Facebook Twitter Mail RSS kanál
Dnes je čtvrtek 20. 6. 2019

Přeskočit navigaci

Nacházíte se zde: Zpravodajství » Články » Vondra bude v USA jednat se svým americkým protějškem Panettou

Vondra bude v USA jednat se svým americkým protějškem Panettou

Vondra bude v USA jednat se svým americkým protějškem Panettou

20.11.2012 11:58, Zdroj: ČTK

New York (zpravodaj ČTK) - Ministr obrany Alexandr Vondra dnes bude ve Washingtonu jednat se svým americkým protějškem Leonem Panettou. Oba ministři by měli hovořit například o vývoji v Afghánistánu či o výcvikovém vrtulníkovém centru Severoatlantické aliance, jehož vzniku v Česku dalo NATO zelenou na svém letošním summitu v Chicagu.

Schůzka by měla otevřít cestu k další fázi budování výcvikového střediska, jež bude v Čáslavi zajišťovat pardubická základna. Takzvané mnohonárodní středisko leteckého výcviku bude mimo jiné zabezpečovat výcvik pilotů ruských vrtulníků typu Mi a pozemního personálu pro členské země NATO i pro alianční partnery. Bude možné využít ho také pro výcvik afghánského leteckého a pozemního personálu, který Česko nyní částečně poskytuje.

Na projektu se podílí i Chorvatsko, které nabízí výcvikové prostory. Kromě něj a USA se k projektu zatím připojilo Slovensko a Lotyšsko, pokračují jednání s Maďarskem a Litvou.

K dalším tématům amerického a českého ministra obrany bude patřit spolupráce speciálních sil obou armád, ochrana proti zbraním hromadného ničení či praktické využití dohody o vzájemném pořizování materiálu a služeb pro účely obrany, kterou Vondra s Panettou podepsali letos na jaře v Bruselu. České firmy se díky ní mohou účastnit tendrů vypisovaných americkou armádou.

Vondra návštěvu USA zakončí ve středu, kdy navštíví leteckou základnu Barksdale v Louisianě. Poté se vrátí do Česka.

Hodnocení článku:

Známkování jako ve škole:

Zatím nehodnoceno.


Komentáře čtenářů

Ještě zde nejsou žádné příspěvky.


Přidat příspěvek

Není povoleno vkládání HTML.

* Údaje označené hvězdičkou a tučně jsou povinné.

Zaokrouhlete a sečtěte (18.4 + 43.1) *

Zpět na přehled