Facebook Twitter Mail RSS kanál
Dnes je středa 26. 6. 2019

Přeskočit navigaci

Nacházíte se zde: Zpravodajství » Články » Vondra: Nákupy přes prostředníky prodražily zakázky o 1,5 mld. Kč

Vondra: Nákupy přes prostředníky prodražily zakázky o 1,5 mld. Kč

Vondra: Nákupy přes prostředníky prodražily zakázky o 1,5 mld. Kč

29.3.2011 19:55, Zdroj: ČTK

Prověrky hospodaření na ministerstvu obrany ukázaly, že se v minulosti upřednostňovalo utrácení peněz, které byly k dispozici, před uspokojením skutečných potřeb. Novinářům to dnes řekl ministr obrany Alexandr Vondra (ODS). Nákupy přes prostředníky podle něj v minulých šesti letech prodražily armádní zakázky o zhruba 1,5 miliardy korun. Ministerstvo dnes představilo novelu, která umožní přímý nákup vojenské techniky ze zahraničí. 
 

    Dosud se z ciziny nakupovala přes prostředníky. Návrhem se bude ve středu zabývat vláda. "Novelu považuji za jeden z klíčových bodů programového prohlášení vlády a naplnění koaliční dohody. Je to způsob, jak usnadnit nákupy bez používán prostředníků," řekl na úvod tiskové konference Vondra. 
 

    Hlavním cílem novely zákona o zahraničním obchodu s vojenským materiálem je právě omezení vlivu prostředníků při pořizování vojenské techniky z ciziny. Vondrův úřad chce také zavést takzvaný rodný list veřejné zakázky, který bude umístěn na internetu a bude sloužit k veřejnému dohledu nad zakázkami. 
 

    "Rodný list zavede možnost připomínkování předmětu zakázky, způsob jejího zadání a dalších náležitostí ještě před zahájením výběrového řízení," vysvětlil generální sekretář ministerstva obrany Jan Vylita. Součástí listu bude též hodnocení projektu, příslušné smlouvy, jméno manažera zakázky a jména členů hodnotící komise. Tímto se zavede jmenovitá odpovědnost za přípravu zakázek. Zodpovědní lidé budou postižitelní za konkrétní chyby, dodal Vondra. 
 

    Základní chybou současného systému nákupů je podle Vondry právě neexistence jasné odpovědnosti za případné chyby v zakázkách. V resortu se tak stává, že někdo nakoupí lednici za 6000 korun a někdo jiný tu stejnou za 40.000 korun. Podobně je to s dalším vybavením, uvedl Vylita. Reformou systému nákupů může resort ušetřit například třetinu financí vynaložených na nábytek či čtrnáct procent na potravinách, dodal generální sekretář. 
 

    Novela, která do českého právního řádu převede novou směrnici EU, má také zjednodušit obchod s vojenským materiálem na unijním trhu. "Transpozice sjednotí různorodou evropskou legislativu, a tím obchod zpřehlední. Hlavní zjednodušení přinese zrušení dovozních licencí při obchodu v rámci členských zemí. Licence na vývoz tak bude platit po celé EU a k převozu nebo dovozu do jiných států už nebude nutné mít žádné další povolení," sdělil dnes ČTK ministr průmyslu a obchodu Martin Kocourek (ODS). 
 

    Novela zároveň umožní, aby s vojenským materiálem na území členských států EU mohly obchodovat i fyzické osoby.. Dosud tak mohou činit pouze právnické osoby. "V České republice nyní vlastní povolení k zahraničnímu obchodu s vojenským materiálem 164 společností," podotkl mluvčí MPO Pavel Vlček. 
 

    Vondra po svém nástupu do funkce prohlásil, že se zasadí o změnu systému, v němž při nákupech techniky ze zahraničí využívá armáda zprostředkovatelské firmy. Právě nákupy přes takzvané prostředníky byly v minulosti médii i odborníky často kritizovány kvůli údajné předraženosti. Premiér Petr Nečas (ODS) dokonce loni v srpnu uvedl, že ministerstvo obrany nesmí být "dojnou krávou" pro privilegované firmy, které mu zprostředkovávají nákupy, a prostředníky označil za parazity. Ministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09) naopak tvrdí, že změna systému žádné zásadní úspory nepřinese. 
  

  Vondra je v současnosti terčem kritiky kvůli údajně předraženým zakázkám za ozvučení akcí doprovázejících české předsednictví EU v první polovině roku 2009. Tehdy byl z pozice vicepremiéra pro evropské záležitosti za organizaci předsednictví zodpovědný. Výkonná rada ODS za něj nicméně v pondělí postavila a ocenila jeho práci na ministerstvu obrany. Vondra své chystané reformy v armádě uvádí jako příklad své netolerance ke zneužívání moci k politickým cílům a k rozkrádání veřejných prostředků.
 

Hodnocení článku:

Známkování jako ve škole:

Zatím nehodnoceno.


Komentáře čtenářů

Ještě zde nejsou žádné příspěvky.


Přidat příspěvek

Není povoleno vkládání HTML.

* Údaje označené hvězdičkou a tučně jsou povinné.

Zaokrouhlete a sečtěte (40.1 + 10.9) *

Zpět na přehled