Facebook Twitter Mail RSS kanál
Dnes je středa 19. 6. 2019

Přeskočit navigaci

Nacházíte se zde: Zpravodajství » Články » Vondra vyzval k ukončení protekcionismu v obranném průmyslu

Vondra vyzval k ukončení protekcionismu v obranném průmyslu

Vondra vyzval k ukončení protekcionismu v obranném průmyslu

5.10.2010 19:25, Zdroj: ČTK

K ukončení protekcionistických praktik při nákupech vojenské techniky vyzval dnes ministr obrany Alexandr Vondra na úvod mezinárodní konference Industry Day 2010, která začala v Praze. Pokud státy vpustí na své trhy zahraniční zbrojní firmy, povede to k nižším cenám vojenského materiálu, uvedl Vondra.

S českým ministrem vyjádřil souhlas také velitel NATO pro transformaci Stéphane Abrial. "V situaci, kdy jsou obranné rozpočty z velké míry seškrtány, je správné schopnosti našich armád sdílet stále více a více... Tento mnohonárodní přístup nedává žádný prostor pro protekcionismus," dodal Abrial.

Podle Vondry je nyní třeba v co nejvyšší míře kombinovat schopnosti jednotlivých států k tomu, aby mohly být armády NATO i Evropské unie vyzbrojeny moderní technikou a jejich vojáci vycvičeni podle nejnovějších standardů. "Přestože členské státy NATO dohromady utratí téměř 900 miliard dolarů na obranu, nemáme potřebné kapacity, dostatek trénovaných profesionálních vojáků a použitelné vybavení na úrovni 21. století," uvedl Vondra.

Ministr obrany dodal, že se státy v uplynulých letech snažily hlavně o podporu vlastního obranného průmyslu. Pokud přeci jen svolily k obchodu se zahraničím, požadovaly po společnostech rozsáhlé offsetové programy, které by část výroby udržely na domácí půdě, uvedl.

Jestliže státy pustí do svých obchodních "vod" mezinárodní obchod a hospodářskou soutěž, mohou podle některých průzkumů ušetřit mezi deseti a 25 procenty nákladů. Dalších 15 až 25 procent lze podle českého ministra obrany ušetřit díky úsporám z rozsahu produkce.

Zástupci členských států NATO či EU společně s představiteli obranného průmyslu hledají na dvoudenní konferenci způsoby, jak zajistit další rozvoj armád bez zbytečného navyšování nákladů. Mnohé členské státy aliance totiž vinou ekonomické recese výrazně seškrtaly své obranné rozpočty. Šetřit musí i česká armáda. Příští rok má hospodařit s výdajovým limitem zhruba 44 miliard korun. Letos měla k dispozici téměř 49 miliard. Abrial podotkl, že jeho prioritou ve funkci vrchního velitele pro transformaci NATO je prohlubovat vztahy mezi aliancí a Evropskou unií. Důležitá je podle něj koordinace obranných aktivit obou mezinárodních uskupení. Mnohé státy jsou členy obou organizací a nechtějí platit dvakrát za vojenské aktivity, dodal Abrial.

Mezinárodní konference Industry Day je tradiční akcí, jejímž cílem je rozvoj projektů vzájemné spolupráce NATO a obranného průmyslu. Hlavním tématem letošního sedmého ročníku je transatlantická průmyslová spolupráce NATO a Evropské unie.

Hodnocení článku:

Známkování jako ve škole:

Zatím nehodnoceno.


Komentáře čtenářů

Ještě zde nejsou žádné příspěvky.


Přidat příspěvek

Není povoleno vkládání HTML.

* Údaje označené hvězdičkou a tučně jsou povinné.

Zaokrouhlete a sečtěte (15.8 + 19.2) *

Zpět na přehled