Facebook Twitter Mail RSS kanál
Dnes je pondělí 20. 8. 2018

Přeskočit navigaci

Nacházíte se zde: Zpravodajství » Články » Vojenský újezd Hradiště je největší svého druhu v České republice

Vojenský újezd Hradiště je největší svého druhu v České republice

Vojenský újezd Hradiště je největší svého druhu v České republice

10.10.2017 13:07, Zdroj: ČTK

Praha - Základní informace o vojenském újezdu Hradiště, kde má do čtyř let vzniknout výcvikové středisko armády se stálou posádkou 200 až 300 vojáků:

 

- Vojenský újezd Hradiště, známý také pod názvem Doupov, vznikl 1. února 1953. S rozlohou 28.000 hektarů je největším výcvikovým prostorem Armády České republiky. Do konce roku 2015 byl přitom újezd ještě o zhruba 5000 hektarů větší, jeho rozlohu zmenšil zákon přijatý v roce 2015. Norma tehdy také měnila hranice dalších újezdů (Boletice, Březina a Libavá) a navíc zcela zrušila Vojenský újezd Brdy.

- Újezd leží v oblasti civilizací téměř nedotčených vulkanických Doupovských hor, z větší části vznikl na území tehdejšího okresu Kadaň, na katastru zaniklých obcí Tureč, Radošov, Žďár a Doupov, ale již v roce 1960 byla celá plocha prostoru převedena pod Karlovy Vary. V současné zabírá území na severovýchodě Karlovarského kraje. Když se před necelými dvěma roky újezd zmenšoval, vznikly v oddělených částech dvě nové obce - Doupovské Hradiště a Bražec.

- Do vzniku vojenského prostoru bylo v oblasti Doupovských hor 65 obcí a osad. Ještě v roce 1930 žilo ve městě Doupov 1524 obyvatel, většinou Němců. Po záboru Sudet v roce 1938 opustili území zbývající čeští obyvatelé a po roce 1945 byli odsunuti i Němci. Poté již oblast dosídlena nebyla a následovala destrukce opuštěných sídel i kulturních památek. Svědkem dávných časů je například do dnešní doby zachovaná zřícenina kostela Nanebevzetí Panny Marie v částečně zaniklé obci Svatobor.

- Lokalita Doupovských hor je zajímavá nejen vulkanickým původem a zachovaným původním rázem krajiny, ale i výskytem minerálních pramenů a vzácných druhů flory a fauny. Domoviště tu má například přísně chráněný pták strnad luční nebo vzácný chřástal polní. Nachází se zde na 150 ptačích druhů.

- Vojenská služba ve výcvikovém prostoru byla za minulého režimu tvrdá a újezd byl velmi přísně hlídaný. Pamětníci, kteří vojenský dril zažili na vlastní kůži, vzpomínají na velmi těžkou službu zejména v zimních měsících, kdy noční teploty někdy dosahovaly 30 stupňů pod nulou. Pro částečně zalesněné území s nadmořskou výškou v rozmezí 500 až 934 metrů je dlouhodobě charakteristický také častý výskyt mlh.

- V současnosti je prostor Hradiště využíván k polnímu výcviku jednotek a útvarů Armády ČR, výcviku protiletadlových jednotek krátkého dosahu české armády i NATO, cvičí zde i jednotky připravující se na mírové mise, aktivní zálohy, záchranné prapory, složky integrovaného záchranného systému nebo speciální jednotky Policie ČR. Čeští vojáci zde například nacvičovali nasazení v Afghánistánu včetně použití obrněných transportérů Pandur.

- Nově má ve vojenském újezdu Hradiště do čtyř let vzniknout výcvikové středisko armády se stálou posádkou 200 až 300 vojáků. Velení českého vojska tak chce ulehčit výcvikovému středisku a vojenské akademii ve Vyškově, jehož kapacita přestává stačit. Novinářům to dnes řekl náčelník Generálního štábu Armády ČR Josef Bečvář.

Hodnocení článku:

Známkování jako ve škole:

Zatím nehodnoceno.


Komentáře čtenářů

Ještě zde nejsou žádné příspěvky.


Přidat příspěvek

Není povoleno vkládání HTML.

* Údaje označené hvězdičkou a tučně jsou povinné.

Zaokrouhlete a sečtěte (15.3 + 8.0) *

Zpět na přehled