Facebook Twitter Mail RSS kanál
Dnes je středa 26. 6. 2019

Přeskočit navigaci

Nacházíte se zde: Zpravodajství » Články » Vondra bude v USA jednat o Afghánistánu, vrtulnících a zakázkách

Vondra bude v USA jednat o Afghánistánu, vrtulnících a zakázkách

Vondra bude v USA jednat o Afghánistánu, vrtulnících a zakázkách

23.1.2012 11:00, Zdroj: ČTK

Alexandr Vondra dnes odlétá do Spojených států, kde jej v úterý čeká schůzka s jeho americkým protějškem Leonem Panettou. Mezi hlavní témata jednání patří příprava na jarní chicagský summit Severoatlantické aliance, další postup v Afghánistánu či snaha zřídit výcvikové středisko pro piloty vrtulníků NATO v Česku. Oba ministři také budou hovořit o dohodě, která by českým firmám usnadnila získávání obranných a bezpečnostních zakázek v USA.

Dohoda, o níž už na podzim jednal v Bílém domě premiér Petr Nečas s americkým prezidentem Barackem Obamou, má zrovnoprávnit české dodavatele s americkými. Firmám z Česka, jejichž zástupci Vondru na cestě do USA doprovázejí, se tak otevřou dveře do výběrových řízeních armády, ale i třeba různých záchranných složek, jako je třeba Federální agentura pro řešení krizových situací (FEMA). Stejnou dohodu již s Američany například loni v září podepsali Poláci.

Na Nečasovo jednání se šéfem Bílého domu navážou český a americký ministr i v dalších bodech. Půjde o přípravu na summit NATO v Chicagu, kdy se bude mluvit zejména o nedávno oznámené nové americké bezpečnostní strategii, která mimo jiné znamená snížení početních stavů amerických vojáků v Evropě. Český pohled na věc pak Vondra po schůzce veřejně představí v projevu v institutu Atlantická rada.

Oba ministři také budou mluvit o české snaze zřídit v Pardubicích výcvikové středisko pro vrtulníkové piloty NATO. Projekt, jemuž česká strana přezdívá "Top Gun" pro vrtulníky, má podle informací ČTK podporu Američanů i aliance. Česko by jej budovalo ve spolupráci s Chorvatskem, které by nabídlo výcvikové prostory. V Pardubicích by se odehrávala školení na trenažérech.

Vondra také s Panettou bude hovořit o tom, jak se českých jednotek dotkne postupné americké stahování v Afghánistánu. Česká vláda může letos do této asijské země vyslat až 640 vojáků. Podle dřívějších informací by měl jejich počet od druhé poloviny roku klesnout na zhruba 520. Největší kontingent má armáda v provincii Lógar, kde působí rekonstrukční tým. Obama minulý rok v červnu uvedl, že Američané chtějí z Afghánistánu do letošního září stáhnout 33.000 vojáků. V současnosti jich tam je kolem 90.000.

Kromě schůzky s Panettou ještě Vondru čekají setkání s několika americkými zákonodárci. Půjde o jednání se senátory Richardem Lugarem (republikán), Johnem McCainem (republikán) a Carlem Levinem (demokrat). Na programu má český ministr i schůzku s republikánským členem Sněmovny reprezentantů Michaelem Turnerem. Jednat bude i se členy Národní bezpečnostní rady.
 

Hodnocení článku:

Známkování jako ve škole:

Zatím nehodnoceno.


Komentáře čtenářů

Ještě zde nejsou žádné příspěvky.


Přidat příspěvek

Není povoleno vkládání HTML.

* Údaje označené hvězdičkou a tučně jsou povinné.

Zaokrouhlete a sečtěte (46.1 + 13.1) *

Zpět na přehled