Facebook Twitter Mail RSS kanál
Dnes je čtvrtek 20. 6. 2019

Přeskočit navigaci

Nacházíte se zde: Zpravodajství » Články » Vondra podepsal dohodu se zbrojaři,má zprůhlednit armádní zakázky

Vondra podepsal dohodu se zbrojaři,má zprůhlednit armádní zakázky

Vondra podepsal dohodu se zbrojaři,má zprůhlednit armádní zakázky

13.9.2010 19:17, Zdroj: ČTK

Ministr obrany Alexandr Vondra (ODS) dnes na strojírenském veletrhu v Brně podepsal dohodu o spolupráci mezi ministerstvem a Asociací obranného a bezpečnostního průmyslu ČR (AOBP ČR). Dohoda by měla částečně zamezit neprůhledným armádním zakázkám a omezit vydíratelnost českých výrobců. Premiér Petr Nečas v Brně řekl, že veřejné zakázky na ministerstvu obrany považuje za závažný problém. Podezřelé armádní zakázky vyšetřuje policie.
    

Veřejné zakázky jsou podle Nečase "dlouhodobě bolestivým vředem na těle ministerstva obrany".
    

Asociace zbrojařů si od uzavřené dohody slibuje především více zakázek pro české zbrojařské firmy. "Naším hlavním cílem je, aby se peníze českých daňových poplatníků dostaly do českých firem," uvedl viceprezident asociace Karel Torn.
    

Asociace má dostat od armády akviziční plán zakázek ve střednědobém i dlouhodobém horizontu. "Jsme schopni zareagovat prakticky na jakoukoliv poptávku. V celé řadě oblastí jsme světová špička, na mysli mám například chemické vojsko," uvedl Torn.
    

Asociace se stane partnerem pro stát. Dosud jí vadila neprůhlednost výběrových řízení. Minulé vedení ministerstva podle Torna s asociací nekomunikovalo. "Vondra je prvním ministrem, který s námi chce vést otevřený dialog," dodal Torn. AOBP ČR byla založena v roce 1997, sdružuje kolem 84 firem.
    

Podle Jaroslava Štefce z ministerstva obrany dohoda nastavuje jednoznačná pravidla komunikace s asociací, která je hlavním představitelem českých zbrojařských firem. "Jde také o to, aby firmy nebyly snadno vydíratelné. Aby nedocházelo k tomu, že nám tu budou krachovat výrobci, kteří investovali velké peníze do vývoje a nebo do výroby a skutečně to umí. Aby je garážové firmy, které nabízejí levnější ceny, nelikvidovaly a netlačily pod vodu," řekl ČTK Štefec.
    

Deník Mladá fronta Dnes (MfD) před dvěma týdny napsal, že bývalý náměstek ministra obrany Jaroslav Kopřiva společně s lobbistou Josefem Jindrou domlouval armádní zakázku na nákup minometů od finské firmy Patria. Podle MfD šlo o to, že by Patria bez výběrového řízení dodala české armádě minomety a odměnou za tuto výhodu by pak zaplatila provizi. Případ vyšetřuje protikorupční policie pro podezření z přijímání úplatku.
    

Nečas dnes podpořil Vondru, jenž je podle něj správným člověkem, který v oblasti zakázek na ministerstvu obrany udělá pořádek. Ministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09) před několika dny naznačil, že Vondra před lety lobboval ve prospěch americké firmy General Dynamics, která vlastní rakouského výrobce transportérů Pandur. Vondra to zcela odmítl.

Hodnocení článku:

Známkování jako ve škole:

Zatím nehodnoceno.


Komentáře čtenářů

Ještě zde nejsou žádné příspěvky.


Přidat příspěvek

Není povoleno vkládání HTML.

* Údaje označené hvězdičkou a tučně jsou povinné.

Zaokrouhlete a sečtěte (30.2 + 24.0) *

Zpět na přehled