Facebook Twitter Mail RSS kanál
Dnes je středa 19. 6. 2019

Přeskočit navigaci

Nacházíte se zde: Zpravodajství » Články » Vondra nařídil prověřit zakázky úředníka správy vojenských bytů

Vondra nařídil prověřit zakázky úředníka správy vojenských bytů

    Vondra nařídil prověřit zakázky úředníka správy vojenských bytů

23.7.2010 14:49, Zdroj: ČTK

Inspekce ministra obrany dnes na pokyn šéfa úřadu Alexandra Vondry začala vyšetřovat případ úředníka Správy vojenského bytového fondu Kajetána Kalivody, který podle dnešní Mladé fronty Dnes (MfD) přes nastrčené společnosti údajně připravil stát o miliony korun. Ředitel Správy zároveň ve čtvrtek podal na Kalivodu trestní oznámení, sdělil ČTK mluvčí obrany Jan Pejšek.

Vondra podle mluvčího považuje zjištění redaktorů listu za velmi závažnou informaci. Způsob hospodaření Správy vojenského bytového fondu si ministr okamžitě prověří a podrobněji se k celému případu vyjádří v pondělí.

Kalivoda podle MfD vypsal tři výběrová řízení, která s cenou 53 milionů korun vyhrály zcela neznámé firmy. Vzápětí zakázky postoupily Kalivodově společnosti H+V Praha. Ta si na provedení rekonstrukce tří ubytovacích zařízení najala stavební firmu, které slíbila už jen 44 milionů.

Jak vyplývá z tiskové zprávy ministerstva obrany, byla začátkem týdne zahájena hloubková kontrola veřejných zakázek, které Kalivoda údajně zmanipuloval. Ve čtvrtek pak ředitel Správy vojenského bytového fondu podal na úředníka trestní oznámení kvůli zneužití informací v obchodním styku, pletichám při zadání veřejné zakázky a podvodu.

Kalivoda z ministerstva odešel na začátku července, kdy bylo jasné, že se případ dostane na veřejnost. Podle MfD připustil, že "zakázky začal", neví prý ale, že skončily u jím spoluvlastněné společnosti. Případ se dostal na světlo, když Kalivoda nezaplatil stavební firmě Globe Estate, která práce na vojenských ubytovnách v Chotusicích, Táboře a zateplení bytových domů v Kozlově prováděla. Její majitel se rozhodl promluvit. Bývalý Kalivodův nadřízený, ředitel Správy vojenského bytového fondu Roman Hošta, který smlouvy s nastrčenými firmami podepisoval, tvrdí, že o celé věci neměl tušení. Na Kalivodu, kterého do úřadu sám přivedl, podal trestní oznámení. Hošta v současnosti šéfuje veškerým akvizicím ministerstva obrany a je na úrovni náměstka, napsal deník MfD. Uvedl také, že Hošta je v současnosti koncipientem s pozastavenou činností v advokátní kanceláři právníka Milana Teleckého, který výběrová řízení zajišťoval po právní stránce. Podle šéfa stavební firmy Globe Estate Štalmacha, ale není hlavou "organizace" ani úředník Kalivoda. Vše podle listu řídil Viktor Krejča, jehož žena je spoluvlastníkem H+V Praha.

Hodnocení článku:

Známkování jako ve škole:

Zatím nehodnoceno.


Komentáře čtenářů

Ještě zde nejsou žádné příspěvky.


Přidat příspěvek

Není povoleno vkládání HTML.

* Údaje označené hvězdičkou a tučně jsou povinné.

Zaokrouhlete a sečtěte (42.7 + 22.1) *

Zpět na přehled