Facebook Twitter Mail RSS kanál
Dnes je středa 19. 6. 2019

Přeskočit navigaci

Nacházíte se zde: Zpravodajství » Články » Vondra: Nákup letadel Casa platí, i když Španělé nechtějí L-159

Vondra: Nákup letadel Casa platí, i když Španělé nechtějí L-159

Vondra: Nákup letadel Casa platí, i když Španělé nechtějí L-159

22.7.2010 17:39, Zdroj: ČTK

Smlouva na pořízení čtyř španělských dopravních letounů CASA C-295M pro českou armádu stále platí, přestože Španělsko nemá zájem vyměnit jedno z letadel za pět českých bitevníků L-159. Novinářům to na dnešní tiskové konferenci řekl ministr obrany Alexandr Vondra (ODS).

Španělé tento měsíc Česku vzkázali, že nemají o L-159 zájem, informoval dnes deník E15 s odvoláním na svůj nejmenovaný zdroj obeznámený s plánovaným obchodem. Podle původních zpráv ministerstva obrany přitom Španělsko stálo o výcvik svých pilotů na českých bitevnících.

Vondra dnes podotkl, že Španělský nezájem o L-159 neznamená konec obchodu. Podle něj nyní závisí na smluvním partnerovi - evropském konsorciu EADS, aby pro bitevníky našlo odbyt v jiné členské zemi NATO.

 "My jsme s EADS uzavřeli smlouvu, že tři letouny koupíme a jeden vyměníme za pět letadel L-159. EADS proto podle smlouvy musí naše stroje odebrat. Kam je prodá, nebo co s nimi dále udělá, je už na nich," řekl ČTK mluvčí obrany Jan Pejšek. Podle mluvčího tedy nehrozí, že by ČR za poslední stroj musela doplácet.

Původní záměr bývalé vlády Mirka Topolánka byl nakoupit za 2,3 miliardy korun tři španělská letadla a čtvrté vyměnit za pět L-159. V memorandu o spolupráci s EADS, které letadla CASA vlastní, se píše o možnosti odběru ještě dalších pěti bitevníků.

Na nákup letadel chtěla tehdejší ministryně Vlasta Parkanová použít část peněz původně určených na nákup obrněných transportérů Pandur. Těch měla armáda původně koupit 199, po vypovězení předchozí smlouvy a podpisu nové jich však objednala pouze 107.

Obrana nakonec podepsala smlouvu na dodávku španělských transportních letadel za 3,6 miliardy korun. Vedle toho byla uzavřena i smlouva s Omnipolem o servisní podpoře strojů. Jen v příštích čtyřech letech bude stát jednu miliardu korun, napsal deník E15.

Zakázce na pořízení transportních letadel CASA nepředcházelo výběrové řízení. Ministerstvo obrany místo něj přímo oslovilo konsorcium EADS. Právě přímé oslovení EADS zastupované v Česku firmou Omnipol kritizovala italská společnost Alenia, která nabízela stroje Spartan, jež kvůli lepším technickým parametrům upřednostňoval i generální štáb.

 Přes výhrady odborníků i některých členů sněmovního výboru pro obranu kontrakt loni posvětil překlenovací kabinet Jana Fischera. "Měly by se tím zaobírat orgány činné v trestním řízení. Je nutno prověřit, jak zní smlouva mezi ministerstvem a Omnipolem, zda je v ní zakomponována výměna bitevníků," řekl už dříve poslanec ČSSD Antonín Seďa.

"Celé to od začátku zavánělo podvodem. Bylo jasné, že španělská armáda L-159 nepotřebuje, protože má vlastní výcvikové stroje," řekl deníku E15 bývalý ředitel Národního úřadu pro vyzbrojování Jaroslav Štefec.

Kvůli tomu, že ministerstvo uzavřelo smlouvy na nová transportní letadla bez výběrového řízení navíc Česku hrozí pokuta od Evropské unie za porušení pravidel EU pro veřejné zakázky.

Armáda má strojů L-159 nadbytek, většinu jich nevyužívá a pouze platí za jejich skladování a údržbu. Ministerstvo obrany se proto dlouhodobě snaží letouny nabízet do zahraničí. Počátkem týdne nabídl premiér Petr Nečas (ODS) až 14 strojů L-159 maďarské armádě pro výcvik pilotů.

Hodnocení článku:

Známkování jako ve škole:

Zatím nehodnoceno.


Komentáře čtenářů

Ještě zde nejsou žádné příspěvky.


Přidat příspěvek

Není povoleno vkládání HTML.

* Údaje označené hvězdičkou a tučně jsou povinné.

Zaokrouhlete a sečtěte (4.8 + 19.6) *

Zpět na přehled