Facebook Twitter Mail RSS kanál
Dnes je středa 26. 6. 2019

Přeskočit navigaci

Nacházíte se zde: Zpravodajství » Články » Vondra na organizaci předsednictví EU nenašel fatální selhání

Vondra na organizaci předsednictví EU nenašel fatální selhání

Vondra na organizaci předsednictví EU nenašel fatální selhání

16.6.2011 14:10, Zdroj: ČTK

Ministr obrany Alexandr Vondra (ODS) ani s odstupem času nenašel na organizaci českého předsednictví EU "nějaké fatální selhání". Prohlásil to dnes ve sněmovně na mimořádné schůzi ke kauze údajně předražené zakázky pro firmu Promopro na poskytování audiovizuálních služeb při předloňském předsednictví. Jeho projev nadzdvihl ze židlí sociální demokraty, označili jej za arogantní a volali po Vondrově odstoupení.
   

 "Mrzí mne, že úspěšné předsednictví ČR je zpochybňováno. Po bitvě je každý generál, a dílčí nedostatky se samozřejmě dají najít vždycky. Ale žádné zásadnější chyby si nejsem vědom," uvedl Vondra, který byl jako vicepremiér pro EU za předsednictví odpovědný. Připustil, že tým kolem něj měl vyžadovat od firmy Promopro "nějaké záruky ohledně jeho subdodavatelů".
    

"Asi jsem měl i já osobně hledat ještě větší míru jistoty, že tým pracuje správně, možná jsem se měl víc podílet na operativní činnosti a některé věci víc hlídat," uvedl ministr.
    

Zatím ale podle Vondry nikdo neprokázal, že technické zabezpečení českého předsednictví bylo skutečně předraženo. Ministerstvo financí přitom zjistilo, že není zřejmé, co stát získal asi za polovinu plateb společnosti PROMOPRO spol. s.r.o. z celkových zhruba 550 milionů korun. Ministr toto zjištění označil za upozornění "na některé finanční transakce mezi subdodavateli této zakázky, které vyvolávají oprávněné otázky". Vyšetření by mělo příslušet policii, zdůraznil Vondra a schůzi označil za vítanou příležitost pro opozici blýsknout se kritikou.
    

"Nad stamiliony někdo řekne, že se mohla vloudit chybička," reagoval místopředseda ČSSD Lubomír Zaorálek. Vondrovo vystoupení označil za nehorázné, supernamyšlené a arogantní. Zaorálek poukázal na slova ministra financí Miroslava Kalouska (TOP 09), který kauzu dříve nazval nadstandardní zlodějinou. "Myslím, že nás lidé za chvilku vynesou," uvedl Zaorálek.
    

Expředseda ČSSD Jiří Paroubek poukazoval na někdejší Vondrova slova o Promopru, že o ničem nevěděl, nic nerozhodoval a nic nepodepisoval. Hájí se prý vlastní neschopností. "Soudný politik by dávno odešel, řekl Paroubek. V podobném duchu se nesla i vystoupení dalších sociálních demokratů.
    

Občanští demokraté jim ale břitce oponovali. Předseda poslanců ODS Zbyněk Stanjura Zaorálkovi připomněl, že mluví o šetření s veřejnými penězi, dříve ve funkci předsedy sněmovny ale létal mezi Prahou a Ostravou vládním vrtulníkem. Jan Bauer (ODS) zase na adresu Petra Hulinského a Miroslava Svobody podotkl, že větší kalibry na kázání o morálce ČSSD vybrat nemohla.
    

Vondra zopakoval, že finanční vyúčtování českého předsednictví schválila loni na jaře vláda Jana Fischera. "Politické odpovědnosti se nezříkám, ale kategoricky odmítám tvrzení, že bych v jakémkoliv úmyslu či podílu na zneužívání veřejných financí v souvislosti s českým předsednictvím jakkoli figuroval," dodal Vondra.
    

K výběru firmy Promopro uvedl, že to vyplývalo z exkluzivní smlouvy Kongresového centra Praha s touto firmou. Vondra také zdůraznil, že stát za její služby zaplatil ve skutečnosti 460 milionů korun vzhledem k tomu, že suma 551 milionů korun byla včetně DPH. Náklady byly oproti původním plánům vyšší kvůli řadě neplánovaných summitů a zasedání, místo 13 jich bylo 25. Vondra také uvedl, že srovnatelné náklady na třídenní pražský summit NATO v roce 2002 představovaly kolem 120 milionů korun. "V tomto světle se náklady na předsednictví, které obnášelo daleko větší počet akcí a bylo rozprostřené do šesti měsíců, nejeví jako nijak přemrštěné," uvedl Vondra.

Hodnocení článku:

Známkování jako ve škole:

Zatím nehodnoceno.


Komentáře čtenářů

Ještě zde nejsou žádné příspěvky.


Přidat příspěvek

Není povoleno vkládání HTML.

* Údaje označené hvězdičkou a tučně jsou povinné.

Zaokrouhlete a sečtěte (10.2 + 5.4) *

Zpět na přehled