Facebook Twitter Mail RSS kanál
Dnes je středa 26. 6. 2019

Přeskočit navigaci

Nacházíte se zde: Zpravodajství » Články » Vondra: Za rozhodnutím EK neřešit už letadla CASA je diplomacie

Vondra: Za rozhodnutím EK neřešit už letadla CASA je diplomacie

Vondra: Za rozhodnutím EK neřešit už letadla CASA je diplomacie

24.11.2011 15:02, Zdroj: ČTK

Deset měsíců intenzivních diplomatických jednání české strany stojí podle ministra obrany Alexandra Vondry (ODS) za dnes oficiálně oznámeným rozhodnutím Evropské komise zastavit řízení vedené proti ČR kvůli nákupu transportních letounů C-295 CASA. Vondra to uvedl v prohlášení pro média. Pokud by se nepodařilo řízení zastavit, hrozilo podle ministra riziko nutnosti platit náhradu v řádu miliard korun. 

Brusel vytýkal Praze, že u zakázky za 132 milionů eur nevypsala výběrové řízení. Komise má pochybnosti nadále, nicméně se rozhodla řízení v této věci zastavit vzhledem k tomu, že Česko změnilo legislativu o zadávání zakázek. 

Podle Vondrova dnešního prohlášení úspěšná jednání za českou stranu vedli kromě něj také jeho první náměstek Jiří Šedivý a stálý představitel ČR v politickém a bezpečnostním výboru EU Václav Bálek. Partnerem na straně Evropské komise byl tým komisaře pro vnitřní trh a služby Michela Barniera, který k jednání přistoupil "velmi konstruktivně a vstřícně". 

Komise v dnešním prohlášení uvedla, že se nadále domnívá, že obchod z roku 2009 se měl uskutečnit na základě celoevropského tendru. Jenže mezitím už se smlouva naplnila. Navíc Česká republika změnila svou legislativu týkající se zadávání veřejných zakázek, takže v budoucnu by se měla na podobné případy vztahovat nová evropská pravidla, která byla do českého práva zahrnuta. 

Rozhodnutí komise ani podle českého ministra obrany nelze v žádném případě interpretovat tak, že vše v minulosti bylo zcela v pořádku.

"Výhrady Komise ke způsobu pořízení letounů bez výběrového řízení stále přetrvávají. Zastavením řízení Evropská komise ocenila naše systémová opatření při zadávání veřejných zakázek," poznamenal Vondra. 

Pořízení čtyř letounů schválila vláda Mirka Topolánka. Kontrakt byl podepsán v roce 2009, den před nástupem tehdejšího náměstka ministra Martina Bartáka do funkce šéfa resortu.

Obchod byl od počátku terčem kritiky a ke spekulacím kolem vysoké ceny zakázky se postupně přidaly technické potíže s letouny. Letadla v nynějším stavu nelze nasadit do misí. Ministr obrany Alexandr Vondra kvůli tomu před několika dny uvedl, že pokud výrobce neodstraní včas závady tak, aby letouny byly plně funkční, navrhne vládě odstoupení od smlouvy. Podle zástupců firmy Omnipol, která letadla dodala, by však šlo o krajní krok, na kterém by vydělali jen právníci.
 

Hodnocení článku:

Známkování jako ve škole:

Zatím nehodnoceno.


Komentáře čtenářů

Ještě zde nejsou žádné příspěvky.


Přidat příspěvek

Není povoleno vkládání HTML.

* Údaje označené hvězdičkou a tučně jsou povinné.

Zaokrouhlete a sečtěte (19.7 + 41.2) *

Zpět na přehled