Facebook Twitter Mail RSS kanál
Dnes je středa 26. 6. 2019

Přeskočit navigaci

Nacházíte se zde: Zpravodajství » Články » Vondra: Vrtulníkové centrum NATO zahájí provoz roku 2015 či 2016

Vondra: Vrtulníkové centrum NATO zahájí provoz roku 2015 či 2016

Vondra: Vrtulníkové centrum NATO zahájí provoz roku 2015 či 2016

21.11.2012 08:02, Zdroj: ČTK

Washington (zpravodaj ČTK) - Výcvikové vrtulníkové středisko Severoatlantické aliance v Pardubickém kraji zřejmě zahájí provoz v roce 2015 nebo 2016. Po jednání se svým americkým protějškem Leonem Panettou to v úterý ve Washingtonu řekl ministr obrany Alexandr Vondra. Vzniku střediska v Česku dalo NATO zelenou na svém letošním summitu v Chicagu jako jednomu ze společných projektů, které mají alianci v čase dluhů a rozpočtových škrtů šetřit zdroje.

Na projektu, který kvůli hluku v Pardubicích budí rozporné reakce, se kromě Česka a USA podílí i Chorvatsko. Zapojilo se do něj ale už i Slovensko a Lotyšsko. Zájem o spolupráci pak mají rovněž Maďarsko a Litva. Dalším milníkem pro rozvoj společného výcvikového střediska bude únorová schůzka ministrů obrany aliance, kde podepíšou dohodu o budoucí dohodě o centru. V Česku a Chorvatsku se ale již nyní naplno provádí výcvik pilotů pro afghánské ozbrojené síly. "Plná efektivita centra bude v roce 2015 či 2016," uvedl Vondra.

Na výcviku se podílí i státní podnik LOM Praha patřící pod ministerstvo obrany. Další příležitostí pro firmu, která dělá servis a úpravy ruských vrtulníků typu Mi, je podle Vondry dohoda umožňující českým dodavatelům účast v tendrech americké armády. Ministr ji s Panettou podepsal letos. Například pro LOM smlouva znamená, že na rozdíl od dosavadní praxe může získávat zakázky bez prostředníků.

"Můžeme to využít tak, aby LOM si tady posílil své postavení," řekl Vondra s tím, že Panetta se na takové plány dívá pozitivně. Pro českou firmu by to mohlo přinést zakázky v desítkách milionů dolarů, což by se v korunovém vyjádření podle ministra mohlo dostat i na miliardu. Zatím ale jde odhady, záležet bude na skutečných zakázkách.

Vondra s Panettou mluvil i o škrtech, jež nyní zasahují obranné rozpočty zemí aliance a které čekají i americkou armádu. NATO se podle něj bude muset připravit na nový způsob fungování, znamená to ale prý i nové možnosti. "Nabízel jsme třeba, že máme spoustu výcvikových prostor. Nejde o to vytvářet nějaké nové základny, ale třeba provádět společná cvičení, třeba v našich výcvikových prostorách," řekl Vondra, podle něhož je nácvik obrany naplněním základního účelu aliance.

O aktuální nemanželské aféře bývalého šéfa CIA Davida Petraeuse, která se dotýká i kandidáta na velitele evropských sil NATO Johna Allena, se podle českého ministra na jednání s Panettou nemluvilo. "Někde jsem na společenské akci utrousil takovou poznámku, že armáda, která bude mít generály, kteří nepoutají pozornost žen, to už není normální armáda,” podotkl Vondra, podle nějž jde o vnitřní americkou záležitost.

Český ministr během návštěvy USA ještě dnes navštíví leteckou základnu Barksdale v Louisianě. Mimo jiné tam otevře fotografickou výstavu o deseti ročnících ostravských Dnů NATO. Vondra se také proletí legendárním americkým bombardérem B-52. "Dostal jsem nabídku proletět se B- 52 jako možná první ministr obrany v Evropě a moc rád ji využiju," podotkl ministr.

Hodnocení článku:

Známkování jako ve škole:

Zatím nehodnoceno.


Komentáře čtenářů

Ještě zde nejsou žádné příspěvky.


Přidat příspěvek

Není povoleno vkládání HTML.

* Údaje označené hvězdičkou a tučně jsou povinné.

Zaokrouhlete a sečtěte (0.6 + 36.9) *

Zpět na přehled