Facebook Twitter Mail RSS kanál
Dnes je středa 26. 6. 2019

Přeskočit navigaci

Nacházíte se zde: Zpravodajství » Články » Vondra prý zadal přes odpor právníků drahý audit bez soutěže

Vondra prý zadal přes odpor právníků drahý audit bez soutěže

Vondra prý zadal přes odpor právníků drahý audit bez soutěže

5.11.2011 10:20, Zdroj: ČTK

Ministerstvo obrany vedené Alexandrem Vondrou (ODS) čelí podezření z porušení zákona při zadávání desetimilionové zakázky na hloubkovou kontrolu hospodaření státního podniku Letecké opravny Malešice (LOM). Informuje o tom dnešní Právo. Okolnostmi kolem zadání zakázky, kterou získala poradenská firma KPMG, se zabývá policie, potvrdil mluvčí úřadu Jan Pejšek.

Auditorskou firmu vybralo ministerstvo letos v červnu se souhlasem ministra bez veřejné soutěže, přímo v rámci takzvaného jednacího řízení bez uveřejnění, píše list. Takovou možnost ale zákon připouští jen v případech krajní naléhavosti, primárně při živelných pohromách nebo jiných neočekávaných událostech.

Podle dokumentů, které má Právo k dispozici, přitom ministerstvo smlouvu s KPMG podepsalo i přes varování svých právníků, že je vedením prosazovaná strategie při vybírání auditora v rozporu se zákonem. Předpokládaná cena se měla pohybovat kolem deseti milionů korun, hranice pro vyhlášení soutěže je přitom dva miliony korun.

"Stojím si za tím, jsem i teď přesvědčen, že postup byl v rozporu se zákonem," sdělil deníku právník Marek Šrámek, který tehdy pracoval na ministerstvu.

Z dokumentů dále vyplývá, že generální sekretář ministerstva Jan Vylita předem omezil výběr případných kontrolorů jen na takzvanou velkou auditorskou čtyřku, tedy kromě KPMG i společnosti Ernst & Young, Deloitte a PricewaterhouseCoopers. Dvě posledně jmenované ale zároveň hned navrhl vyloučit kvůli údajnému střetu zájmů. Z nabídek zbývajících dvou společností pak byla jako výhodnější vyhodnocena ta od KPMG.

Ministerstvo svůj postup hájí s tím, že situace byla naléhavá kvůli finančním potížím státního podniku. "Museli jsme jednat rychle, abychom zabránili dalšímu růstu zadlužování v řádu stovek milionů korun," uvedl Vondra. Podle něj hrozilo, že podnik už nebude mít za několik měsíců žádnou finanční hotovost.

Podle Práva chce způsob zadání zakázky na nejbližším sněmovním kontrolním výboru otevřít předseda KSČM Vojtěch Filip.

Hodnocení článku:

Známkování jako ve škole:

Známka: 1, počet hlasů: 2.


Komentáře čtenářů

Dolejš Petr 5.11.2011 12:04

Ten, kdo dělá v obchodní sféře a zná zákulisí LOM, není se ani divit jaké svinstvo je opět na světě. Schválně se podívejte na VŘ nemocnice,ČNB,IKEM,úklidy, DP, atd,
Je to pořád dokola, veřejné zakázky atd...jde jenom o peníze.

Občan 6.11.2011 04:10

Co by jste chtěli od toho vykrmeného-vysmátého prasátka.Jistě co je slušnost nikdy nevěděl-jen co jsou peníze.Za velké se nezavírá-jen za malé.Ať konečně praskne.Proč a kdo ho stále tak strašně drží?

Alouis 6.11.2011 09:35

Co tam ještě tento "politik z povolání" dělá? Proč nezasáhnou státní zástupci, orgány činné v trestním řízení, policie? Do kdy bude krást a přihrávat "svým kamarádům"??? Je to hnus velebnosti...


Přidat příspěvek

Není povoleno vkládání HTML.

* Údaje označené hvězdičkou a tučně jsou povinné.

Zaokrouhlete a sečtěte (28.0 + 47.1) *

Zpět na přehled