Facebook Twitter Mail RSS kanál
Dnes je čtvrtek 20. 6. 2019

Přeskočit navigaci

Nacházíte se zde: Zpravodajství » Články » Vondra odvolá úředníka odpovědného za podezřelé zakázky

Vondra odvolá úředníka odpovědného za podezřelé zakázky

Vondra odvolá úředníka odpovědného za podezřelé zakázky

26.7.2010 19:11, Zdroj: ČTK

Ministr obrany Alexandr Vondra (ODS) ještě tento týden odvolá z funkce šéfa Úřadu pro dohled nad akvizicemi Romana Hoštu, který je podepsán pod podezřelými zakázkami Správy vojenského bytového fondu. V majetkové sekci ministerstva provede forenzní audit renomovaná mezinárodní firma, kterou ministerstvo urychleně vybere. Vondra zároveň nařídil pozastavit až do odvolání všechny zakázky ve Správě vojenského bytového fondu.
    Ministr a místopředseda ODS Vondra, který je v úřadu dva týdny, tak reagoval na skandály okolo veřejných zakázek této správy, o nichž v posledních dnech informovala Mladá fronta Dnes (MfD). Právě Hošta je podepsán pod výsledkem tří výběrových řízení na renovace vojenských ubytoven a bytových domů, které byly zřejmě předraženy a na nichž údajně vydělala miliony společnost H+V Praha spojená s Hoštovým tehdejším podřízeným Kajetánem Kalivodou.
    Hošta byl do funkce ředitele Úřadu pro dohled nad akvizicemi jmenován předchozím vedením ministerstva obrany, v jehož čele stál Martin Barták. "Považuji za nemožné, aby tento úřad vedl člověk... který ještě donedávna vedl Správu vojenského bytového fondu a který je pod některými z vyšetřovaných smluv osobně podepsán," řekl dnes na Hoštovu adresu Vondra.
    Ministr už v pátek pověřil inspekci, aby zahájila vyšetřování v Úřadu pro dohled nad akvizicemi. Dnes se stejní inspektoři začali na Vondrův příkaz zabývat i šetřením ve Správě vojenského bytového fondu.
    Vondra také nařídil pozastavit všechny zakázky Správy vojenského bytového fondu. Tři stavby, jichž se dotýkají podezřelé smlouvy, budou podle něj převedeny pod Úřad akvizic nemovitého majetku, který je na rozdíl od bytového fondu přímo podřízen náměstku ministra obrany pro zahraničí Janu Fulíkovi.
    Ekonomický náměstek ministerstva Tomáš Perutka, kterému podle deníku firma H+V Praha stavěla před třemi lety dům, bude muset Vondrovi dodat materiály dokládající způsob financování této stavby. V srpnu pak ministr rozhodne, zda v Perutkově případě šlo o konflikt zájmů.
    Případ okolo Kalivody už prověřuje i protikorupční policie. Předražené zakázky získaly neznámé firmy, které je postoupily právě H+V Praha. Až ta si za reálnou cenu najala skutečnou stavební firmu. Kauza se dostala na světlo, když H+V Praha nezaplatila ani stavební firmě Globe Estate, která práce na vojenských ubytovnách v Chotusicích, Táboře a zateplení bytových domů v Kozlově prováděla.
    Současná kauza není jediným případem podezřelých zakázek ve Správě vojenského bytového fondu. V roce 2006 policie zadržela šéfa správy Bohumila Neumanna, jednoho jeho podřízeného a podnikatele z Přerova, protože údajně podváděli se zakázkami při havarijních opravách budov.
    Správu provázejí také nedostatky v jejím hospodaření. Před čtyřmi lety je odhalil Nejvyšší kontrolní úřad (NKÚ). Přišel mimo jiné na to, že na fond byly převedeny nezkolaudované nemovitosti nebo pozemky, na které byly uplatněny restituční nároky. Pochybění úřad nalezl také v systému přidělování bytů zaměstnancům ministerstva obrany.
    Chyby v hospodaření Správy vojenského bytového fondu odhalil NKÚ i v roce 2008. Správa tehdy pronajala některým zaměstnancům služební byty na dobu neurčitou, i když hrozilo, že armádu opustí. Podle zákona přitom může resort uzavřít s občanským zaměstnancem nájemní smlouvu jen na dobu trvání pracovního poměru.
    Mezi takové nájemce patřil například i tehdejší šéf lidoveckých poslanců Pavel Severa, který na ministerstvu obrany působil v letech 2002 a 2003.
.

Hodnocení článku:

Známkování jako ve škole:

Zatím nehodnoceno.


Komentáře čtenářů

Ještě zde nejsou žádné příspěvky.


Přidat příspěvek

Není povoleno vkládání HTML.

* Údaje označené hvězdičkou a tučně jsou povinné.

Zaokrouhlete a sečtěte (11.0 + 47.9) *

Zpět na přehled