Facebook Twitter Mail RSS kanál
Dnes je středa 19. 6. 2019

Přeskočit navigaci

Nacházíte se zde: Zpravodajství » Články » Vondra v reakci na MfD odvolával a slíbil prověřit armádní nákupy

Vondra v reakci na MfD odvolával a slíbil prověřit armádní nákupy

Vondra v reakci na MfD odvolával a slíbil prověřit armádní nákupy

1.9.2010 20:47, Zdroj: ČTK

Jaroslav Kopřiva prý ve funkci náměstka ministra obrany společně s lobbistou Josefem Jindrou domlouval provizi za stamilionovou armádní zakázku s finskou firmou Patria. Napsala to dnešní Mladá fronta Dnes (MfD), Kopřiva říká, že si není vědom ničeho protiprávního. Ministr obrany Alexandr Vondra (ODS) ho ale z funkce odvolal a v reakci na informace tisku dnes oznámil sérii dalších kroků, armádní zakázky nechá prověřit a do budoucna chce dodat mnohdy kritizovaným nákupům ministerstva na důvěryhodnosti.

"Je třeba useknout chapadla té chobotnici, která se bez pochybnosti dostala i do poměrně vysokých pater české politiky," řekl novinářům Vondra. Podobný názor jako on zastává i premiér Petr Nečas (ODS).

Ministr řekl, že odvolal ředitele sekce správy majetku Jiřího Krále. Vytvořil novou funkci generálního sekretáře, stal se jím Jan Vylita, který na úřad přichází ze soukromého sektoru. Vylitu jmenoval také do čela sekce správy majetku, z níž odvolal Krále. Ministr dále nařídil úřadu pro dohled nad akvizicemi, aby prověřil uzavřené, dojednávané i chystané kontrakty. První na řadu přijdou nákupy přes prostředníky. Další audit se uskuteční v útvaru pro dohled nad akvizicemi, z něhož byl kvůli přípravě podezřelé zakázky na nákup minometů odvolán právě Kopřiva. Jeho pozici zatím zaujal Jan Fulík, který již na ministerstvu působí jako náměstek pro zahraničí.

Kopřiva podle dnešní MfD domlouval provizi za stamilionovou zakázku. Deník píše, že jeho schůzky několik měsíců sledoval a má důkazy. S lobbistou Jindrou prý tehdejší náměstek dohadoval nákup minometů za stovky milionů korun. Kopřivovi i Jindrovi hrozí trestní stíhání, uvedla MfD. Podle listu Kopřiva na jednání mluvil i o tom, jak obejít veřejnou soutěž. Obří armádní zakázku měla podle Kopřivových a Jindrových plánů získat finská společnost Patria. Aby se vyhnula výběrovému řízení, chtěl Kopřiva vytvořit společný projekt se Slováky. Díky směrnicím Evropské unie totiž není v případě spolupráce dvou států výběrové řízení nutné, napsala MfD.

Odměnou za snadno získanou zakázku mělo být několik procent provize. Lobbista Jindra podle deníku uvedl, že procenta "vyfakturují systémem zahraničí-zahraničí jako nějakou sportovní akci". To znamená, že úplatek by nedorazil na české účty a finská společnost by mohla zanést "výdaj" oficiálně do svého účetnictví jako virtuální sportovní akci, píše MfD. Mluvčí obrany Jan Pejšek ale dnes ČTK řekl, že nákup samohybných minometů pro českou armádu v plánech akvizic ministerstva není. Je tak pravděpodobné, že Kopřiva jednal při dojednávání zakázky s finskou společností Patria takzvaně na vlastní pěst.

Kopřiva, který byl náměstkem ministra obrany pro vyzbrojování od srpna 2003, se do ukončení vyšetřování případu policií nechce ke kauze vyjadřovat. Popírá ale, že by si počínal nezákonně. "Jsem přesvědčen, že (orgány činné v trestním řízení) jednoznačně dojdou k závěru, že jsem se ničeho nezákonného nedopustil, uvedl a po dobu šetření také pozastavil své členství v KDU-ČSL.

Vondra na tiskové konferenci řekl, že vzniklou situaci vnímá jako důsledek vztahů, které byly na ministerstvu zasety v průběhu 90. let. Kauzu komentoval i předseda vlády Petr Nečas. "Jedná se o další projev neuspokojivého vztahu v oblasti ekonomiky a veřejných zakázek na ministerstvu obrany, který má své kořeny v devadesátých letech," řekl dnes premiér novinářům.

Na ministerstvu obrany byl dnešním dnem zahájen forenzní audit, který se zaměří především na tři organizační složky: Správu vojenského bytového fondu, úřad nemovité infrastruktury a Vojenskou ubytovací a stavební správu. Audit provedou dvě firmy, které vzešly z výběrového řízení, jsou jimi KPMG a Deloitte.

Hodnocení článku:

Známkování jako ve škole:

Zatím nehodnoceno.


Komentáře čtenářů

Ještě zde nejsou žádné příspěvky.


Přidat příspěvek

Není povoleno vkládání HTML.

* Údaje označené hvězdičkou a tučně jsou povinné.

Zaokrouhlete a sečtěte (16.7 + 3.6) *

Zpět na přehled