšetřoval podvody, manipulace a konflikty zájmů. Ministerstvo provede hloubkový audit v organizačních útvarech ministerstva obrany, podotkl ministr.
    

Vondra dnes také vyměnil bezpečnostního ředitele ministerstva obrany. Ze své dosavadní funkce tak byl odvolán David Průša a nahradil jej Jaroslav Kočovský. Novým ředitelem sekce personální byl jmenován Vladimír Karaffa, vedoucím poradců ministra obrany se stal novinář František Šulc a ředitelem odboru komunikace a mluvčím ministra obrany Jiří Grund.
    

Poslední změnou na ministerstvu je k prvnímu zářijovému dni zrušení omezení pro komunikaci se sdělovacími prostředky stanoveného předchozím vedením. "Resort obrany je nyní opět otevřen komunikaci," řekl ministr.

Hodnocení článku:

Známkování jako ve škole:

Zatím nehodnoceno.


Komentáře čtenářů

Ještě zde nejsou žádné příspěvky.


Přidat příspěvek

Není povoleno vkládání HTML.

* Údaje označené hvězdičkou a tučně jsou povinné.

Zaokrouhlete a sečtěte (0.5 + 32.7) *

Zpět na přehled