Facebook Twitter Mail RSS kanál
Dnes je středa 26. 6. 2019

Přeskočit navigaci

Nacházíte se zde: Zpravodajství » Články » Vondra: Armáda může v krajním případě i nadále létat antonovy

Vondra: Armáda může v krajním případě i nadále létat antonovy

Vondra: Armáda může v krajním případě i nadále létat antonovy

20.10.2011 09:35, Zdroj: ČTK

Pokud se společnosti Airbus Military nepodaří do konce listopadu odstranit nedostatky transportních letadel CASA, může v krajním případě česká armáda i nadále používat zastaralá transportní letadla Antonov An-26, která již z běžného provozu vyřadila. Na jednání s ředitelem společnosti Domingem Urenou to řekl ministr obrany Alexandr Vondra. ČTK informaci sdělil jeho mluvčí Jan Pejšek.

"Armáda potřebuje plně funkční transportní letouny. Letouny, které slouží už několik let v řadě zemí NATO, například Španělsku, Portugalsku či Polsku, a které budou schopné plnit úkoly doma i v zahraničních misích,“ uvedl po jednání s Urenou Vondra.

Podle smlouvy lhůta pro dodání plně funkčních letadel končí 30. listopadu. Pokud do té doby Airbus Military letadla plně nezprovozní, budou ze strany ministerstva obrany následovat další kroky. "Ministr zmínil, že resort obrany dosud nerozhodl o prodeji vyřazených letounů An-26, které by v krajním případě byly jedinou alternativou v tomto segmentu letecké techniky," řekl dnes ČTK Pejšek.

Letadla An-26 ve vojenském letectvu dosloužila. Nahradit je měla právě nová dopravní flotila složená ze strojů CASA. Antonovy chtěla obrana prodat.

Airbusu se dosud nepodařilo odstranit problémy s avionikou ani se systémem pasivní ochrany letounu, který je důležitý mimo jiné pro nasazení dopravních letadel v "ostrých" zahraničních misích.

Ministerstvo obrany s vojenskou divizí Airbusu vyjednává kvůli případu letadel CASA dlouhodobě. Naposledy se vedení resortu podařilo dohodnout prodloužení záruky na dopravní letouny.

Nákup čtyř dopravních letounů CASA C-295 bývá označován za předražený, ministerstvo obrany je pořídilo bez výběrového řízení. Letouny navíc nesplňovaly požadavky na dostatečnou ochranu a dosud neprošly uživatelskými zkouškami.

Kvůli závadám na systému pasivní ochrany letounu uplatňuje ministerstvo obrany od srpna sankce vůči dodavatelské společnosti Omnipol. Za každý započatý den prodlení v dodávce bude obrana strhávat několik desetin promile z ceny systému, která podle původní smlouvy činí 150 milionů korun.

Hodnocení článku:

Známkování jako ve škole:

Zatím nehodnoceno.


Komentáře čtenářů

Ještě zde nejsou žádné příspěvky.


Přidat příspěvek

Není povoleno vkládání HTML.

* Údaje označené hvězdičkou a tučně jsou povinné.

Zaokrouhlete a sečtěte (8.3 + 28.0) *

Zpět na přehled