Facebook Twitter Mail RSS kanál
Dnes je středa 26. 6. 2019

Přeskočit navigaci

Nacházíte se zde: Zpravodajství » Články » Vondra nařídil neprodávat vyřazené antonovy, když CASA nelétá

Vondra nařídil neprodávat vyřazené antonovy, když CASA nelétá

Vondra nařídil neprodávat vyřazené antonovy, když CASA nelétá

2.11.2011 15:35, Zdroj: ČTK

Ministr obrany Alexandr Vondra nařídil zatím neprodávat vyřazená ruská dopravní letadla An-26. V armádním letectvu je nahradily nové španělské stroje CASA, které ovšem po problémech nelétají. Vondra to řekl na tiskové konferenci po svém projevu k armádním velitelům v budově ministerstva obrany. Prezident Václav Klaus dnes na velitelském shromáždění označil nákup letadel CASA za jednu z akvizic, které poškozují dobré jméno armády.

Předchozí vedení ministerstva obrany koupilo čtyři španělské dopravní letouny za přibližně 3,5 miliardy korun. Armáda ale na strojích letos již potřetí zakázala létat, neboť se u nich projevují poruchy a nedostatky.

Podle Vondry se jedná o problém, který musí obrana v současnosti prioritně řešit. "Letouny máme převzaté a byla za ně provedena zálohová platba ještě před převzetím," vysvětlil Vondra. "Zatím jsem rozhodl neprodávat čtyři 'anduly', které byly náčelníkem generálního štábu vyřazeny z provozu," dodal ministr.

Vedení resortu navázalo komunikaci přímo s výrobcem letadel - konsorciem EADS. O dalším průběhu vyjednávání bude obrana informovat, dodal Vondra.

"Nelze zastírat, že v uplynulém období prestiž armády v očích veřejnosti utrpěla. Zapříčinily to postupně se vynořující skandály či nevyjasněné problémy v oblasti vyzbrojování z minulých let," uvedl v projevu k armádním špičkám prezident Klaus. Pověst ozbrojených sil podle něj utrpěla akvizicemi nákladních vozů Tatra, obrněnců Pandur, stíhaček Gripen a právě dopravních letadel CASA.

Náčelník štábu Picek dnes na tiskové konferenci uvedl, že armáda nové létající stroje potřebuje. Podle jeho dřívějšího vyjádření jsou ruské antonovy již zastaralé. "My jako vojáci doufáme, že všechny náležitosti budou v současné době vyřešeny," řekl novinářům Picek. Španělská letadla podle něj armáda pořídila proto, aby je mohla nasadit v zahraničních misích, kam staré ruské An-26 vyslat nemohla. Letadla vedení armády nabídlo i pro potřeby zahraničních spojenců v alianční misi ISAF. "Bohužel technický stav letounu nedovoluje nasazení v Afghánistánu", dodal Picek.

Náčelník štábu v neděli opět zakázal lety nových dopravních letadel. Důvodem byl fakt, že měl jeden ze strojů těsně před přistáním závadu, při níž mimo jiné vysadil motor. Armáda již letos zakázala lety strojů CASA dvakrát. Jednou kvůli "propadnutí" jednoho letadla při cvičném letu, podruhé kvůli závadě na avionice.

Nákup dopravních letadel CASA byl podle odborníků i médií podezřelý. Kontrakt byl podepsán v roce 2009, den před nástupem tehdejšího náměstka ministra Martina Bartáka do funkce šéfa resortu. Podle Evropské komise Česká republika údajně nedodržela předpisy EU týkající se zadávání veřejných zakázek, když o zakázce za 132 milionů eur (téměř 3,5 miliardy korun) rozhodla bez výběrového řízení.

Hodnocení článku:

Známkování jako ve škole:

Zatím nehodnoceno.


Komentáře čtenářů

Ještě zde nejsou žádné příspěvky.


Přidat příspěvek

Není povoleno vkládání HTML.

* Údaje označené hvězdičkou a tučně jsou povinné.

Zaokrouhlete a sečtěte (4.1 + 1.9) *

Zpět na přehled